Nukleotydaza - czym jest, wskazania i przygotowanie do badania, normy
Nukleotydaza to enzym sekrecyjny wątroby, który rozkłada nukleotydy do nukleozydów i kwasu fosforowego. Jest obecny głównie w mięśniach, wątrobie i trzustce. Badanie wykonuje się przede wszystkim w przypadku podejrzenia zastoju żółci lub nowotworu wątroby. Co warto wiedzieć o nukleotydazie?
1. Czym jest nukleotydaza?
Nukleotydaza (5’-nukleotydaza) to enzym specyficzny dla wątroby, należący do klasy hydrolaz, które powodują rozpad nukleotydów do nukleozydów i jonów fosforanowych.
Stężenie nukleotydazy jest wyższe w przypadku chorób wątroby, szczególnie tych powiązanych z cholestazą. Wartość diagnostyczna enzymu jest podobna do gamma-glutamylotranspeptydazy.
2. Wskazania do badania 5-nukleotydazy
- podejrzenie zastoju żółci,
- podejrzenie ostrych chorób zapalnych wątroby,
- podejrzenie przewlekłych chorób zapalnych wątroby,
- podejrzenie nowotworu wątroby.
Zobacz także:
3. Przygotowanie do badania 5-nukleotydazy
Badanie polega na pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej. Pacjent powinien być na czczo, najlepiej gdy ostatni posiłek został spożyty minimum osiem godzin wcześniej. Dozwolone jest jedynie wypicie szklanki wody niegazowanej po wstaniu z łóżka.
Czas oczekiwania na wynik badania 5-nukleotydazy to zaledwie jeden dzień, rzadko zdarzają się przypadki, że na informacje z laboratorium trzeba czekać dłużej.
4. Normy 5-nukleotydazy
Prawidłowe stężenie 5-nukleotydazy powinno mieścić się w przedziale 0,6-2,4 nmol/l/s. Wynik poniżej lub powyżej normy powinien zostać omówiony z lekarzem w celu dalszej diagnostyki i ewentualnego wprowadzenia leczenia.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.