Trwa ładowanie...

Lek na nadciśnienie w profilaktyce osteoporozy

Wraz z wiekiem dochodzi do stopniowego ubytku tkanki kostnej, przez co kości stają się bardziej kruche i łamliwe. Osoby starsze są z tego względu bardziej narażone na złamania i związane z nimi komplikacje. Według najnowszych badań, można temu zapobiegać przyjmując leki stosowane w nadciśnieniu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Komu zagraża osteoporoza?

Osteoporoza to schorzenie dotykające głównie osoby starsze. Najprawdopodobniej choruje na nie ponad 30% kobiet i 20% mężczyzn w podeszłym wieku. Starsi ludzie, którzy cierpią na osteoporozę, częściej doznają złamań w wyniku upadku. W takich przypadkach zazwyczaj niezbędna jest hospitalizacja, a złamania trudno się zrastają i często wynikają z nich różne powikłania.

2. Profilaktyka osteoporozy

Najważniejszą funkcję w tkance kostnej odgrywa wapń i witamina D. Dostarczanie organizmowi tych składników w diecie oraz suplementach pozwala chronić kości przed osteoporozą. Wskazane jest również prowadzenie aktywnego stylu życia, a także wystawianie się na działanie promieni słonecznych, dzięki którym w naszym organizmie syntezowana jest witamina D.

3. Wpływ leku na nadciśnienie na kości

Naukowcy z Instytutu Garvan w Sydney ostatnio dołączyli jeszcze jeden punkt do listy tego, co pomaga w zapobieganiu osteoporozie. Jest to przyjmowanie beta-adrenolityków, czyli leków powszechnie stosowanych w nadciśnieniu i prewencji zawału serca i udaru. Wyniki eksperymentów na gryzoniach potwierdziły, iż dzięki tym lekom kości są gęstsze, niż w przypadku niestosowania ich. Jeśli kolejne badania potwierdzą te wyniki, można się spodziewać, iż w przyszłości lekarze będą przepisywać beta-adrenolityki starszym ludziom, cierpiącym na nadciśnienie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.