Przychodzą do lekarza za późno. Coraz więcej osób choruje na raka jelita grubego

W Polsce 28 osób dziennie umiera na raka jelita grubego. W porównaniu do Europy odnotowujemy najwięcej przypadków zachorowania na ten typ nowotworu. Powód? Niewiele osób zgłasza się na kolonoskopię. Boją się bólu i braku znieczulenia w czasie zabiegu.

- Myślę, że minister zdrowia powinien wykonać sobie kolonoskopię i powiedzieć publicznie, że nie boli, może to przekona innych do badania - twierdzi Szymon Chrostowski, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Zobacz film: "Kolonoskopia sposobem na wykrycie raka?"

Niewiele chętnych do badań

Rocznie w Polsce odnotowuje się 17 tys. nowych przypadków raka jelita grubego. Nowotwór ten zajmuje trzecie miejsce pod względem zachorowalności i drugie, jeśli chodzi o liczbę zgonów.

W porównaniu z Unią Europejską rejestrujemy wśród mężczyzn najwyższą umieralność. Mamy także gorsze wyniki leczenia niż kraje Europy Zachodniej.

Do lekarza chodzimy rzadko i wciąż za późno. Zbyt mało osób zgłasza się na bezpłatną kolonoskopię.

- Dane ministerialne mówią o 17 proc., z naszych analiz wynika, że zaledwie 7 proc. populacji się bada – tłumaczy Szymon Chrostowski.

Statystyki są przerażająco niskie, zwłaszcza, że od wielu lat Polska w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych prowadzi darmowe badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego.

Od 2012 roku do osób w wieku 55-64 lata ośrodki zdrowia i oddziały szpitalne wysyłają imienne zaproszenia na kolonoskopię.

Badanie wykonać mogą ci, którzy skończyli 40 lat, a w ich rodzinach był przypadek raka jelita grubego.

Nowy program na lata 2017-2025 zakłada, że zaproszenia wysyłane będą do wszystkich, którzy ukończyli 50. rok życia.

- Mamy świetny program profilaktycznych badań przesiewowych – mówi dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii. - Stawiani jesteśmy za wzorzec na tle innych krajów. Piszą o nas prestiżowe czasopisma medyczne – dodaje.

- I co z tego, skoro niewiele osób korzysta z badań? - kwituje Chrostowski.- Powodów jest wiele. Główny to strach przed bólem. Słyszałem wiele historii o tym, jak pacjenci uciekali z gabinetu – mówi.

Płacą, by nie bolało

W Polsce znieczulenie przy zabiegu to wciąż rzadkość.

- Wytyczne NFZ mówią, że tylko 20 proc. pacjentów może mieć podane bezpłatne znieczulenie - twierdzi Chrostowski. I dodaje: Spytaliśmy kiedyś NFZ, ile wykonano bezpłatnych znieczuleń. Nie dostaliśmy odpowiedzi, nie ma takich statystyk - oburza się Chrostowski.

Reszta chorych cierpi. Ci, którzy chcą być badani godnie, w humanitarny sposób, płacą za środek łagodzący ból. Koszt to 200-250 zł.

Sytuację pogarsza brak anestezjologów. Problem ten dotyczy głównie szpitali powiatowych.

Kolonoskopia - bardzo ważne badanie

7 naturalnych sproszkowanych substancji dobrych dla jelit

Wzdęcia, zaparcia, uczucie pełności w brzuchu – z tymi objawami zmagamy się obecnie bardzo często. Powody są różne: dieta bogata w przetworzone produkty,...

Bariera psychologiczna to poważny problem, który powstrzymuje przed badaniem. Kolejnym jest niska świadomość, jak ważna jest profilaktyka. Brakuje kampanii medialnych.

- W USA gwiazdy Hollywood mówią o raku jelita grubego, informują społeczeństwo, że poddali się kolonoskopii. U nas ten temat jest wciąż wstydliwy – mówi Chrostowski.

Lekarze podkreślają, że badanie kolonoskopowe jest doskonałym sposobem, by wykryć nie tylko raka we wczesnym stadium choroby. - Można rozpoznać także fazę przednowotworową. Kolonoskopia to wielka szansa na uniknięcie raka– zaznacza Meder.

Dzięki dobrej profilaktyce, leczenie jest szybsze, a rokowania lepsze. Rak jelita grubego rozwija się długo, nawet kilkanaście lat, zazwyczaj z polipów. 94 proc. chorych stanowią osoby po 50. roku życia.

Może pomoże lekarz rodzinny?

Specjaliści są zgodni, że są potrzebne bardzo szybkie zmiany systemowe. Organizacje pacjenckie postulują, by zwiększyć rolę lekarza rodzinnego we wczesnym wykrywaniu nowotworów jelita grubego. Nie chodzi tylko o badanie per rectum.

Lekarz, który zna pacjenta, ma spore szansę, by przekonać go do badań przesiewowych.

Problem rozwiązać można także poprzez wprowadzenie w przychodniach POZ tzw. bilansu dla osób w wieku 45 i 60 pod kątem badania raka jelita grubego.

- Większy dostęp do znieczulenia przyczyni się także do powszechności kolonoskopii – zapewnia Chrostowski.

Dorota Krupińska-Ziętkowska

O autorze

Dorota Krupińska-Ziętkowska

Od lat związana z mediami, m.in. jako członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Swoją karierę rozpoczynała w 2001 r. w Tygodniku Lubelskim. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2016 r. Absolwentka filologii polskiej oraz filologii słowiańskiej na UMCS w Lublinie.

Dorota Krupińska-Ziętkowska, 6 miesięcy temu

Rak jelita grubego

Komentarze (106)
~Adamos
~Adamos 6 miesięcy temu

Bardziej nieprzyjemna jest gastroskopia niż kolonoskopia. W Kolonoskopii nieprzyjemne jest uczucie rozpierania brzucha, ale pielęgniarka widać że doświadczona, spięła mnie pasem w brzuchu i to dużo to pomogło.

Odpowiedz
~Eva
~Eva 6 miesięcy temu

Z uwagi na powtarzające się polipy, wykonuję kolonoskopię co 5 lat. Ostatnio z braku funduszy robiłam badanie bez znieczulenia. Nie jest bolesne, momentami trochę nieprzyjemne z powodu uczucia rozpierającego powietrza w jelitach. Poprzednia pani pewnie odczuwała ból z powodu zrostów. Niestety na badanie czekam na ogól pół roku od skierowania.

Odpowiedz
~JoaśJ
~JoaśJ 6 miesięcy temu

Ból nie do opisania. Nie stać mnie było na badanie w znieczuleniu ogólnym. Mam bardzo długie i kręte jelito grube i pół roku przed badaniem przeszłam operację usunięcia macicy wraz z przydatkami, więc doszły też zrosty. Nigdy więcej "na żywo" nie dam sobie zrobić tego badania. Godzina przerażającego cierpienia.

Odpowiedz
~Bbb
~Bbb 6 miesięcy temu

@~REA: ja choruje na jelita już 18 lat, mam 40. Dostęp do gastrooenterologow, badań coraz trudniejszy. Termin wizyty mam na grudzień. Jestem w grupie ryzyka.zachorowalamvjak byłam młoda, szczupła a fast foodów nie znałam. Nie można uogolniac. Nie winie lekarzy za brak znieczulenia, czy kolejki, ale nfz, ministrów.

Odpowiedz
~Janko
~Janko 6 miesięcy temu

Bezplatna kolonoskopia... OK... bylem u chirurga, zalecil ze mozna zrobic zajrzec co sie tam dzieje, nie przypuszcza aby bylo cos powaznego ale lepiej sprawdzic. Wszystko ok, tylko ze z dostepnoscia badania jest klopot. Byl marzec. Terminow na ten rok juz nie ma. Mozna prywatnie. Koszty kosmiczne. Tak to sie ma tresc artykulu do rzeczywistosci. Zdrowia zycze i pozdrawiam.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rak jelita grubego - czynniki ryzyka, objawy i leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Rak jelita grubego - czynniki ryzyka, objawy i leczenie
Żywienie

Fakty na temat zespołu jelita drażliwego

Fakty na temat zespołu jelita drażliwego

także: Pierwsze objawy raka jelita grubego. Musisz je znać Zespół jelita wrażliwego to duża niedogodność Osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego...

Krew utajona w kale - wskazania do badania, rodzaje, wartości

Test na krew utajoną w kale (WIDEO)

Test na krew utajoną w kale (WIDEO) Odtwórz wideo

Rak jelita grubego zajmuje obecnie w Polsce drugie miejsce wśród przyczyn zgonów na nowotwory złośliwe, co więcej zapadalność i umieralność (...) na raka jelita grubego...

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Wczesne rozpoznanie nowotworu żołądka (WIDEO)

Wczesne rozpoznanie nowotworu żołądka (WIDEO) Odtwórz wideo

stolec, stany podgorączkowe, niedokrwistość. Bardzo często pacjenci w Polsce przychodzą do lekarza zbyt późno, aby mieć szanse na wyleczenie raka (...) Wczesne rozpoznanie w przypadku...

Rak jelita grubego - czynniki ryzyka, objawy i leczenie

Jakie symptomy daje rak jelita grubego?

Jakie symptomy daje rak jelita grubego?

? Pierwszym czynnikiem jest wiek. Na raka jelita grubego najczęściej chorują osoby powyżej 50 roku życia. Wpływ ma również dieta oraz styl życia. Ryzyko (...) na ten...