Trwa ładowanie...

Objaw Cullena - czym jest, kiedy się pojawia i jak wtedy postępować?

Kinga Olchowy
02.12.2021 12:32
Objaw Cullena pojawia się w przebiegu ostrego zapalenia trzustki
Objaw Cullena pojawia się w przebiegu ostrego zapalenia trzustki (AdobeStock)

Objaw Cullena pojawia się w przebiegu ostrego zapalenia trzustki. Jest symptomem dość rzadko występującym i wiąże się z krwawieniem. Jego zaobserwowanie wymaga natychmiastowej reakcji, ponieważ zignorowany może doprowadzić do śmierci. Na czym polega objaw Cullena i jak należy postępować w jego przypadku?

spis treści

1. Co to jest objaw Cullena?

Objaw Cullena to pojawiające się w okolicy pępka przebarwienie, będące wynikiem krwawienia zewnętrznootrzewnego. Związany jest z ostrym zapaleniemtrzustki i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

Przebarwienie jest wynikiem krwawienia i najczęściej stanowi ognisko martwicy podskórnej tkanki tłuszczowej. Objaw ten pojawia się stosunkowo rzadko i poprzedzony jest wieloma innymi objawami ostrego zapalenia trzustki, do których należą:

Zobacz film: "Jakie produkty jeść, aby mieć zdrową trzustkę"
  • przyspieszone bicie serca
  • gorączka
  • bóle w nadbrzuszu
  • duszności
  • żółtaczka (nie u wszystkich chorych).

2. Postępowanie w przypadku objawu Cullena

Jeśli zauważymy u siebie lub bliskiego ciemną, brunatną plamę, umiejscowioną najczęściej między pępkiem a kością łonową, należy natychmiast wezwać pomoc. Objaw Cullena jest rokowniczo niepomyślny, co oznacza, że często może prowadzić do groźnych powikłań, a nawet śmierci.

Profilaktyka objemuje postępowanie zapobiegające wystąpieniu zapalenia trzustki – zdrową dietę, rzucenie nałogów i monitorowanie poziomu cukru oraz insuliny przynajmniej raz w roku.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza