Przejdź na WP

Michael J. Fox ma parkinsona. Opowiedział o chorobie

O chorobie dowiedział się w bardzo młodym wieku. Teraz pomaga innym w walce z chorobą. Wspiera badania nad lekarstwem na chorobę Parkinsona. Jednak po usłyszeniu diagnozy jego reakcja była zupełnie inna. Teraz w rozmowie z "Closer Weekly" Michael J. Fox wspomina, że z informacją o śmiertelnej chorobie próbował radzić sobie nadużywając alkohol.

Zobacz film: "Objawy parkinsona u młodych"

1. Michael J. Fox - choroba parkinsona

Choroba Parkinsona zaatakowała go w bardzo młodym wieku - miał 29 lat. Michael J. Fox był wtedy na szczycie swojej kariery. W jednym z wywiadów wspominał, że tuż premierze "Powrotu do przyszłości III" zaniepokoiło go to, że palec w jego lewej dłoni wykrzywił się. Mimo prób nie udało mu się go wyprostować. Zgłosił się na badania. Diagnoza była szokująca.

Opinia lekarzy była jednoznaczna – aktor cierpi na nieuleczalną chorobę Parkinsona. Jego stan będzie się tylko pogarszać. Nie dano mu wiele czasu. Fox od lat wspiera badania nad tą chorobą – jego fundacja "The Michael J. Fox Foundation" zebrała ponad 350 mln dolarów, które przekazała właśnie na ten cel.

2. Michael J. Fox szczerze o alkoholiźmie

W wywiadzie dla "Closer Weekly" aktor wspominał czas, w którym dowiedział się o chorobie. "Popełniliście błąd. Nie zdajecie sobie sprawy kim jestem" – pomyślał w pierwszej chwili. Niestety, lekarze nie mieli wątpliwości. Dla niego brzmiało to jak wyrok. Przerażony uciekł od problemów w alkohol. Tym samym wpadł w wyniszczający go nałóg.

Udało mu się pokonać uzależnienie. Od ponad 20 lat jest trzeźwy. Nie ukrywa swoich problemów. Jednak i w tym przypadku zachowuje charakterystyczny dla siebie dystans. "Moja abstynecja jest na tyle dorosła, że sama mogłaby zacząć pić" – powiedział w jednym z wywiadów.

3. Wsparcie rodziny

Jak wspomina Fox, był to też trudny czas dla jego małżeństwa. Zaczął pić, aby przestać myśleć o chorobie Parkinsona, jednak nałóg ten odbił się na jego związku. Od 1988 roku aktor jest związany z Tracy Pollan. Para doczekała się 4 dzieci.

"Moja żona jest niesamowita." - podkreślał w wywiadzie dla "Closer Weekly". "Radziła sobie z tym lepiej niż ja. Ucięła też moje próby radzenia sobie z chorobą w nieproduktywny sposób poprzez picie i złość".

57-letni już aktor pogodził się z chorobą. Przyznaje, że stara się nie myśleć o tym, co będzie jutro. Skupia się na teraźniejszości. Zachowuje właściwą dietę, ćwiczy i bierze leki. Inspiruje też innych chorych do pozytywnego myślenia i podjęcia próby walki z parkinsonem.

"The Michael J. Fox Foundation" od lat wspiera badania nad chorobą Parkinsona
"The Michael J. Fox Foundation" od lat wspiera badania nad chorobą Parkinsona (Instagram)
Nałogi, które pochłonęły celebrytów
Nałogi, które pochłonęły celebrytów [9 zdjęć]

Nałóg to skłonność do wykonywania czynności, które najczęściej są niekorzystne dla naszego zdrowia. Wiele...

zobacz galerię

W wywiadzie dla "Closer Weekly" wspominał: "Ktoś mi kiedyś powiedział, że pewnego dnia w końcu odkryją lekarstwo na chorobę Parkinsona i to może stać się dzięki mnie. To mnie uderzyło. Jeżeli to się wydarzy, będzie to dla mniej jeszcze bardziej wyjątkowe niż jakakolwiek rola w filmie i serialu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy