Trwa ładowanie...

Nowe odkrycie w zakresie medycyny regeneracyjnej?

Specjaliści z Polski pracują nad lekiem, który ma pomóc w gojeniu się ran. W badaniach biorą udział cztery instytucje naukowe oraz dwie firmy biotechnologiczne. Czy nowe hydrożele przyspieszą regenerację skóry?

spis treści

1. Co dokładnie badają naukowcy ?

Badania prowadzone są przez naukowców z Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Gdańskiego. Do prac włączył się także warszawski Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego przy wsparciu Pro-Science Polska z Gdyni oraz firmy MedVentures z Poznania. Zespoły badawcze zajmują się niedawno odkrytą substancją bioaktywną, która może przyspieszyć gojenie się ran.

Zobacz film: "Pierwsza pomoc - krwawienie z nosa"

W przedsięwzięciu bierze udział osiem grup badawczych o różnych zadaniach. Celem zespołu złożonego ze specjalistów w zakresie chemii i biotechnologii jest syntezowanie nowych związków chemicznych. Przedmiotem badań biologów są efekty, jakie można otrzymać w związku z działaniem tych substancji. Z kolei eksperci w dziedzinach biologii molekularnej i biotechnologii zajmują się ich skutkami. Kierownictwo nad badaniami i sprawdzeniem, jak związki będą oddziaływały na żywy organizm, objął dr Artur Czupryn z wspomnianego wcześniej Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego.

2. Nowa substancja przyspieszy gojenie się ran?

Dotychczas prowadzone badania w zakresie medycyny regeneracyjnej dotyczyły głównie szybszego gojenia się ran z wykorzystaniem przeszczepu komórek macierzystych. Aktualnie zespoły badawcze pracują nad tym, aby jeszcze lepszy efekt uzyskać dzięki substancjom chemicznym, które byłyby aplikowane w miejscu wystąpienia rany w formie hydrożelu. Dzięki ich mocniejszym właściwościom będzie można przyspieszyć proces regeneracji organizmu.

Na obecnym etapie naukowcy z Polski nie zdradzają wszystkich szczegółów, ale mają nadzieję, że uda im się uzyskać hydrożel o silnym działaniu regeneracyjnym. Przedsięwzięcie jest realizowane przez nowo powstałe konsorcjum badawcze Regennova. Projekt ten uzyskał państwową dotację w wysokości 17 mln zł i będzie trwał przez trzy lata.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza