Przejdź na WP

Tasiemiec uzbrojony - przyczyny tasiemczycy, objawy tasiemczycy, zapobieganie tasiemczycy, leczenie tasiemczycy

Tasiemiec uzbrojony to pasożyt, który – podobnie jak tasiemiec nieuzbrojony – powoduje tasiemczycę. Tasiemczyca, inaczej zwana teniozą, to zespół objawów spowodowany przez obecność w organizmie człowieka pasożyta – tasiemca o płaskiej budowie.

Zobacz film: "Uważaj na pasożyty. Możesz je mieć, nawet o tym nie wiedząc"

spis treści

1. Tasiemiec uzbrojony - przyczyny tasiemczycy

Tasiemiec uzbrojony ma główkę zaopatrzoną w narządy czepne w postaci przyssawek lub haczyków, szyjkę stanowiącą strefę wzrostową tasiemca oraz pozostałą część ciała złożoną z 3000 do 4000 członów, wśród których wyróżnia się człony młodociane (niedojrzałe), rozrodcze (dojrzałe) i maciczne lub jajowe (przejrzałe).

Tasiemce potrzebują dwóch żywicieli. Dla niektórych z nich człowiek jest żywicielem pośrednim lub ostatecznym. Larwy pasożyta mogą rozwijać się w różnych tkankach, narządach człowieka, a postacie dojrzałe bytują w jelicie cienkim.

Tasiemczyca jest chorobą odzwierzęcą. Do zakażenia tasiemcem najczęściej dochodzi poprzez układ pokarmowy człowieka, np. po spożyciu mięsa, w którym bytują postacie przetrwalnikowe tasiemca, tak zwane wągry.

Żywicielami pośrednimi w rozwoju tasiemca są zwierzęta, do których należą m.in.: bydło (żywiciel pośredni tasiemca nieuzbrojonego), świnie (żywiciel pośredni tasiemca uzbrojonego) oraz ryby (żywiciel pośredni bruzdogłowca szerokiego).

Tasiemiec uzbrojony - zdjęcia
Tasiemiec uzbrojony - zdjęcia

Tasiemiec uzbrojony wyposażony jest w haczyki, dzięki którym mocuje się do jelita cienkiego.

zobacz galerię

W świetle jelita człowieka wągry przekształcają się w postacie dojrzałe. Wydalane z kałem fragmenty ciała tasiemca zawierają jaja, którymi mogą zarazić się zwierzęta i cykl powtarza się. Spożycie przez człowieka pokarmu zawierającego jaja tasiemca, np. wody lub żywności zanieczyszczonej kałem ludzkim, prowadzi do tego, że człowiek sam staje się żywicielem pośrednim.

Tasiemiec nieuzbrojony żyje w mięśniach bydła. Tasiemiec nieuzbrojony może mieć od 4 do 12 metrów. Do zarażenia tasiemcem nieuzbrojonym dochodzi np. po zjedzeniu tatara wołowego. Dlatego zawsze koniecznie należy sprawdzić, czy nie ma w mięsie larw tasiemca nieuzbrojonego, które przypominają pestki ogórka.

O obecności tasiemca nieuzbrojonego w organizmie świadczy chudnięcie oraz bóle brzucha, nudności, wymioty i biegunki. W czasie zakażenia tasiemcem nieuzbrojonym pojawia się też pokrzywka, osłabienie i ból przypominający kolkę żółciową.

Tasiemiec uzbrojony może mieć 4 metry długości. Tasiemiec uzbrojony zagnieżdża się w mięsie wieprzowym. Człowiek może się zarazić tasiemcem uzbrojonym po zjedzeniu surowego mięsa wieprzowego, ale też larwy mogą przebywać na owocach i warzywach.

Tasiemiec uzbrojony może tkwić w mięśniach w postaci wągrów, ale też larwy tasiemca uzbrojonego często przemieszczają się np. do mózgu. Wówczas nieleczone zakażenie tasiemcem uzbrojonym może być groźne dla zdrowia i życia człowieka.

Tasiemiec uzbrojony wiąże się z podobnymi dolegliwościami układu pokarmowego. W czasie zakażenia tasiemcem uzbrojonym często pojawia się też anemia i niedobory witamin. Gdy larwy tasiemca uzbrojonego zagnieżdżą się w mózgu, mogą też pojawić się bóle głowy oraz napady padaczkowe. Natomiast jeśli tasiemiec uzbrojony zalęgnie się w oku, wówczas może to doprowadzić do zaburzeń i zniekształcenia oczu.

Zobacz też:

Najrzadszym rodzajem tasiemca jest tasiemiec bąblowcowy. Źródłem zakażenia tasiemcem bąblowcowym może być kot lub pies, u którego często zakażenie przechodzi bez objawowo. Człowiek może się zarazić tasiemcem bąblowcowym nawet w czasie głaskania chorego zwierzęcia.

Najczęściej w ten sposób dochodzi do zakażenia tasiemcem bąblowcowym u dzieci, które często wkładają brudne ręce do buzi.

2. Tasiemiec uzbrojony - objawy tasiemczycy

U osób dorosłych zarażenie tasiemcem nieuzbrojonym przebiega najczęściej bez wyraźnych objawów zewnętrznych. Sporadycznie pojawić się mogą objawy tasiemcycy w postaci:

Często pierwszym niepokojącym i wywołanym przez tasiemca objawem jest znalezienie fragmentów tasiemca w kale. U dzieci objawy tasiemca uzbrojonego są bardziej widoczne niż u osób dorosłych.

W sytuacji takiej aktywność ruchowa dziecka jest znacznie obniżona, pojawiają się napadowe bóle brzucha, mdłości i towarzyszące im wymioty oraz ogólne osłabienie. Ponadto stwierdza się wzmożoną perystaltykę jelit, zaburzenie wzrostu oraz wagi ciała.

3. Tasiemiec uzbrojony - zapobieganie tasiemczycy

Profilaktyka tasiemca uzbrojonego polega na spożywaniu mięsa oraz ryb jedynie ze sprawdzonych źródeł, które podlegają systematycznej kontroli weterynaryjnej. Unikać należy spożywania mięsa surowego oraz niedogotowanego. Poza tym obowiązują ogólne zasady higieny osobistej i utrzymywania czystości w domu.

Diagnoza tasiemczycy polega na wykonaniu badania kału na obecność jaj lub członów tasiemca. Pomocne jest również określenie typu tasiemca, które staje się możliwe po mikroskopowym badaniu główki lub członów tasiemca. Leczenie zmierzające do usunięcia tasiemca może prowadzić tylko lekarz, najlepiej w warunkach szpitalnych, mimo że obecnie stosowane leki są mniej toksyczne niż dawniej.

4. Tasiemiec uzbrojony - leczenie tasiemczycy

Aby tasiemczyca została wyleczona, stosuje się przez kilka dni odpowiednią dietę i leki, które paraliżując układ nerwowy pasożyta, likwidują jego przyczepność do ściany jelita i tym samym umożliwiają jego wydalenie wraz z kałem na zewnątrz organizmu.

W sytuacji, kiedy kuracja jest nieskuteczna, w jelitach pozostaje główka, która w ciągu kilku miesięcy potrafi odtworzyć pozostałą część ciała, wtedy należy cały proces leczenia powtórzyć. Jeśli tasiemiec uzbrojony zlokalizowany jest w innym miejscu niż w jelicie, konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny.

Następny artykuł: Bąblowica

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy