Trwa ładowanie...

Niedosłuch może dotyczyć każdego z nas

Niedosłuch to przypadłość, która dotyka ludzi bez względu na wiek. Z upośledzeniem słuchu zmagają się osoby starsze, u których jest on następstwem procesów starzenia się organizmu. Cierpią na nie również dzieci. Czasami nie zdajemy sobie sprawy z obecności problemu, jakim jest niedosłyszenie, dlatego warto poznać jego objawy i przyczyny oraz systematycznie badać słuch.

spis treści

1. Co to jest niedosłuch?

Niedosłuch to choroba, z którą zmagają się osoby w każdym wieku
Niedosłuch to choroba, z którą zmagają się osoby w każdym wieku
Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Jest to upośledzenie słuchu. Jego istotą jest nieprawidłowe przewodzenie i odbiór dźwięków, które docierają do nas z otoczenia. To schorzenie, które dotyczy nie tylko osób w podeszłym wieku. Z niedosłuchem mogą zmagać się również dzieci, a źródeł tego problemu w ich przypadku upatruje się w wadach wrodzonych.

Upośledzenie słuchu ma dwie postaci. Możemy cierpieć z powodu niedosłuchu odbiorczego, dla którego charakterystyczna jest słabsza słyszalność dźwięków wysokich, albo niedosłuchu przewodzeniowego, który jest sytuacją odwrotną – wówczas gorzej słyszymy dźwięki niskie.

Niedosłuch jest zjawiskiem o charakterze postępującym. Jeśli nie zostanie zdiagnozowany w odpowiednim momencie, pacjent dodatkowo będzie borykał się z problemami natury społecznej i psychologicznej. Następstwem niedosłyszenia mogą być nie tylko trudności w porozumiewaniu się z osobami z otoczenia, ale również izolacja i depresja, dlatego ważna jest systematyczna ocena jakości słuchu.

2. Przyczyny niedosłuchu

 • Najczęściej zaburzenia słuchu wiąże się z różnymi przyczynami otolaryngologicznymi w odniesieniu do układu słuchowego. Ponadto zaburzenia słuchu mogą stanowić objaw wielu schorzeń. Problemy tego typu występują u cukrzyków, w zapaleniu nerek o charakterze przewlekłym, w niedoczynności tarczycy i nadnerczy, a także u chorych na gruźlicę.

Wszystkie zespoły chorobowe, w których występuje niedosłuch, stanowią pozalaryngologiczne przyczyny uszkodzenia słuchu. Są następstwem m.in. ubocznego działania stosowanych środków farmakologicznych - mówi otolaryngolog, foniatra-audiolog, prof. dr hab. medycyny Andrzej Obrębowski z Katedry i Kliniki Foniatrii i Audiologii Uniwersytetu im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Wśród pozostałych przyczyn problemów ze słuchem wyróżnia się m.in.:

 • wiek i związane z nim procesy starzenia się organizmu (często stały ubytek słuchu diagnozuje się u osób dorosłych, które przekroczyły 50. rok życia, wówczas mówi się o niedosłuchu starczym),
 • predyspozycje genetyczne,
 • doznane urazy mechaniczne, na przykład przebicie błony bębenkowej,
 • narażenie narządu słuchu na hałas, na przykład słuchanie bardzo głośnej muzyki lub praca fizyczna z wykorzystaniem młota pneumatycznego (wówczas następują mikrourazy kosteczek słuchowych),
 • wady wrodzone,
 • zapalenie ucha środkowego,
 • zatkanie zewnętrznego przewodu słuchowego (może przyczynić się do niego obce ciało lub woszczyzna),
 • uszkodzenia powstałe na skutek infekcji o podłożu wirusowym (przeziębienie, grypa),
 • zatrucie toksynami.

3. Objawy niedosłuchu

Symptomy niedosłuchu to:

 • problemy z rozróżnianiem niektórych głosek, na przykład „f”, „z” i „sz”,
 • kłopoty z rozróżnianiem wysokich dźwięków, na przykład głosów kobiecych,
 • słuchanie radia głośniej niż robią to osoby z otoczenia,
 • problemy ze zrozumieniem treści rozmów (sensu wypowiedzi) odbywających się w hałasie; wówczas mamy wrażenie, że rozmówca mówi niewyraźnie, bełkocze lub mamrocze (słyszymy jedynie niskie dźwięki),
 • zawroty głowy,
 • problemy z utrzymaniem równowagi.

Przypadłości te mogą świadczyć o problemach ze słuchem. Jeżeli często prosimy rozmówców o powtórzenie zdania, powinniśmy udać się na kontrolę słuchu, która jest krótkotrwałym, łatwo dostępnym i bezpłatnym badaniem. Daje ono informację o stanie narządu słuchu (o skali i typie zaburzenia).

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Dr n. med. Krzysztof Jach
Następny artykuł: Diagnostyka
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza