Nonpres – wskazania, przeciwwskazania, działania niepożądane, cena
Nonpres to lek, który wykorzystuje się w celu ograniczenia zdarzeń sercowo-naczyniowych. Najczęściej stosowany jest uzupełniająco w standardowym leczeniu, np. beta-adrenolitykami. Jakie są dokładne wskazania do przyjmowania leku? Jakie działania niepożądane mogą pojawić się w trakcie leczenia?
1. Co to jest Nonpres?
Nonpres to lek, którego substancją czynną jest eplerenon (lek z grupy antagonistów aldosteronu). Blokuje on działanie aldosteronu, którego podwyższone stężenie może prowadzić do niewydolności serca. Lek stosuje się głównie w leczeniu skojarzonym niewydolności serca z beta-adrenolitykami.
Nonpres ma postać powlekanych tabletek, które połyka się w całości podczas posiłku lub niezależnie od posiłków. Lek stosuje się w dawkach określonych przez lekarza.
2. Nonpres – wskazania
Na co Nonpres? Zgodnie z treścią ulotki Nonpres stosuje się jako terapię dodaną do standardowego leczenia beta-adrenolitykami w celu ograniczenia zdarzeń sercowo-naczyniowych u pacjentów w stanie stabilnym z zaburzeniem czynności lewej komory serca (frakcja wyrzutowa lewej komory nie większa niż 40 proc.) oraz z klinicznymi objawami niewydolności serca po przebytym niedawno zawale serca.
Lek stosuje się też jako terapia dodana do standardowego leczenia, w celu zmniejszenia ryzyka śmiertelności i chorobowości z przyczyn sercowo-naczyniowych u dorosłych z niewydolnością serca (przewlekłą), a także z zaburzeniami czynności lewej komory serca.
3. Przeciwwskazania do stosowania leku Nonpres
Nonpres nie powinien być stosowany u pacjentów, u których występuje:
- nadwrażliwość na eplerenon lub inny składnik leku,
- ciężka niewydolność nerek,
- ciężka niewydolność wątroby,
- stężenie potasu w surowicy > 5,0 mmol/l (przed rozpoczęciem leczenia),
- równoległe stosowanie leków moczopędnych oszczędzających potas, lub silnych inhibitorów CYP3A4,
- leczenie skojarzone inhibitorem konwertazy angiotensyny (ACE) i antagonistą receptora angiotensyny II (AIIRA).
Z uwagi na brak odpowiednich danych dotyczących stosowania eplerenonu u kobiet w ciąży, zaleca się ostrożność w przepisywaniu leku kobietom w tym okresie.
4. Nonpres a inne leki
Przed rozpoczęciem leczenia należy powiadomić lekarza o wszystkich stosowanych lekach, także tych przyjmowanych ostatnio oraz tych, które pacjent dopiero planuje przyjmować.
Nonpres nie powinien być podawany pacjentom, przyjmującym inne leki moczopędne oszczędzające potas i preparaty potasu. Ma to związek ze zwiększonym ryzykiem hiperkaliemii. Ponadto leki te mogą nasilać działanie leków przeciwnadciśnieniowych i innych leków moczopędnych.
Nie zaleca się skojarzonego leczenia eplerenonu wraz z inhibitorem ACE i AIIRA.
W trakcie przyjmowania eplerenonu zaleca się także unikanie jednoczesnego stosowania litu, cyklosporyny lub takrolimusu, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).
Ponadto Nonpres może wchodzić też w interakcje z następującymi produktami leczniczymi: trimetoprim, alfa-1-adrenolityki (np. prazosyna, alfuzosyna), trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, neuroleptyki, amifostyna, baklofen, glikokortykosteroidy, czy tetrakozaktyd.
Należy też zachować ostrożność, jeśli pacjent stosuje m.in. digoksynę, warfarynę, czy ziele dziurawca.
5. Nonpres – skutki uboczne
Do częstych działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem leku wymienia się:
- bezsenność,
- zawroty i ból głowy,
- nudności i wymioty,
- osłabienie,
- omdlenie,
- niedociśnienie tętnicze,
- kaszel,
- biegunka, czy zaparcie,
- wysypka, świąd,
- niewydolność nerek,
- zwiększenie stężenia mocznika i kreatyniny we krwi.
Do niezbyt częstych skutków ubocznych zalicza się m.in. eozynofilię, niedoczulicę, niedociśnienie ortostatyczne, niedoczynność tarczycy, odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie gardła, hiponatremię, odwodnienie, hipertrójglicerydemię, zakrzepicę tętnic kończyn, obrzęk naczynioruchowy, zapalenie pęcherzyka żółciowego, ginekomastię, czy nasilone pocenie.
6. Nonpres – cena
Lek wydawany jest z przepisu lekarza, można go nabyć w aptekach za okazaniem recepty. Czy Nonpres jest refundowany? Lek nie podlega refundacji.
Nonpres dostępny jest w sprzedaży w dwóch dawkach – 25 mg (30 tabl. cena ok. 35 zł), 50 mg (30 tabl. cena ok. 42 zł).
Nonpres – zamienniki
Inne preparaty na rynku polskim zawierające eplerenon to m.in. Eplenocard, Espiro, Aldospir, Eleveon, czy Eplerium.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.