Trwa ładowanie...

Rząd zapowiada pomoc uchodźcom z Ukrainy. Jaka jest szansa, że otrzymają szczepionki przeciwko COVID-19? Prof. Simon ocenia

MZ zapowiada pomoc uchodźcom z Ukrainy. Jaka jest szansa, że otrzymają szczepionki przeciwko COVID-19? Prof. Simon ocenia
MZ zapowiada pomoc uchodźcom z Ukrainy. Jaka jest szansa, że otrzymają szczepionki przeciwko COVID-19? Prof. Simon ocenia (East News)

Sytuacja na Ukrainie z godziny na godzinę jest coraz trudniejsza. Krajem pierwszego wyboru, do którego imigrują Ukraińcy, jest Polska. Ministerstwo Zdrowia już zapowiedziało pomoc medyczną Ukraińcom. Czy imigranci będą mogli liczyć także na szczepionki przeciwko COVID-19? - To jest bardzo rozsądna propozycja i należy podjąć takie kroki – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Krzysztof Simon.

spis treści

1. MZ zapowiada pomoc uchodźcom z Ukrainy

Polska przygotowuje się na przybycie Ukraińców. Pomoc dla uciekających przed wojną ma być wszechstronna i wielopłaszczyznowa. Głośno mówi się nie tylko o tworzeniu miejsc pracy czy przygotowywaniu schronienia, lecz także o pomocy medycznej.

- Każdy, kto będzie uciekał przed bombami, przed karabinami rosyjskimi, będzie mógł liczyć na wsparcie państwa polskiego – powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Zobacz film: "Prof. Zajkowska o twindemii"

Minister zdrowia Adam Niedzielski w mediach społecznościowych napisał, że każdy obywatel Ukrainy, który w obawie o swoje zdrowie i życie przybędzie do Polski, może liczyć na dostęp do opieki medycznej. "Pomożemy również rannym, którym nie będzie mogła pomóc strona ukraińska. W tych trudnych chwilach Polska będzie stała przy Ukrainie i jej obywatelach" – napisał na Twitterze szef resortu zdrowia.

Na pytanie, czy będą do tego wytypowane placówki (np. szpitale, przychodnie resortowe, szpitale polowe) czy każda będzie miała obowiązek udzielenia świadczenia, Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało, że będzie to "każda placówka".

Minister zdrowia również za pośrednictwem Twittera poinformował, że "osoby przekraczające granicę Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa są zwolnione z obowiązku kwarantanny".

Ukraińscy imigranci dotarli do Przemyśla
Ukraińscy imigranci dotarli do Przemyśla (East News)

2. Społeczność Ukrainy - co ze szczepieniami na COVID?

Choć wojna na Ukrainie jest obecnie bez wątpienia najważniejszym problemem, z jakim przychodzi się mierzyć Europie i światu, nie można zapominać o trwającej wciąż pandemii COVID-19. Jak informuje serwis "Our World in Data" do 25 lutego zaledwie 34,5 proc. Ukraińców przyjęło dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19.

W Polsce zaś szczepionek nie brakuje, jednak zainteresowanie szczepieniami systematycznie maleje. Przykładowo, największy punkt szczepień w Krakowie od 1 marca będzie zamknięty. Pracownicy przeniosą się na mniejszą powierzchnię do szpitala im. Ludwika Rydygiera. Mniejsza chęć do szczepień jest zauważalna nie tylko w Krakowie, podobne spostrzeżenia płyną także z wielu innych miast w Polsce.

W związku z tym pojawia się pytanie, czy Polska może szybko udostępnić szczepionki przeciwko COVID-19 obywatelom Ukrainy, czy jest to bardziej skomplikowany proces, wymagający więcej czasu.

- Zasadniczo w Polsce bezpłatnie szczepi się osoby ubezpieczone, nieubezpieczone powinny za nie zapłacić. Ale jesteśmy w sytuacji epidemicznej, gdzie brak posiadania ubezpieczenia zdrowotnego nie wyklucza ze szczepień przeciwko COVID-19. Propozycję szczepień imigrantów z Ukrainy preparatami dostępnymi w Polsce uważam za bardzo rozsądną– mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

- Ku naszemu przerażeniu wojna na Ukrainie się toczy, wiele ludzi szuka schronienia poza granicami swojego kraju i trzeba zrobić wszystko, aby tym ludziom pomóc. Wymaga to jednak pewnych prawnych ustaleń. Do punktu szczepień nie może przyjść z marszu osoba bez dokumentów. Cudzoziemcy zamiast numeru PESEL wprowadzają numery dokumentu tożsamości, jakim się posługują. Obowiązują określone przepisy ustalone przez Sanepid. Nikt, kto jest anonimowy, nie otrzyma szczepienia. Nie są to jednak jakieś skomplikowane przepisy prawne. Wydaje mi się, że przy dobrej woli dałoby się tę ideę wcielić w życie całkiem sprawnie – dodaje prof. Simon.

3. Szczepienia przeciwko COVID-19 dla Ukraińców

Prof. Simon uważa, że szczepienia przeciwko COVID-19 dla Ukraińców mogłyby odbywać się w tych samych miejscach, co obecnie dla obywateli naszego kraju. Pracownicy medyczni byliby w stanie szczepić większą liczbę osób bez konieczności tworzenia nowych punktów szczepień.

- Zainteresowanie szczepieniami jest u nas bardzo małe, a szczepionki należy podawać. Punkty szczepień cały czas pracują w pełnym wymiarze czasowym, ale są miejsca, gdzie dziennie przeciwko COVID-19 szczepi się zaledwie 20-30 osób. W związku z tym tworzenie osobnych punktów ze szczepieniami dla uchodźców nie ma sensu, można byłoby je podawać w miejscach już otwartych. Musimy pamiętać, że ochrona po szczepieniu spada po kilku miesiącach, osoby, które mają słabszy układ immunologiczny, będą ponownie chorować, dlatego szczepienia są niezwykle istotne – wyjaśnia ekspert.

Prof. Simon podkreśla, że wojna zawsze obarczona jest ryzykiem transmisji wielu różnych chorób. Niemniej pomoc medyczna dla Ukraińców powinna być kompleksowa i wykraczać poza kwestie związane z pandemią COVID-19.

- Ukraińców w naszym oddziale zakaźnym już jest wielu, są w różnym stanie chorobowym. Mamy pacjentów z zapaleniem wątroby czy wirusem HIV. Jest też wielu niezaszczepionych pacjentów z COVID-19. Wojna wiąże się zawsze z transmisją innych chorób, takich jak gruźlica czy HIV. Ukraina i Rosja to kraje o niskim standardzie epidemiologicznym, odsetek zakażeń HIV jest w tych krajach nieporównywalnie większy niż u nas. Jest to duży problem, ale tym ludziom trzeba pomagać i przyjmować ich z chorobami, na które cierpią. To, co się dzieje na Ukrainie, to ogromna tragedia i barbarzyństwo, dlatego nie można pozostać obojętnym na imigrantów, nawet jeżeli jest to obarczone większymi wydatkami z naszej strony – podsumowuje prof. Simon.

4. Jak jeszcze możemy pomóc Ukraińcom?

W dniu inwazji Rosji na Ukrainę Polska Misja Medyczna, która od ponad 20 lat zajmuje się pomocą humanitarną i rozwojową na całym świecie, zaapelowała do Polaków o wsparcie finansowe na zakup środków medycznych, niezbędnych do zapewnienia pilnej pomocy Ukraińcom.

W najbliższych dniach na Ukrainę mają dotrzeć m.in. opatrunki hemostatyczne, hydrożelowe i okluzyjne, a także gaziki jałowe, opaski elastyczne czy szyny Kramera. Jak informuje Misja Medyczna, potrzeby zostały ustalone we współpracy z organizacjami partnerskimi obecnymi na miejscu.

Przekazać wsparcie finansowe można kilkoma sposobami:

5. Raport Ministerstwa Zdrowia

W piątek 25 lutego resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 16 724 osoby otrzymały pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.

Najwięcej zakażeń odnotowano w województwach: mazowieckim (2725), wielkopolskim (2220), kujawsko-pomorskim (1787).

51 osoby zmarły z powodu #COVID19, 147 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze