Nieoczywiste objawy chorób jelit

Nieswoistym chorobom zapalnym jelit towarzyszą powikłania ze strony innych narządów. Zdarza się, że wyprzedzają one pojawienie się głównych objawów jelitowych. To np. stłuszczona wątroba czy zapalenie spojówek. Właśnie dlatego ważne jest zwracanie uwagi na to, co mówi nasze ciało.

IBD, czyli nieswoiste choroby zapalne jelit

Nieswoiste choroby zapalne jelit to grupa przewlekłych, nieuleczalnych schorzeń przewodu pokarmowego. Cechują się one okresami remisji i nawrotów. Ich przyczyna do tej pory nie została wyjaśniona.

Zobacz film: "Test na krew utajoną w kale"

- Choroby te tylko z nazwy dotyczą przewodu pokarmowego, a ich manifestacja może się objawiać w  niemal każdej tkance i narządzie. U blisko 30 proc. chorych z IBD, czyli nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit występuje co najmniej jeden pozajelitowy objaw choroby – mówi dla WP abcZdrowie.pl lek. Dawid Szkudłapski, gastroenterolog.

Najważniejszymi i najczęściej występującymi zaburzeniami z grupy IBD są: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, które zajmuje przede wszystkim jelito grube, oraz choroba Leśniowskiego – Crohna.

Ta druga może zająć każdy odcinek przewodu pokarmowego - od jamy ustnej po odbyt. IBD najczęściej występuje u osób pomiędzy 15. a 30. rokiem życia lub pomiędzy 60. a 80.

- Nieswoiste choroby zapalane jelit stają się coraz częstszym problemem w praktyce klinicznej w społeczeństwach krajów wysokorozwiniętych – także w Polsce, zarówno ze względu na coraz skuteczniejsze i szeroko dostępne metody diagnostyczne, jak i rosnącą zapadalność na te choroby.

Przyczyna nieswoistych chorób zapalnych jelit jest złożona i jak dotąd nie do końca poznana – mówi Szkudłapski.

Przypuszcza się, że do rozwoju chorób z grupy IBD mogą przyczynić się: czynniki środowiskowe, tj. palenie papierosów, nadużywanie środków przeciwbólowych i przyjmowanie antybiotyków. Ważne są także czynniki immunologiczne, czyli zaburzenia związane z układem odpornościowym oraz predyspozycja genetyczna.

Specyficzne objawy chorób IBD

Colitis ulcerosa, czyli wrzodziejące zapalenie jelita grubego, najczęściej pojawia się nagle. Pierwszymi objawami może być biegunka. ****

W 90 proc. przypadków w kale widoczna jest krew. - Stolec może być oddawany często (nawet do 20 wypróżnień na dobę), ale o małej objętości, co zwykle jest wynikiem zmian zapalnych w odbytnicy – podkreśla Szkudłapski.

Specyficznymi symptomami są również: bóle brzucha, gorączka lub stany podgorączkowe, osłabienie i nagła utrata wagi. Inaczej jest jednak w chorobie Leśniowskiego – Crohna. Tutaj początkowe objawy są nieoczywiste i podstępne.

Chory najczęściej odczuwa bóle brzucha zlokalizowane po prawej stronie. To właśnie dlatego mylony jest on z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Zdarza się, że z powodu tego błędnego założenia pacjent trafia na stół chirurgiczny.

- W chwili, gdy do obrazu klinicznego dołączają ropnie jamy brzusznej, przetoki jelitowo-skórne lub incydenty niedrożności obraz kliniczny staje się bardziej typowy dla choroby Leśniowskiego - Crohna, dając podstawy do rozpoczęcia leczenia – dodaje Szkudłapski.

Ciekawe fakty na temat zespołu jelita drażliwego

Bóle brzucha, wzdęcia, zatwardzenie czy biegunka to tylko niektóre objawy zespołu jelita drażliwego. Jedna na dziesięć osób na całym świecie cierpi z powodu...

Niespecyficzne objawy chorób IBD

Symptomami choroby Leśniowskiego – Crohna mogą być problemy skórne. Jednym z nich jest piodermia zgorzelinowa, czyli choroba dermatologiczna, która objawia się bolesnymi, głębokimi owrzodzeniami.

Kolejnym symptomem jest rumień guzowaty powodujący żywoczerwone guzy na skórze. Leśniowskiego - Crohna może także powodować łuszczycę - nieuleczalną do tej pory chorobę zapalną.

Choroba objawia się również w okolicach oczu. Powstaje wtedy zapalenie spojówek (charakteryzujące się pieczeniem i łzawieniem oczu) czy zapalenie tęczówki, które w niektórych przypadkach prowadzi do utraty wzroku. Może także dojść do bardzo bolesnego i niebezpiecznego zapalenia błony naczyniowej.

- Lokalizacja objawów IBD niezwiązanych z przewodem pokarmowym dotyczy także wątroby (stłuszczenie wątroby), dróg żółciowych (pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych, rak dróg żółciowych czy kamica żółciowa), a nawet układu kostnego (osteopenia i osteoporoza) czy stawowego (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych, zapalenie dużych stawów czy osteoartropatia przerostowa) – dodaje Szkudłapski.

Symptomami mogą być również zaburzenia układu krążenia, tj. zakrzepy i zatory.

Magdalena Bury

O autorze

Magdalena Bury

Zdobywczyni prestiżowego tytułu Dziennikarz Medyczny 2016 Roku w kategorii Publicystyka Internetowa. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Pedagogiki o sp. przedszkolnej i wczesnoszkolnej. W mediach od 2012 roku.

Magdalena Bury, 8 miesięcy temu

Układ pokarmowy

Komentarze (42)
~gaga
~gaga 3 tygodnie temu

Marla pisze "bojkotujmy chemię". Ale jak? Wszyscy oszukują. Latem zostawiłem w samochodzie resztkę soku pomidorowego marki "Dawtona" w zamkniętej butelce. Po 2 miesiącach , gdzie temp. często dochodziła do 70 st.C, obejrzałem buteleczkę i...... zero pleśni. Na etykiecie tylko naturalny sok i szczypta soli. To co tam jeszcze było czego "zapomnieli" dopisać. I tak ze wszystkim. Nie wierzycie sprawdźcie sami.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Układ pokarmowy
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Układ pokarmowy
Układ pokarmowy

Jak działa żołądek? (WIDEO)

Jak działa żołądek? (WIDEO) Odtwórz wideo

Żołądek jest organem wewnętrznym, który znajduje się w jamie brzusznej, a jego położenie zależy od wypełnienia. Ten worek mięśniowy jest umiejscowiony na wysokości od 11. kręgu piersiowego, gdzie położony jest wpust żołądka, a najniżej położona część...

Układ pokarmowy

10 produktów, które uratują twoją wątrobę

10 produktów, które uratują twoją wątrobę

dzień od szklanki ciepłej wody z sokiem z cytryny. Mikstura świetnie pobudza i dodaje energii, a przy okazji wspomaga pracę układu pokarmowego. Sok z cytryny stymuluje produkcję enzymów w wątrobie, dzięki czemu może...

Układ pokarmowy

Jakie objawy na skórze daje chora wątroba?

Jakie objawy na skórze daje chora wątroba?

Nietypowe symptomy problemów z wątrobą Choroby wątroby często latami rozwijają się bez objawów lub dają bardzo niejednoznaczne symptomy. Mogą one przybierać różną formę. Niektóre z nich są widoczne... na skórze. Warto znać typowe zmiany skórne, które...

Układ pokarmowy

Co lubi nasza trzustka?

Co lubi nasza trzustka?

Trzustka - mały narząd o ogromnym znaczeniu Trzustka to narząd, który pełni w naszym organizmie szereg istotnych funkcji. Odpowiada m.in. za produkcję insuliny oraz soku trzustkowego, który jest niezbędny w procesie trawienia. Chora trzustka w znacznym...

Układ pokarmowy

Nie możesz schudnąć? To może być powód

Nie możesz schudnąć? To może być powód

i biegunkami. To jedno z najczęściej występujących dolegliwości układu pokarmowego. Dyskomfort odczuwany w brzuchu jest efektem chronicznych zapaleń (...) zostaje zneutralizowany, niwelując nudności i inne dolegliwości...

Układ pokarmowy

5 sposobów na świąteczne dolegliwości

5 sposobów na świąteczne dolegliwości

Święta Wielkanocne Jak w tym roku będzie wyglądać polska Wielkanoc? Otóż według statystyk przeciętny Polak planuje wydać jedynie 400 zł na świąteczne zakupy. Inaczej sprawy wyglądają u rodzin wielodzietnych, u których ta kwota jest nieco większa. Według...

Układ pokarmowy

Odbijanie

Odbijanie

Odbijanie to odruchowe i spontaniczne usuwanie nadmiaru powietrza z żołądka. Może się ono dostać do jamy żołądka na skutek osłabienia górnego zwieracza przełyku. Możemy mówić o tzw. odbijaniu pustym, jeśli dochodzi do wydalania samego powietrza, bez zapachu....