Trwa ładowanie...

Niedrożność nosa - przyczyny, objawy i leczenie

Niedrożność nosa to ograniczenie przepływu powietrza przez jedno lub oba nozdrza. Przyczyn tego stanu może być wiele, na przykład: ostry lub przewlekły nieżyt, schorzenia alergiczne, polipy nosa, nowotwory jamy nosowej, krwotok, wady rozwojowe, skrzywienie przegrody nosowej, ciała obce w nosie. W leczeniu niedrożności nosa stosowane są leki w postaci aerozoli, obkurczające naczynia krwionośne śluzówki nosa i zmniejszające obrzęk.

spis treści

1. Rodzaje niedrożności nosa

Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje niedrożności. Są to:

Zobacz film: "Konsekwencje skrzywionej przegrody nosa"

  • normalna niedrożność, czyli tak zwany cykl nosowy, która składa się z faz „zatkania” (obrzęku) i „odetkania” w nosie. Jest to typowe zjawisko, które polega na cyklicznym powiększeniu naczyń krwionośnych wewnątrz nosa i ich obkurczeniu. Cykl nosowy trwa zwykle od jednej do czterech godzin, w zależności od osoby. Zwykle jedno nozdrze jest bardziej „zatkane” niż drugie, co łatwo można sprawdzić, przykładając palec do jednej dziurki w nosie i wydmuchując powietrze drugą. Powtórzenie tej czynności na drugim nozdrzu wyraźnie wskazuje inną ilość powietrza wydostającego się z nosa. Nie oznacza to jednak, że taka sytuacja jest stała. Po zakończeniu jednego cyklu następuje zmiana. Na przepływ powietrza w normalnej niedrożności wpływ ma kilka czynników, między innymi pozycja ciała. Podczas leżenia na boku nozdrze znajdujące się na górze staje się bardziej „otwarte”. Nos może zostać „zatkany” także na skutek przeżywania silnych emocji, którym zwykle towarzyszy obrzęk nerwów w nosie. Niedrożność nosa może pojawić się również na skutek zalegania wydzieliny w jamie nosowej.
  • Nietypowa niedrożność nosa – powoduje uczucie ciągłego „zatkania” nosa. Ten rodzaj niedrożności może być spowodowany różnymi czynnikami, dlatego przed podjęciem poważnych kroków, na przykład przed decyzją o operacji, warto upewnić się, jaka jest jej przyczyna. Czasami, mimo przeprowadzonego zabiegu, na przykład wyprostowania przegrody nosowej, okazuje się, że problemy z „zatkanym” nosem nie minęły. Wówczas trzeba poszukać rzeczywistej przyczyny tej dolegliwości.
Zdjęcie RTG pacjenta z zapaleniem zatok przynosowych
Zdjęcie RTG pacjenta z zapaleniem zatok przynosowych

Strzałka wskazuje obecność ropy lub obrzęk.

zobacz galerię

2. Przyczyny niedrożności nosa

Wyróżnia się dwa rodzaje czynników przyczyniających się do wystąpienia niedrożności nosa. Są to:

  • Czynniki anatomiczne – związane z nieprawidłowościami w budowie nosa. Jak je rozpoznać? Jeśli niedrożność jest wyraźniejsza zawsze po tej samej stronie nosa, a odczucie „zatkania” utrzymuje się przez miesiące, a nawet lata, prawdopodobieństwo nieprawidłowości anatomicznych jest wysokie. Dwie główne części składowe nosa to przegroda nosowa oraz małżowiny nosowe. Poważne zaburzenia w ich budowie, np. skrzywienie przegrody nosowej, wpływają negatywnie na oddychanie i mogą powodować chrapanie. Do niedrożności przyczyniają się także polipy w nosie oraz powiększone migdałki.
  • Czynniki o charakterze nieanatomicznym – są to zarówno choroby oraz zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu, jak i niepożądane skutki codziennych działań. Do dolegliwości powodujących niedrożność nosa zaliczają się: zapalenie zatok, alergie, wysokie ciśnienie krwi, a także zaburzenia funkcjonowania gruczołów tarczycy. Na wystąpienie niedrożności wpływ ma także stosowanie tabletek antykoncepcyjnych oraz nadużywanie sprayów do nosa. Obecność ciała obcego w nosie również może spowodować niedrożność nosa.

3. Objawy i leczenie niedrożności nosa

Niedrożność nosa powoduje głównie problemy z oddychaniem, a co za tym idzie – nieprawidłową wentylację płuc, suchość w jamie nosowej, zmianę głosu, większe ryzyko wystąpienia infekcji jamy nosowej i zatok, a także oddychanie przez usta.
Leczenie zależy od przyczyny dolegliwości. Jeśli oddychanie przez nos jest utrudnione, przewody nosowe powinny zostać odblokowane. Wówczas zwiększa się komfort oddychania pacjenta.

Popularnym środkiem na niedrożność nosa jest aerozol z lekami antyhistaminowymi, które obkurczają naczynia krwionośne śluzówki. Tego typu leki udrażniają przewody nosowe, nie wysuszając przy tym błony śluzowej nosa i nie podrażniając nosa. Aerozole działają przeciwzapalnie i ochronnie, dzięki czemu wspomagają odbudowę śluzówki. Ponadto przywracają równowagę immunologiczną. Wskazania do kuracji aerozolem do nosa to zapobieganie i leczenie nieżytów nosa, zalegającej wydzieliny, chronicznego zapalenia zatok oraz górnych dróg oddechowych, przerostu i stanów zapalnych migdałków, zniekształceń przewodów nosowych oraz obrzęku śluzówki nosogardzieli.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dr n. med. Piotr Sawicki
Następny artykuł: Problemy z oddychaniem
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza