Jak dbać o paznokcie?
Grzybica paznokci dotyka corocznie miliony osób na całym świecie. Lato jest szczególnie sprzyjającą porą do rozwoju tej niezwykle zaraźliwej choroby. Wysoka temperatura, korzystanie z publicznych natrysków, używanie wilgotnych ręczników, wszystko to sprzyja rozwojowi grzybicy paznokci. Mikroskopijne grzyby rozmnażają się w ciepłym i wilgotnym środowisku, żywią się keratyną zawartą w paznokciach, prowadząc do ich całkowitej destrukcji.
1. Objawy grzybicy paznokci
Najbardziej narażony na grzybicę paznokci jest duży palec u nogi. Do infekcji może dojść przez chodzenie boso po podłożu zarażonym grzybami: dywaniku łazienkowym, macie do uprawiania sportu, sali sportowej itd. Z tego względu najbardziej narażeni na grzybicę są m.in. sportowcy i wojskowi. Badania amerykańskie przeprowadzone na dwóch drużynach koszykarzy wykazały, że prawie 70% graczy miało grzybicę paznokci w momencie przeprowadzania badania lub wcześniej.
Paznokieć dotknięty grzybicą niszczeje i grubieje, staje się żółty lub brązowy lub też pojawia się na nim biała plama. Mogą wystąpić się również komplikacje, takie jak ból czy wrastanie paznokcia. Te objawy nie są jednak wystarczające, żeby zdiagnozować grzybicę. Tylko lekarz przez badanie laboratoryjne jest w stanie określić przyczynę dolegliwości. Rezultat: połowa osób całkowicie ignoruje swoje objawy i tylko 1/3 decyduje się na konsultację z lekarzem.
2. Jak dbać o paznokcie, żeby uniknąć grzybicy?
- Zawsze używaj swojego ręcznika.
- Wycieraj dokładnie stopy, szczególnie przestrzenie między palcami.
- Dezynfekuj w 70% alkoholu narzędzia do pielęgnacji paznokci.
- Unikaj chodzenia boso.
- Nie pożyczaj butów.
- Zawsze noś klapki na basenie i pod publicznym natryskiem.
- Noś skórzane buty.
3. Nowe metody leczenia grzybicy paznokci
Przez długi czas metody leczenia grzybicy paznokci były niedoskonałe. Z tego powodu prawie u 1/3 pacjentów kuracja nie przynosiła oczekiwanych efektów. Jednak dzięki pojawieniu się nowych metod leczenie grzybicy paznokci stało się coraz bardziej skuteczne. Po pierwsze można przyjmować doustne leki przeciwgrzybicze. Pozwalają one zwalczyć grzyby, a rezultaty ich działania są naprawdę spektakularne. Istnieje także możliwość równoczesnego stosowania leczenia miejscowego: kremy lub lakiery, w zależności od wielkości obszaru dotkniętego infekcją. Uwaga: stosowanie leków nie zwalnia pacjenta z ostrożności w celu uniknięcia nowych infekcji.
4. Leczenie miejscowe grzybicy paznokci
Ostatni postęp w metodach leczenia nie dotyczy jedynie grzybicy paznokci. Lakier z zawartością kortyzonu, który ma pomóc w leczeniu łuszczycy paznokci, jest obecnie w fazie badań. Jeśli rezultaty badań będą pozytywne, pozwoli on uniknąć nieprzyjemnych zastrzyków w palec stosowanych u 2/3 pacjentów, u których pojawiła się łuszczyca paznokcia. Inne prace dotyczą brodawek podpaznokciowych. Do tej pory konieczne było usunięcie paznokcia, który uniemożliwiał leczenie infekcji.
Stosowanie nowego lakieru pozwoli na zwalczenie brodawek bez konieczności usuwania paznokcia. Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy pracują nad metodami leczenia miejscowego, które pozwolą uniknąć usuwania paznokcia, co obecnie zdarza się dosyć często podczas leczenia różnego typu chorób.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.