Trwa ładowanie...

Nowe odsłony polskiej kuchni. Maślanka na zdrowie

Płatna współpraca z marką Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w Grajewie
(materiały partnera)

Kefiry, jogurty i maślanki mają w sobie mnóstwo wartości odżywczych. Nic dziwnego, że jednym z najgorętszych trendów w kuchni jest moda na produkty fermentowane. To nasze lokalne superfoods, które coraz częściej lądują na polskich stołach – w różnej postaci.

Kolebką naszej rodzimej maślanki jest Podhale. To właśnie tam gospodynie domowe poiły nią pracujących żniwiarzy i górali, a na deser przyrządzały pyszne racuchy. Dawniej maślankę robiło się z kwaśnej śmietany w trakcie wyrobu masła, a dziś produkowana jest z mleka, do którego dodaje się szczepy bakterii kwasu mlekowego – Lactococcus lactis, Lactococcus cremoris, Leuconostoc cremoris oraz Lactococcus diacetilactis. Wpływają one bardzo korzystnie na nasz organizm, m.in. dbają o prawidłową mikroflorę jelitową, wzmacniają organizm po kuracji antybiotykowej, pomagają przyswajać niektóre witaminy, a także wspierają odporność. Maślanka ma jeszcze jedną zaletę – jest niskokaloryczna i lekkostrawna (dostarcza około 45 kcal i zawiera jedynie ok. 1,5 proc. tłuszczu). To dlatego śmiało mogą po nią sięgać osoby będące na diecie.

(Materiały partnera)

Jak smakuje maślanka i co zawiera?

Aby określić walory smakowe tego produktu, można pokusić się o porównanie do innych fermentowanych wyrobów mlecznych. Najbardziej wyrazisty pod względem kwasowości wydaje się kefir, podczas gdy nieco łagodniejszy w smaku jest jogurt. Jeśli chodzi o maślankę, powiedzmy, że plasuje się ona gdzieś pośrodku – charakteryzuje się bogatym i wyrazistym smakiem, z lekko wyczuwaną nutą orzechową. W składzie maślanki znajdziemy białko o wysokiej wartości biologicznej, a także wapń, niezbędny m.in. dla prawidłowego rozwoju kości u dzieci – wpływa on także na stan układu krwionośnego.

Co istotne, maślanka cechuje się zawartością fosfolipidów, czyli związków należących do grupy lipidów (tłuszczy) mających korzystny wpływ na nasze zdrowie. W szczególności wspierają one regenerację wielu narządów i układu nerwowego, a także zapewniają prawidłową przemianę materii wewnątrz komórki. Fosfolipidy zawarte w maślance chronią i wspomagają pracę wątroby, a do tego wpływają korzystnie na wydzielanie żółci i soków trawiennych, regulują pracę układu pokarmowego i zapobiegają zaparciom.

Jedna szklanka maślanki pokrywa dzienne zapotrzebowanie na wapń w ok. 20 proc. W maślance znajdziemy również potas i witaminy z grupy B, które uczestniczą w przemianach energetycznych i są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Kolejną cenną substancją jest lecytyna, która poprawia pamięć i koncentrację, wspomaga pracę wątroby, uczestniczy w metabolizmie tłuszczu i cholesterolu, a do tego spowalnia starzenie komórek i pełni wiele innych ważnych funkcji. Regularnie spożywając maślankę, możemy też poprawić kondycję i wygląd naszej skóry.

(Materiały partnera)

Wykorzystanie maślanki w kuchni

Dawniej maślanka była podstawą popularnych zup mlecznych i góralskich polewek. W nowoczesnej kuchni chętnie sięgamy do tradycji, ale jednocześnie eksperymentujemy. Przykładowo, szklanka maślanki będzie idealną przekąską po treningu. Wyrób ten można stosować zamiast mleka krowiego czy napoju roślinnego, przyrządzając koktajle z dodatkiem owoców. Na etapie odchudzania smoothie świetnie sprawdzi się jako drugie śniadanie lub podwieczorek. Jeśli mamy ochotę przygotować super-odżywczy koktajl śniadaniowy, możemy zmiksować banany, kiwi, otręby, miód, a do tego dodać łyżeczkę spiruliny i 200 ml naturalnej Maślanki Mrągowskiej firmy Mlekpol. Taki zielony eliksir zapewni nam solidną dawkę energii z samego rana.

Orzeźwiające napoje to nie jedyny pomysł na wykorzystanie maślanki. Ten znakomity produkt mleczny służy też jako dodatek do zup i dań głównych – nawet mięsnych! Ciekawą potrawą jest np. schab marynowany w Maślance Mrągowskiej o smaku naturalnym. Przygotowane kotlety należy potem obtoczyć w jajku i bułce, a potem smażyć jak zwykle. Cały sekret smaku polega na tym, że zawarty w maślance kwas rozbija białko, dzięki czemu mięso staje się bardziej miękkie, soczyste w środku i chrupiące na zewnętrz. Na maślance można też zrobić swojski chleb – wystarczy połączyć ją z resztą składników, takich jak mąka, woda drożdże oraz płaska łyżeczka cukru i soli, a po zagnieceniu odłożyć ciasto do wyrośnięcia i upiec.

Słodkie (i zdrowe) przekąski

Maślanka Mrągowska o smaku pieczonego jabłka doskonale nadaje się do wszelkiego rodzaju wypieków – naleśników, placków i ciast, takich jak szarlotka. Kwestia fermentacji sprawia, że słodkie potrawy nabierają lekkości i puszystości. A przyjemna kwasowa nuta dodatkowo wzmacnia walory smakowe. Jeśli nie wykorzystamy całej maślanki, jej nadmiar można zamrozić, a w odpowiednim czasie wykorzystać do gotowania. Co ciekawe, maślanka to wyrób znany nie tylko w naszym kraju. W Indiach maślankę wykorzystuje się do przyrządzania napoju zwanego Chaas, do którego dodaje się również wodę, sól, kmin rzymski, papryczki chili oraz imbir. Z uwagi na tamtejszy gorący klimat, Hindusi piją ten napój profilaktycznie, aby zapobiec odwodnieniu.

(Materiały partnera)

Jak widać Maślanka Mrągowska to łatwa w użyciu i nowoczesna przekąska, która idealnie nadaje się do wykorzystania w tradycyjnych polskich przepisach. Produkty dostępne są w różnych opakowaniach (także w wersji mini) i wielu wariantach smakowych – naturalna, truskawkowa, stracciatella, wieloowocowa z owocami leśnymi, brzoskwiniowa, pieczone jabłko, mango-kardamon i cytrynowa. To nasz polski wyrób tworzony z najlepszego mleka – na etykiecie znajdziemy wyłącznie naturalne składniki m.in: maślankę, mleko i żywe kultury bakterii, a w wersjach owocowych także egzotyczne dodatki oraz pieczone jabłka będące lżejszą alternatywą dla szarlotki. Wszystko po to, by smak szedł w parze ze zdrowiem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Płatna współpraca z marką Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w Grajewie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze