Trwa ładowanie...

Nukleotydaza - czym jest, wskazania i przygotowanie do badania, normy

Nukleotydaza to enzym sekrecyjny wątroby, który rozkłada nukleotydy do nukleozydów i kwasu fosforowego. Jest obecny głównie w mięśniach, wątrobie i trzustce. Badanie wykonuje się przede wszystkim w przypadku podejrzenia zastoju żółci lub nowotworu wątroby. Co warto wiedzieć o nukleotydazie?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Czym jest nukleotydaza?

Nukleotydaza (5’-nukleotydaza) to enzym specyficzny dla wątroby, należący do klasy hydrolaz, które powodują rozpad nukleotydów do nukleozydów i jonów fosforanowych.

Stężenie nukleotydazy jest wyższe w przypadku chorób wątroby, szczególnie tych powiązanych z cholestazą. Wartość diagnostyczna enzymu jest podobna do gamma-glutamylotranspeptydazy.

2. Wskazania do badania 5-nukleotydazy

  • podejrzenie zastoju żółci,
  • podejrzenie ostrych chorób zapalnych wątroby,
  • podejrzenie przewlekłych chorób zapalnych wątroby,
  • podejrzenie nowotworu wątroby.

Zobacz także:

3. Przygotowanie do badania 5-nukleotydazy

Badanie polega na pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej. Pacjent powinien być na czczo, najlepiej gdy ostatni posiłek został spożyty minimum osiem godzin wcześniej. Dozwolone jest jedynie wypicie szklanki wody niegazowanej po wstaniu z łóżka.

Czas oczekiwania na wynik badania 5-nukleotydazy to zaledwie jeden dzień, rzadko zdarzają się przypadki, że na informacje z laboratorium trzeba czekać dłużej.

4. Normy 5-nukleotydazy

Prawidłowe stężenie 5-nukleotydazy powinno mieścić się w przedziale 0,6-2,4 nmol/l/s. Wynik poniżej lub powyżej normy powinien zostać omówiony z lekarzem w celu dalszej diagnostyki i ewentualnego wprowadzenia leczenia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.