Trwa ładowanie...

Niebezpieczna roślina - dyptam jesionolistny (WIDEO)

Zobacz film: "Dyptam jesionolistny – dlaczego jest niebezpieczny?"

Dyptam jesionolistny nazywany jest krzewem Mojżesza, ponieważ wydziela silnie parzące olejki eteryczne. W słoneczne dni nie powinno się dotykać rośliny.

Szczególnie niebezpieczna jest dla dzieci i osób starszych. Dyptam jesionolistny, dlaczego jest niebezpieczny?

Dyptam jesionolistny to inaczej krzew gorejący. Ze względu na palne olejku eteryczne, które wydziela nazywany jest też krzewem Mojżesza.

Dlaczego ten piękny krzew może być niebezpieczny? Lokalizacja, Dyptam podobnie jak barszcz Sosnowskiego rośnie na polskich polach, łąkach, parkach i lasach.

Coraz częściej możemy go również spotkać w domowych ogródkach, ponieważ jest to roślina ozdobna. Kwitnie na przełomie czerwca i lipca.

Wtedy na łodygach pojawiają się kolorowe kwiaty, które zachwycają wyglądem i zapachem. Niebezpieczny urok, zagrożenia dla naszego zdrowia stanowią olejki wytwarzane przez gruczoły, pokrywające roślinę.

Wydzielają one piękny zapach, ale są też silnie parzące. Mogą wywoływać fotouczulenie oraz poważne i nieprzyjemne reakcje skórne.

W słoneczne dni, szczególnie w fazie kwitnięcia nie wolno rośliny dotykać. Poparzenie rośliną może być szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i starszych osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza