Trwa ładowanie...

Niebezpieczna roślina - dyptam jesionolistny (WIDEO)

Avatar placeholder
25.04.2019 08:31

Dyptam jesionolistny nazywany jest krzewem Mojżesza, ponieważ wydziela silnie parzące olejki eteryczne. W słoneczne dni nie powinno się dotykać rośliny.

Szczególnie niebezpieczna jest dla dzieci i osób starszych. Dyptam jesionolistny, dlaczego jest niebezpieczny?

Dyptam jesionolistny to inaczej krzew gorejący. Ze względu na palne olejku eteryczne, które wydziela nazywany jest też krzewem Mojżesza.

Dlaczego ten piękny krzew może być niebezpieczny? Lokalizacja, Dyptam podobnie jak barszcz Sosnowskiego rośnie na polskich polach, łąkach, parkach i lasach.

Coraz częściej możemy go również spotkać w domowych ogródkach, ponieważ jest to roślina ozdobna. Kwitnie na przełomie czerwca i lipca.

Wtedy na łodygach pojawiają się kolorowe kwiaty, które zachwycają wyglądem i zapachem. Niebezpieczny urok, zagrożenia dla naszego zdrowia stanowią olejki wytwarzane przez gruczoły, pokrywające roślinę.

Wydzielają one piękny zapach, ale są też silnie parzące. Mogą wywoływać fotouczulenie oraz poważne i nieprzyjemne reakcje skórne.

W słoneczne dni, szczególnie w fazie kwitnięcia nie wolno rośliny dotykać. Poparzenie rośliną może być szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i starszych osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze