Lek na nadciśnienie w profilaktyce osteoporozy
Wraz z wiekiem dochodzi do stopniowego ubytku tkanki kostnej, przez co kości stają się bardziej kruche i łamliwe. Osoby starsze są z tego względu bardziej narażone na złamania i związane z nimi komplikacje. Według najnowszych badań, można temu zapobiegać przyjmując leki stosowane w nadciśnieniu.
1. Komu zagraża osteoporoza?
Osteoporoza to schorzenie dotykające głównie osoby starsze. Najprawdopodobniej choruje na nie ponad 30% kobiet i 20% mężczyzn w podeszłym wieku. Starsi ludzie, którzy cierpią na osteoporozę, częściej doznają złamań w wyniku upadku. W takich przypadkach zazwyczaj niezbędna jest hospitalizacja, a złamania trudno się zrastają i często wynikają z nich różne powikłania.
2. Profilaktyka osteoporozy
Najważniejszą funkcję w tkance kostnej odgrywa wapń i witamina D. Dostarczanie organizmowi tych składników w diecie oraz suplementach pozwala chronić kości przed osteoporozą. Wskazane jest również prowadzenie aktywnego stylu życia, a także wystawianie się na działanie promieni słonecznych, dzięki którym w naszym organizmie syntezowana jest witamina D.
3. Wpływ leku na nadciśnienie na kości
Naukowcy z Instytutu Garvan w Sydney ostatnio dołączyli jeszcze jeden punkt do listy tego, co pomaga w zapobieganiu osteoporozie. Jest to przyjmowanie beta-adrenolityków, czyli leków powszechnie stosowanych w nadciśnieniu i prewencji zawału serca i udaru. Wyniki eksperymentów na gryzoniach potwierdziły, iż dzięki tym lekom kości są gęstsze, niż w przypadku niestosowania ich. Jeśli kolejne badania potwierdzą te wyniki, można się spodziewać, iż w przyszłości lekarze będą przepisywać beta-adrenolityki starszym ludziom, cierpiącym na nadciśnienie.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.