Trwa ładowanie...

Co to jest niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby i jak ją leczyć?

Co to jest niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby i jak ją leczyć?
Co to jest niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby i jak ją leczyć? (123RF)

Jeszcze do niedawna stłuszczenie wątroby było uznawane za chorobę, która dotyka głównie osoby uzależnione od alkoholu. Jednak wraz z rozwojem medycyny i metod diagnostycznych, takich jak badania ultrasonograficzne czy biopsja, okazało się że również ci, którzy po alkohol sięgają sporadycznie lub nie piją go w ogóle są zagrożeni zachorowaniem na stłuszczenie wątroby.

Dlatego też do naukowego piśmiennictwa obok pojęcia alkoholowe stłuszczenie wątroby, wprowadzono nowy termin – niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD).

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby spowodowana jest nadmiernym gromadzeniem tłuszczu w tym organie
Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby spowodowana jest nadmiernym gromadzeniem tłuszczu w tym organie (123RF)

1. Przyczyny choroby

Bezalkoholowe stłuszczenie wątroby jest spowodowane nadmiernym gromadzeniem się tłuszczu w tym organie. Z czasem, jego zbyt duża ilość może prowadzić do zapalenia, uszkodzeń oksydacyjnych, a ostatecznie do zwłóknienia lub zbliznowacenia zdrowej tkanki.

Zobacz film: "Wpływ leków przeciwcukrzycowych na wątrobę"

Stąd już prosta droga do marskości, czyli niewydolności wątroby. Z kolei na tym podłożu dochodzi w 25 proc. przypadków do rozwoju raka wątrobowokomórkowego.

2. Czynniki ryzyka

Szacuje się, że niealkoholowe stłuszczenie wątroby dotyka niemal jednej trzeciej ludności na świecie. Choroba często przebiega bezobjawowo, a nieleczona może prowadzić do groźnych powikłań.

Do czynników ryzyka zalicza się nadwagę, otyłość, cukrzycę typu 2, a także zaburzenia gospodarki lipidowej, czyli tzw. dyslipidemię.

Znaczenie ma także nieprawidłowy styl życia, a więc brak aktywności fizycznej, stres, nieregularne i niezdrowe odżywianie.

Wątrobę nadwyrężają, a w konsekwencji uszkadzają również leki – uspokajające, przeciwbólowe oraz hormonalne.

Ponadto, chorobę stwierdza się również w przypadku niektórych stanów zapalnych.

3. Co powinno cię zaniepokoić

Mimo że niealkoholowe stłuszczenie wątroby zwykle przebiega bezobjawowo, pewne symptomy powinny wydać się niepokojące.

Jeśli często jesteś zmęczony i osłabiony, masz złe samopoczucie, odczuwasz bóle w nadbrzuszu, nagle zaczynasz tracić wagę, masz siniaki nawet po lekkim stłuczeniu, cierpisz na obrzęki, a twoja skóra ma nienaturalny żółty odcień, skonsultuj się z lekarzem.

Dodatkowo może również wystąpić hepatomegalia, czyli powiększenie wątroby oraz rzadziej splenomegalia, a więc powiększenie śledziony. Natomiast przy dużym stłuszczeniu, gdy wątroba powiększa się, pojawia się również dyskomfort pod prawym łukiem żebrowym.

4. Jak wspomóc leczenie NAFLD?

4.1. Utrata wagi

Utrata masy ciała może być jednym z najlepszych sposobów leczenia stłuszczenia, gdyż prowadzi do zmniejszenia zawartości tłuszczu w całym organizmie, w tym również w wątrobie.

Ważne jest jednak, aby na diecie pić odpowiednie ilości wody, dzięki czemu toksyny gromadzące się w organizmie będą mogły być wydalane wraz z moczem.

4.2. Zmiana nawyków żywieniowych

Jeśli nasza dieta jest bogata w niezdrowe tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, a także utwardzone tłuszcze roślinne, które wywierają niekorzystny wpływ na organizm, musimy sobie zrobić rachunek sumienia i wyeliminować z niej produkty, które mogą szkodzić wątrobie.

Warto do swojego codziennego menu włączyć banany, świeży imbir, słodkie ziemniaki, które pomogą ograniczyć odkładanie się tłuszczu w tym organie. Bezwzględnie należy też wykluczyć alkohol lub zredukować jego spożycie do minimum, gdyż może on sprzyjać rozwojowi NAFLD.

4.3. Olej z czarnuszki

Z badań wynika, że olej z czarnuszki, zwanej także czarnym kminem, wpływa na poprawę funkcjonowania wątroby oraz zapobiega rozwojowi komórek nowotworowych w tym organie. Dodatkowo hamuje postępy stłuszczenia oraz zmniejsza ryzyko powikłań.

4.4. Kurkuma

Zawarty w kurkumie polifenol jest w stanie regenerować komórki wątroby. Ta przyprawa posiada właściwości przeciwzapalne oraz usprawnia proces trawienia. Dlatego lekarze zalecają, by codziennie spożywać 450 miligramów kurkumy.

4.5. Witamina E

Witamina E to silny przeciwutleniacz, który pomaga organizmowi zwalczyć stan zapalny towarzyszący NAFLD. Wzmacnia także układ odpornościowy i jest korzystna dla serca, które może być przeciążone w wyniku choroby wątroby.

4.6. Ostropest

Ostropest plamisty jest znany jako naturalny środek na stymulację i detoksykację wątroby. Stosuje się go w leczeniu uszkodzeń tego organu, stłuszczeniu i marskości. Zawarte w roślinie flawonoidy - sylimaryna oraz sybilina, zmniejszają stan zapalny i stres oksydacyjny.

4.7. Jagody goji

W tradycyjnej chińskiej medycynie jagody goji są od wieków stosowane jako lek na wiele dolegliwości. Zawierają przeciwutleniacze, witaminy i składniki mineralne, takie jak fosfor, wapń, żelazo, miedź, cynk, selen.

Dieta wzbogacona w te owoce może pomóc wyregulować pracę serca, ciśnienie krwi, a także poziom cholesterolu i cukru. Jagody działają osłaniająco na wątrobę, pomagają oczyścić ją z toksyn oraz zregenerować komórki tego organu.

4.8. Resweratrol

Resweratrol, czyli związek zawarty m.in. w ciemnych winogronach to silny przeciwutleniacz. Z ostatnich badań wynika, że jest on skuteczny w zwalczaniu stanu zapalnego wątroby oraz stresu oksydacyjnego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze