Trwa ładowanie...

Nigdy nie łącz z witaminą D. Nie zadziała tak, jak powinna

 Katarzyna Prus
15.01.2024 12:24
Łykasz witaminę D? Nigdy nie łącz jej z tymi lekami
Łykasz witaminę D? Nigdy nie łącz jej z tymi lekami (Getty Images)

Witamina D jest niezwykle ważna nie tylko dla odporności, ale też układu nerwowego czy regeneracji wątroby. By jednak czerpać z niej optymalne korzyści, warto wiedzieć, z czym jej nie łączyć. Na liście są popularne witaminy, a także leki i żywność.

spis treści

1. Z czym najlepiej przyjmować witaminę D3?

Choć suplementacja witaminy D3 jest jak najbardziej wskazana, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, wiele osób popełnia błędy, które mogą wpłynąć na jej efekty.

Kluczowe jest to, by wiedzieć, z czym jej nie zażywać. Jeśli połączymy ją z niektórymi witaminami czy lekami, nie będzie się wchłaniać tak, jak powinna. A to przełoży się na jej działanie.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
Na prawidłowe wchłanianie się witaminy D mają wpływ inne witaminy i leki
Na prawidłowe wchłanianie się witaminy D mają wpływ inne witaminy i leki (Getty Images)

Zmniejszone wchłanianie witaminy D3 może być m.in. efektem nadmiaru witamin A i E w organizmie.

Wbrew pozorom o taki nadmiar wcale nie jest tak trudno. Zarówno w przypadku witaminy E, jak i witaminy A może on być efektem nadmiernej suplementacji, prowadzonej często na własną rękę, bez kontroli lekarza, co robi wielu Polaków.

Witamina D może się wchłaniać nawet o kilkanaście procent mniej efektywnie przy nadmiarze witaminy E. Z kolei nadmiar witaminy A może spowodować, że ten spadek sięgnie nawet 30 proc..

2. Na te leki uważaj

Niewłaściwe połączenia dotyczą również niektórych leków. Chodzi m.in. o środki przeczyszczające, które przyspieszają przesuwanie się pokarmu w jelitach, a to właśnie tam wchłaniana jest witamina D3.

Na jej wchłanianie mają też wpływ leki hormonalne, które zawierają kortykosteroidy, a także preparaty na alergię.

Nie należy także zapominać o żywności. Witaminy D3 na pewno nie powinno się łączyć z kawą, herbatą i alkoholem. Wypłukują one witaminy i minerały, przez co witamina D3 nie zdąży się wchłonąć, zanim zostanie wydalona.

3. Sprzymierzeńcy witaminy D

Witamina D3 warto natomiast zażywać z żywnością, która zawiera tłuszcz, bo to właśnie w tłuszczach rozpuszcza się "witamina słońca".

Ponadto, dobry pomysłem jest magnez, który aktywuję witaminę D. Mozna go dostarczyć w postaci suplementu, ale też z dietą (m.in. zielone warzywa nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy, banany, gorzka czekolada i kakao.

Z kolei działanie witaminy D3 na układ kostny wspiera witamina K2. Na skuteczność działania ma także wpływ cynk, który powoduje, że lepiej się wchłania.

Witaminę D3 najlepiej przyjmować rano, podczas śniadania. Wieczorna suplementacja może spowodować problemy ze snem (witamina ma wpływ na produkcję melatoniny).

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze