Nowe przepisy dotyczące zatrudniania osób niepełnosprawnych
Od 1 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy dotyczącej warunków zatrudniania osób niepełnosprawnych. Zmiana w prawie była konieczna, aby dostosować polskie przepisy do wymogów prawnych Unii Europejskiej i rozporządzenia, które weszło w życie 1 lipca ubiegłego roku. Zmianom ulegają nie tylko kwoty dofinansowania zatrudnienia niepełnosprawnych, ale także możliwość odpisywania kwot na podatek rolny i leśny oraz zwolnienia z podatków od nieruchomości.
1. Kto zyska, a kto straci?
Dla pracowników, którzy zatrudniają w swoich firmach osoby niepełnosprawne najważniejsze będzie to, że zmianom ulega dofinansowanie zatrudnienia tych osób. Docelowo dopłata dla osób o lekkiej niepełnosprawności obniży się z 60 do 40%, natomiast w wypadku dwóch pozostałych grup niepełnosprawnych dofinansowanie wzrośnie. Dla osób o znacznej niepełnosprawności z 160 podniesie się do 180%, a ze 100% dla niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym do 140%. Ponadto o 40% zwiększają się kwoty dotyczące osób chorych psychicznie, chorych na epilepsję i tych z zaburzeniem rozwoju.
Nowelizacja ustawy zakłada też modernizację co do zmiany wymogów dla zakładów pracy chronionej. Od teraz trudniej będzie uzyskać taki status, ponieważ aby go otrzymać, liczba osób niepełnosprawnych w danej firmie będzie musiała stanowić co najmniej 50% wszystkich pracowników. Liczbę tę musi stanowić minimum 20% niepełnosprawnych w stopniu znacznym.
2. Likwidacja zwolnień z podatków
Zmianom ulegnie też możliwość odpisywania podatku rolnego, leśnego i podatku od nieruchomości. Dotychczas można było odpisać kwotę podatku na fundusz rehabilitacyjny. Teraz będzie to już niemożliwe. Likwidacji zwolnień od podatków ulegną też zakłady pracy chronionej. Zmiany dotyczą także kwot zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Do tej pory na zakładowy fundusz rehabilitacyjny przekazywano 90%, a na PFRON 10% zwolnień, natomiast teraz będzie to wynosić równo po 50%.
3. Burza w szklance wody
Początkowo pracodawcy i niepełnosprawni pracownicy mieli obawy, czy Komisja Europejska wprowadzi przepisy, które będą skutkowały koniecznymi zmianami w systemie wsparcia osób niepełnosprawnych. Bano się, że rozporządzenie ograniczy możliwości pomocy publicznej, co byłoby ryzykowne dla Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Tak się jednak nie stało, a Jarosław Duda - pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, przyznaje, że udało się wynegocjować korzystne przepisy.
Według statystyk Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Polsce obecnie zatrudnionych jest 135 tysięcy osób niepełnosprawnych w stopniu lekkim, 116 tysięcy w stopniu umiarkowanym i 10 tys. w stopniu ciężkim. Nowelizacja ustawy obejmie więc prawie 300 tysięcy osób.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.