Trwa ładowanie...

Tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony - przyczyny, objawy, rodzaje, zapobieganie i leczenie tasiemczycy

Tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony to pasożyty, które powodują tasiemczycę. Dla tasiemca człowiek jest doskonałym żywicielem. Zakażenia tymi pasożytami wywołują liczbe objawy ze strony przewodu pokarmowego. Sprawdź, jak można zarazić się tasiemcem i na czym polega leczenie tasiemczycy.

Zobacz film: "Uważaj na pasożyty. Możesz je mieć, nawet o tym nie wiedząc"

spis treści

1. Rodzaje tasiemca

1.1. Tasiemiec uzbrojony

Tasiemiec uzbrojonyna żywiciela ostatecznego wybiera człowieka a jego żywicielem pośrednim jest świnia. Jest zbudowany zwykle z około 800 do 1000 proglodytów oraz skoleksu, który oprócz przyssawek otoczony jest wieńcem haczyków. Może osiągać długość 4 metrów.

1.2. Tasiemiec nieuzbrojony

Tasiemiec nieuzbrojony jest pasożytem, który rówież na żywiciela ostatecznego wybiera sobie człowieka, pośrednio natomiast bytuje w mięśniach bydła. Jest zbudowany zwykle z około 2000 proglodytów i główki (skoleksu) zaopatrzonej w narządy czepne w postaci przyssawek lub haczyków, szyjkę stanowiącą strefę wzrostową tasiemca oraz pozostałą część ciała złożoną z 3000 do 4000 członów, wśród których wyróżnia się człony młodociane (niedojrzałe), rozrodcze (dojrzałe) i maciczne lub jajowe (przejrzałe). Osiąga od 4 do 12 metrów długości.

2. Przyczyny tasiemczycy

Tasiemce potrzebują dwóch żywicieli. Dla niektórych z nich człowiek jest żywicielem pośrednim lub ostatecznym. Larwy pasożyta mogą rozwijać się w różnych tkankach, narządach człowieka, a postacie dojrzałe bytują w jelicie cienkim.

Tasiemczyca jest chorobą odzwierzęcą. Do zakażenia tasiemcem najczęściej dochodzi drogą pokarmową człowieka, np. po spożyciu mięsa, w którym bytują postacie przetrwalnikowe tasiemca, tak zwane wągry, np. po zjedzeniu tatara wołowego. Dlatego zawsze koniecznie należy sprawdzić, czy nie ma w mięsie larw tasiemca nieuzbrojonego, które przypominają pestki ogórka.

Larwy mogą przebywać na owocach i warzywach.

Żywicielami pośrednimi w rozwoju tasiemca są zwierzęta, do których należą m.in.: bydło (żywiciel pośredni tasiemca nieuzbrojonego), świnie (żywiciel pośredni tasiemca uzbrojonego) oraz ryby (żywiciel pośredni bruzdogłowca szerokiego).

Tasiemiec uzbrojony - zdjęcia
Tasiemiec uzbrojony - zdjęcia

Tasiemiec uzbrojony wyposażony jest w haczyki, dzięki którym mocuje się do jelita cienkiego.

zobacz galerię

W świetle jelita człowieka wągry przekształcają się w postacie dojrzałe. Wydalane z kałem fragmenty ciała tasiemca zawierają jaja, którymi mogą zarazić się zwierzęta i cykl powtarza się. Spożycie przez człowieka pokarmu zawierającego jaja tasiemca, np. wody lub żywności zanieczyszczonej kałem ludzkim, prowadzi do tego, że człowiek sam staje się żywicielem pośrednim

Najrzadszym rodzajem tasiemca jest tasiemiec bąblowcowy. Źródłem zakażenia tasiemcem bąblowcowym może być kot lub pies, u którego często zakażenie przechodzi bez objawowo. Człowiek może się zarazić tasiemcem bąblowcowym nawet w czasie głaskania chorego zwierzęcia.

Najczęściej w ten sposób dochodzi do zakażenia tasiemcem bąblowcowym u dzieci, które często wkładają brudne ręce do buzi.

3. Objawy tasiemczycy

U osób dorosłych zarażenie tasiemcem nieuzbrojonym przebiega najczęściej bez wyraźnych objawów zewnętrznych. Sporadycznie pojawić się mogą objawy tasiemcycy w postaci:

 • uczucie ogólnego osłabienia
 • bóle brzucha
 • biegunka lub zaparcia
 • nadmierna pobudliwość albo apatia
 • pobolewanie i zawroty głowy
 • utrata apetytu,
 • nudności
 • chudnięcie

W przypadku tasiemczycy u dzieci aktywność ruchowa dziecka jest znacznie obniżona, pojawiają się napadowe bóle brzucha, mdłości i towarzyszące im wymioty oraz ogólne osłabienie. Ponadto stwierdza się wzmożoną perystaltykę jelit, zaburzenie wzrostu oraz wagi ciała.

Często pierwszym niepokojącym i wywołanym przez tasiemca objawem jest znalezienie fragmentów tasiemca w kale. U dzieci objawy tasiemca uzbrojonego są bardziej widoczne niż u osób dorosłych.

W czasie zakażenia tasiemcem nieuzbrojonym pojawia się też:

 • pokrzywka
 • osłabienie
 • ból przypominający kolkę żółciową

Tasiemiec uzbrojony może tkwić w mięśniach w postaci wągrów, ale też larwy tasiemca uzbrojonego często przemieszczają się np. do mózgu. Wówczas nieleczone zakażenie tasiemcem uzbrojonym może być groźne dla zdrowia i życia człowieka.

Gdy larwy tasiemca uzbrojonego zagnieżdżą się w mózgu, mogą też pojawić się:

 • bóle głowy
 • napady padaczkowe

Natomiast jeśli tasiemiec uzbrojony zalęgnie się w oku, wówczas może to doprowadzić do:

 • zaburzeń widzenia
 • zniekształcenia oczu

4. Diagnoza tasiemczycy

Diagnoza tasiemczycy polega na wykonaniu badania kału na obecność jaj lub członów tasiemca. Pomocne jest również określenie typu tasiemca, które staje się możliwe po mikroskopowym badaniu główki lub członów tasiemca.

5. Leczenie tasiemczycy

Aby tasiemczyca została wyleczona, stosuje się przez kilka dni odpowiednią dietę i leki, które paraliżując układ nerwowy pasożyta, likwidują jego przyczepność do ściany jelita i tym samym umożliwiają jego wydalenie wraz z kałem na zewnątrz organizmu. Leczenie zmierzające do usunięcia tasiemca może prowadzić tylko lekarz.

W sytuacji, kiedy kuracja jest nieskuteczna, w jelitach pozostaje główka, która w ciągu kilku miesięcy potrafi odtworzyć pozostałą część ciała, wtedy należy cały proces leczenia powtórzyć. Jeśli tasiemiec uzbrojony zlokalizowany jest w innym miejscu niż w jelicie, konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny.

6. Zapobieganie tasiemczycy

Profilaktyka tasiemca uzbrojonego polega na

 • spożywaniu mięsa oraz ryb jedynie ze sprawdzonych źródeł, które podlegają systematycznej kontroli weterynaryjnej.
 • unikaniu spożywania mięsa surowego oraz niedogotowanego
 • przestrzeganiu ogólnych zasad higieny osobistej i utrzymywaniu czystości w domu
Następny artykuł: Bąblowica

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.