Trwa ładowanie...

Obgryzanie paznokci. Jak przestać obgryzać paznokcie?

Obgryzanie paznokci to nawyk, który niestety nie tylko źle wygląda, ale też może mieć przykre konsekwencje dla zdrowia. Obgryzanie paznokci dotyczy nie tylko dzieci, ale i osób dorosłych. Może być związane z depresją lub stanami lękowymi. Jak się tego oduczyć?

Zobacz film: "O czym świadczą bruzdy na paznokciach?"

spis treści

1. Dlaczego obgryzamy paznokcie?

Blisko połowa nastolatków obgryza paznokcie. Jest to o tyle poważne zaburzenie, że zyskało nawet specjalistyczną nazwę. W psychiatrii określa się je mianem onychofagii. Należy do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych i polega na nawykowym skracaniu płytki paznokciowej poprzez jej obgryzanie w chwili stresu, nudy czy głodu. Obgryzanie paznokci u dzieci spotyka się często, niemniej najmłodsi najczęściej z tego wyrastają. Problem staje się poważniejszy, gdy paznokcie obgryza osoba dorosła. Jest to wówczas bardzo trudne do zwalczenia.

Paznokcie są najczęściej obgryzane wówczas, gdy jesteśmy w silnym stresie, czujemy duże napięcie psychiczne lub jesteśmy zdenerwowani. Nałóg ten może być również związany z nadpobudliwością, niską samooceną czy nadmiernym poczuciem lęku. W sytuacji, gdy nie wiemy jak przestać obgryzać paznokcie, a mamy poczucie, że jest to związane z zaburzeniami psychicznymi lub silnymi emocjami, warto zwrócić się do psychologa lub psychiatry (do tego specjalisty nie jest wymagane skierowanie). Ustalenie przyczyny problemu to ogromny krok ku zaprzestaniu obgryzania paznokci. Jeśli będziemy wiedzieć, co wywołuje tę potrzebę, wówczas łatwiej będzie nam ją kontrolować.

2. Co zrobić, żeby nie obgryzać paznokci?

Dobry sposób na obgryzanie paznokci? Walka z przyczyną problemu. Jest to kwestia najistotniejsza, mająca szczególne znaczenie dla porzucenia tego nałogu. Poobgryzane paznokcie nie tylko bardzo brzydko wyglądają, co może zaważyć na naszej ocenie przez osoby postronne (np. pracodawcę), ale też mogą stać się przyczyną poważniejszych problemów ze zdrowiem. Trzeba mieć to szczególnie na uwadze wówczas, gdy dziecko obgryza paznokcie. W przypadku kilkulatków, które nie mają jeszcze wyrobionych nawyków związanych z higieną, ryzyko choroby spowodowanej wkładaniem rąk do buzi jest znacznie wyższe.

3. Obgryzanie paznokci – skutki

Obgryzanie paznokci rodzi ryzyko powstania wad zgryzu. Uporczywy nałóg może doprowadzić do zniekształcenia szczęk, wywołać stan zapalny zęba, a nawet spowodować zmianę ich położenia. Skracając płytkę paznokciową, o wiele łatwiej też o zakażenia układu pokarmowego, infekcję grzybiczą czy nawet zakażenie pasożytnicze, np. tasiemcem, glistą ludzką, owsikami. Dlaczego? Otóż pod paznokciem gromadzi się ogromna ilość bakterii, podobnie zresztą jak na pozostałych częściach dłoni. Co więcej, uporczywe obgryzanie paznokci deformuje również płytkę paznokciową, której odbudowanie może okazać się procesem długim i niejednokrotnie bolesnym.

4. Jak zapuścić paznokcie po obgryzaniu?

Obgryzione paznokcie wyglądają naprawdę źle. Często stają się przyczyną wycofania z życia społecznego, bo wiemy przecież, jak duże znaczenie ma wygląd zewnętrzny. Szczególnie mocno odczuwają to kobiety. W ich przypadku jednak nieco łatwiej jest przestać obgryzać paznokcie.

Kiedy już znajdziemy przyczynę nałogu, trzeba zacząć pielęgnowanie obgryzionych paznokci. Są one bardzo słabe, kruche i łamliwe. Podstawą jest więc ich wzmocnienie. Warto uzupełnić w tym celu dietę w produkty bogate w cynk i witaminę E. W jadłospisie powinny znaleźć się m.in. bogate w te składniki pestki dyni. Ich podgryzanie zresztą to dobra alternatywa dla obgryzania paznokci. Po pestki sięgamy wówczas, gdy czujemy się zestresowani lub mamy ochotę coś przegryźć.

Metoda na obgryzanie paznokci to również ich pielęgnacja w salonie kosmetycznym. Gdy już staną się na tyle mocne, że zabiegi im nie zaszkodzą, kobiety mogą wykonać paznokcie żelowe lub paznokcie hybrydowe. Wyglądają one bardzo estetycznie i ukryją zniszczoną płytkę paznokciową. Niestety i one nie są dla niej obojętne. O wiele lepsze będzie więc pielęgnowanie własnych paznokci.

U niektórych osób sprawdzają się lakiery do paznokci obgryzanych. Są najczęściej bezbarwne, a przy tym bardzo gorzkie w smaku.

W codziennej pielęgnacji sprawdza się też olejowanie paznokci. Taki zabieg można przygotować samodzielnie w domu, do czego przyda się oliwa z oliwek oraz witamina E lub A w płynie. Paznokcie powinny być przy tym regularnie piłowane i skracane.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.