Trwa ładowanie...

Nukleotydaza - czym jest, wskazania i przygotowanie do badania, normy

Nukleotydaza to enzym sekrecyjny wątroby, który rozkłada nukleotydy do nukleozydów i kwasu fosforowego. Jest obecny głównie w mięśniach, wątrobie i trzustce. Badanie wykonuje się przede wszystkim w przypadku podejrzenia zastoju żółci lub nowotworu wątroby. Co warto wiedzieć o nukleotydazie?

spis treści

1. Czym jest nukleotydaza?

Nukleotydaza (5’-nukleotydaza) to enzym specyficzny dla wątroby, należący do klasy hydrolaz, które powodują rozpad nukleotydów do nukleozydów i jonów fosforanowych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Stężenie nukleotydazy jest wyższe w przypadku chorób wątroby, szczególnie tych powiązanych z cholestazą. Wartość diagnostyczna enzymu jest podobna do gamma-glutamylotranspeptydazy.

2. Wskazania do badania 5-nukleotydazy

  • podejrzenie zastoju żółci,
  • podejrzenie ostrych chorób zapalnych wątroby,
  • podejrzenie przewlekłych chorób zapalnych wątroby,
  • podejrzenie nowotworu wątroby.

Zobacz także:

3. Przygotowanie do badania 5-nukleotydazy

Badanie polega na pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej. Pacjent powinien być na czczo, najlepiej gdy ostatni posiłek został spożyty minimum osiem godzin wcześniej. Dozwolone jest jedynie wypicie szklanki wody niegazowanej po wstaniu z łóżka.

Czas oczekiwania na wynik badania 5-nukleotydazy to zaledwie jeden dzień, rzadko zdarzają się przypadki, że na informacje z laboratorium trzeba czekać dłużej.

4. Normy 5-nukleotydazy

Prawidłowe stężenie 5-nukleotydazy powinno mieścić się w przedziale 0,6-2,4 nmol/l/s. Wynik poniżej lub powyżej normy powinien zostać omówiony z lekarzem w celu dalszej diagnostyki i ewentualnego wprowadzenia leczenia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Nukleotydaza to enzym, którego stężenie można określić na podstawie próbki krwi.
Nukleotydaza to enzym, którego stężenie można określić na podstawie próbki krwi. (gettyimages)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza