Trwa ładowanie...

Nukleotydaza - czym jest, wskazania i przygotowanie do badania, normy

 Paula Komendarczuk
03.07.2023 18:32
Nukleotydaza to enzym, którego stężenie można określić na podstawie próbki krwi.
Nukleotydaza to enzym, którego stężenie można określić na podstawie próbki krwi. (gettyimages)

Nukleotydaza to enzym sekrecyjny wątroby, który rozkłada nukleotydy do nukleozydów i kwasu fosforowego. Jest obecny głównie w mięśniach, wątrobie i trzustce. Badanie wykonuje się przede wszystkim w przypadku podejrzenia zastoju żółci lub nowotworu wątroby. Co warto wiedzieć o nukleotydazie?

spis treści

1. Czym jest nukleotydaza?

Nukleotydaza (5’-nukleotydaza) to enzym specyficzny dla wątroby, należący do klasy hydrolaz, które powodują rozpad nukleotydów do nukleozydów i jonów fosforanowych.

Stężenie nukleotydazy jest wyższe w przypadku chorób wątroby, szczególnie tych powiązanych z cholestazą. Wartość diagnostyczna enzymu jest podobna do gamma-glutamylotranspeptydazy.

2. Wskazania do badania 5-nukleotydazy

  • podejrzenie zastoju żółci,
  • podejrzenie ostrych chorób zapalnych wątroby,
  • podejrzenie przewlekłych chorób zapalnych wątroby,
  • podejrzenie nowotworu wątroby.
Zobacz film: "Badania krwi - limfocyty"

Zobacz także:

3. Przygotowanie do badania 5-nukleotydazy

Badanie polega na pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej. Pacjent powinien być na czczo, najlepiej gdy ostatni posiłek został spożyty minimum osiem godzin wcześniej. Dozwolone jest jedynie wypicie szklanki wody niegazowanej po wstaniu z łóżka.

Czas oczekiwania na wynik badania 5-nukleotydazy to zaledwie jeden dzień, rzadko zdarzają się przypadki, że na informacje z laboratorium trzeba czekać dłużej.

4. Normy 5-nukleotydazy

Prawidłowe stężenie 5-nukleotydazy powinno mieścić się w przedziale 0,6-2,4 nmol/l/s. Wynik poniżej lub powyżej normy powinien zostać omówiony z lekarzem w celu dalszej diagnostyki i ewentualnego wprowadzenia leczenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze