Trwa ładowanie...

Naczelna Rada Lekarska przeciw lekom homeopatycznym

Naczelna Rada Lekarska zwróciła się do parlamentu i ministerstwa zdrowia z apelem, aby w odniesieniu do preparatów homeopatycznych zaprzestać stosowania sformułowania „produkty lecznicze”. Według lekarzy jest to wprowadzanie w błąd pacjenta.

spis treści

1. Czym jest homeopatia?

Homeopatia jest metodą leczenia opracowaną w XIX wieku przez Samuela Hahnemanna. Opiera się na założeniu, iż chorobę można wyleczyć podając choremu mikroskopijne dawki szkodliwych substancji, które chorobę tą wywołują. W preparatach homeopatycznych substancje te są jednak tak rozcieńczone, że ich zawartość równa się niemal zeru, nie ma więc mowy o jakimkolwiek ich działaniu. Ponadto do tej pory nie przeprowadzono żadnych wiarygodnych badań, które potwierdzałyby lecznicze właściwości „leków” homeopatycznych, a wręcz przeciwnie – wiele badań wskazuje, iż działanie homeopatii nie wychodzi ponad efekt placebo.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

2. Leki homeopatyczne jako produkty lecznicze

Naczelna Rada Lekarska twierdzi, iż nie należy leków homeopatycznych zaliczać do produktów leczniczych, gdyż nie przechodzą one takich procedur, jak inne preparaty farmakologiczne. Prawo farmaceutyczne nie powinno obejmować środków, w których przypadku procedury te nie są zasadne lub są niemożliwe do przeprowadzenia. Co więcej członkowie Rady podkreślają, iż promowanie przez lekarzy preparatów o niezweryfikowanym naukowo działaniu stoi w sprzeczności z Kodeksem Etyki Lekarskiej i jako takie jest nieetyczne.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Naczelna Rada Lekarska przeciw lekom homeopatycznym
Naczelna Rada Lekarska przeciw lekom homeopatycznym
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza