Trwa ładowanie...

Mutująca bakteria cholery - skuteczność szczepionki

Avatar placeholder
12.08.2021 13:37
Mutująca bakteria cholery
Mutująca bakteria cholery (123RF)

Według wyników badań opublikowanych na łamach pisma „PLoS Neglected Tropical Diseases” ze względu na mutacje, jakie przeszedł szczep bakterii wywołujących cholerę, epidemie tej choroby trwają dłużej i prowadzą do większej liczby zgonów.

spis treści

1. Mutacje bakterii a szczepienia

W ciągu ostatnich 20 lat bakteria cholery przeszła dwie mutacje. Pierwszą mutację potwierdził fakt, iż na cholerę zachorowały osoby, które już ją przeszły, więc powinny uzyskać na nią odporność. Kolejna mutacja doprowadziła do zaostrzenia przebiegu choroby. Wiele osób twierdzi, że szczepienia przeciw cholerze stają się bezpodstawne biorąc pod uwagę mutacje bakterii. Zamiast tego sugerują skupienie się na poprawieniu warunków sanitarnych w krajach, gdzie cholera stanowi duży problem. Niezwykle ważne jest również zapewnienie dostępu do czystej wody i zapobieganie odwodnieniu chorych. Problemem jest również fakt, iż na całym świecie dostępnych jest zaledwie 200-300 tys. szczepionek na cholerę, podczas gdy co roku zapada na nią nawet do 5 mln ludzi.

2. Skuteczność szczepionki na cholerę

Eksperci, którzy przeprowadzili badania opublikowane w „PLoS Neglected Tropical Diseases” podkreślają jednak, że ze względu na większe zagrożenie, jakie stanowi nowy, zmutowany szczep bakterii cholery szczepień nie należy lekceważyć. Ponadto są one wciąż udoskonalane i dostosowywane do zmian zachodzących w bakterii. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Wietnamie nad epidemią cholery z 2007 roku, choroba zaatakowała 15% osób zaszczepionych i 30% osób, które nie zostały poddane szczepieniu. Z kolei badania nad epidemią w Zimbabwe wskazują, iż zaszczepienie mieszkańców tego kraju po zanotowaniu pierwszych 400 przypadków cholery pozwoliłoby na uniknięcie niemal 35 tys. zachorowań i 1695 zgonów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze