Trwa ładowanie...

Nietrzymanie moczu u mężczyzn a przerost prostaty

 Agnieszka Gotówka
27.11.2018 12:51
Nietrzymanie moczu u mężczyzn a przerost prostaty
Nietrzymanie moczu u mężczyzn a przerost prostaty (istock)

Przerost gruczołu krokowego dotyka co drugiego mężczyznę po 55. roku życia. Jednym z objawów problemu jest nietrzymanie moczu. Kiedy zgłosić się do lekarza i w jaki sposób zmniejszyć uczucie dyskomfortu?

Nietrzymanie moczu u mężczyzn często związane jest z przerostem prostaty
Nietrzymanie moczu u mężczyzn często związane jest z przerostem prostaty

Gdy u mężczyzny pojawia się problem nietrzymania moczu, powinien skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub urologiem. To idealna sytuacja, jednak w rzeczywistości dzieje się inaczej.

Panowie wstydzą się mówić o swoich problemach, są przygnębieni, nierzadko wycofują się z życia towarzyskiego i rezygnują z lubianych aktywności. A przecież nietrzymanie moczu to objaw, który dla specjalisty niczym się nie różni od tych mniej krepujących, np. kaszlu i kataru.

Szybka diagnostyka i właściwe leczenie mogą nie tylko wyeliminować dolegliwość, ale też w porę zapobiec poważniejszym chorobom.

Gdy dochodzi do przerostu gruczołu krokowego (prostaty), naciska on cewkę moczową i tworzy przeszkodę w odpływie moczu. W konsekwencji pojawia się częstomocz i nagłe parcie na pęcherz. Strumień moczu może być wąski, przerywany. Mężczyzna może też mieć problem z dotarciem do toalety na czas.

1. Diagnostyka przerostu prostaty

By potwierdzić przerost prostaty, wykonuje się m.in. badanie ogólne moczu oraz badanie USG. Oznacza się też poziom PSA, czyli swoistego antygenu sterczowego (wartość prawidłowa nie przekracza 4,0 ng/ml).

Gdy rozrost gruczołu krokowego jest łagodny, leczenie najczęściej obejmuje farmakoterapię oraz zabieg chirurgiczny (laserowy, termiczny lub klasyczny).

Operacja, choć bardzo skuteczna, wiąże się z ryzykiem powikłań. Jego konsekwencją może być m.in. nietrzymanie moczu, co wiąże się z uszkodzeniem zwieracza cewki moczowej podczas zabiegu. Odpowiednie działania mogą jednak złagodzić dolegliwość.

2. Nietrzymanie moczu – jak sobie radzić?

Problem nietrzymania moczu to wbrew pozorom powszechna dolegliwość. Szacuje się, że dotyka co czwartego mężczyznę. To jednak temat bardzo wstydliwy i mało komfortowy. Panowie szukają rozwiązań na własną rękę. Ich najczęstszym wyborem jest sięgnięcie po specjalnie dla nich zaprojektowane wkładki męskie.

Tena Men, bo te produkty chłonne cieszą się największą popularnością i zaufaniem, zostały stworzone z myślą o mężczyznach, którzy potrzebują dyskretnej ochrony. Idealnie dopasowują się do męskiej bielizny, są czarne i bardzo chłonne.

Do wyboru są męskie wkładki Tena Men lub Tena Men Light, które sprawdzą się w przypadku kropelkowego lub lekkiego nietrzymania moczu. Większą chłonnością wyróżniają się wkładki Tena Men Medium.

Jeśli jednak dolegliwość jest mocno nasilona, odpowiednie będą męskie wkładki Tena Men Super lub TENA Men Pants. Ich specjalna formuła zatrzymuje wilgoć wewnątrz, absorbuje też nieprzyjemny zapach, pozwalając cieszyć się komfortem przez długi czas.

Nietrzymanie moczu nie jest powodem, dla którego należy rezygnować z życia towarzyskiego i pracy. Jest wiele sposobów na złagodzenie jej skutków. Podstawą jest jednak zapewnienie skutecznej ochrony na miarę swoich potrzeb.

Warto zatem skorzystać z możliwości bezpłatnego zamówienia próbek chłonnych męskich wkładek Tena Men. Wystarczy wejść na stronę http://www.tena.pl/mezczyzni/produkty/bezplatna-probka, wybrać odpowiedni produkt i podać swoje dane. Paczka przyjdzie w dyskretnym opakowaniu, które nie ujawni zawartości.

Wbrew pozorom nietrzymanie moczu jest powszechną dolegliwością. Istotne jest, by znaleźć przyczynę dolegliwości, podjąć właściwe leczenie i na co dzień korzystać z rozwiązań, które zapewnią nam poczucie komfortu na najwyższym poziomie.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze