Trwa ładowanie...

Nie wpuszczaj do domu smogu. Oczyszczacze powietrza do 600 zł

Avatar placeholder
21.12.2018 12:38
Smog stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia również wtedy, gdy przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach
Smog stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia również wtedy, gdy przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach (pixabay.com)

Smog to zjawisko, które dotyka nas nie tylko po wyjściu z domu. Szkodliwe pyły przedostają się również do pomieszczeń, stanowiąc szczególne zagrożenie dla dzieci, osób starszych i cierpiących na choroby układu oddechowego. Oczyszczacze powietrza do mieszkania kupimy już w granicach 400 - 600 zł.

spis treści

1. Oczyszczacze powietrza – ochrona przed smogiem

W Polsce smog stanowi realne zagrożenie nie tylko w dużych miastach, ale wszędzie tam, gdzie ludzie w nieprzemyślany sposób spalają odpadki. Zanieczyszczone powietrze z łatwością przedostaje się do naszych domów, przez co nieświadomie wdychamy szkodliwe substancje powodujące nowotwory, choroby płuc, astmę i problemy z układem krążenia. Do szczególnie niebezpiecznych związków obecnych w smogu należą benzopireny i pyły zawieszone PM 10 i PM 2,5. Zamykanie okien nie ochroni naszych domów przed tymi substancjami, a ostatnią deską ratunku stają się oczyszczacze powietrza.

Dostępne na rynku oczyszczacze powietrza skutecznie radzą sobie z roztoczami, pyłkami, bakteriami i wirusami, dzięki czemu są przydatne w domu każdego alergika oraz astmatyka. Jeśli urządzenie wyposażone jest w filtr HEPA oraz filtr węglowy, skutecznie upora się również z pyłami zawieszonymi. Najważniejsze parametry przeciwsmogowego oczyszczacza powietrza, na które warto zwrócić uwagę, to rodzaje filtrów, wydajność (stopień przepływu powietrza) i koszty eksploatacji. Ważne jest też, by dopasować oczyszczacz powietrza do rozmiaru pomieszczenia – filtry przeznaczone do małych pokoi nie oczyszczą skutecznie powietrza w dużym salonie.

Zobacz film: "Smog - niebezpieczna, toksyczna mgła"

2. Filtry w oczyszczaczach powietrza

Podstawa skutecznego oczyszczacza powietrza to filtr HEPA, który jest w stanie wyłapać pyły PM 10, a także znaczną większość cząsteczek PM 2,5. Filtry HEPA podzielone są na klasy (np. H10, H12) wskazujące na ich skuteczność – im wyższa wartość, tym sprawniejsze działanie i dłuższa żywotność. Pamiętajmy, że filtry trzeba regularnie wymieniać, aby oczyszczacz powietrza mógł prawidłowo działać. Producenci podają zalecaną częstotliwość wymiany, należy więc uwzględnić ten zabieg, gdy wyliczamy koszta eksploatacji urządzenia. Czasem droższy model może okazać się bardziej opłacalny na dłuższą metę niż tańsze urządzenie ze słabszym filtrem.

Jeżeli oczyszczacz powietrza poza filtrem HEPA jest wyposażony dodatkowo w filtr węglowy, urządzenie skutecznie pochłonie związki lotne, nieprzyjemne zapachy takie jak dym papierosowy, a także benzopireny. Niektóre urządzenia filtrujące powietrze w pomieszczeniach wykorzystują system kilkupoziomowego oczyszczania, mogą więc poza filtrem HEPA i warstwą węglową wykorzystywać filtr elektrostatyczny, ultrafioletowy, wodny czy włókninowy.

Bardzo ważne jest, żeby dopasować filtr do warunków mieszkaniowych. Mniej wydajne filtry są przeznaczone do niewielkich pomieszczeń, ale dodatkowo powinniśmy jeszcze wziąć pod uwagę stopień zanieczyszczenia naszej okolicy. Czasem szacowana przez producenta efektywność oczyszczacza powietrza może być niewspółmierna do wysokiego poziomu smogu występującego w niektórych miastach w najbardziej niekorzystnych okresach roku.

3. Dodatkowe funkcje oczyszczaczy powietrza

Niektóre oczyszczacze powietrza wyposażono dodatkowo w funkcje, takie jak nawilżanie czy jonizacja powietrza, ale niejednokrotnie takie dodatki wiążą się z wyższą ceną urządzenia. Pamiętajmy, że jeśli oczyszczacz powietrza kupujemy z myślą o zwalczaniu smogu, są to drugoplanowe funkcje. Co prawda dla osób z alergiami przydatnym dodatkiem do oczyszczacza powietrza może być nawilżacz, który pomoże uporać się z suchym powietrzem w domu. Zawsze możemy go jednak dokupić oddzielnie. Podobnie wygląda sytuacja z jonizatorem powietrza – jego zadaniem jest zwalczanie tzw. elektrosmogu, nie stanowi on jednak niezbędnego wyposażenia oczyszczacza powietrza.

Ciekawe i przydatne udogodnienia w oczyszczaczach powietrza to np. wskaźnik jakości powietrza, który poinformuje nas, jaki jest stopień zanieczyszczenia w danym pomieszczeniu, bądź czujnik dostosowujący prędkość działania urządzenia w zależności od potrzeb. Niektóre modele posiadają też specjalny czujnik wykrywający potrzebę wymiany filtra. Warto zwrócić również uwagę na to, jaki jest poziom hałasu podczas działania oczyszczacza powietrza. Nawet jeśli urządzenie nie dokucza nam w ciągu dnia, może się okazać uciążliwe w nocy. Przyda się wtedy tryb pracy nocnej, który reguluje głośnośćo i redukuje jasność oświetlenia.

Na rynku dostępne są nowoczesne oczyszczacze powietrza, które obsłużymy za pomocą pilota lub smartfona z dedykowaną aplikacją mobilną.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze