Trwa ładowanie...

Od uzdrowiska klimatycznego, do popularnego kurortu. Poznaj Zakopane!

Avatar placeholder
Katarzyna Stępień 27.10.2021 12:37
Od uzdrowiska klimatycznego, do popularnego kurortu. Poznaj Zakopane!
Od uzdrowiska klimatycznego, do popularnego kurortu. Poznaj Zakopane! (EastNews)

Do Zakopanego jeździmy, gdy chcemy oderwać się od codzienności. W tym mieście turysta ma wszystko, o czym tylko może zamarzyć: odosobnione miejsca na szlakach, ale również tętniące życiem ulice i mnóstwo atrakcji. Boom na Zakopane zaczął się jednak od uzdrowiskowych pobytów chorych na gruźlicę.

spis treści

1. Uzdrowisko Zakopane

W Zakopanem zjesz oscypka, obejrzysz przepiękne drewniane wille, a widokami nacieszysz się na Gubałówce czy Kasprowym Wierchu. Próżno szukać miejscowości, która miałaby taki urok, jak stolica Tatr. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że teraz gwarne i tłoczne, kiedyś stanowiło zaciszną enklawę dla osób, leczących choroby płuc, takie jak gruźlica. Z resztą do dzisiaj Zakopane stanowi ważny ośrodek, w którym leczy się podobne schorzenia.

Aż do drugiej połowy XIX wieku Zakopane w niczym nie przypominało kurortu, jakim jest obecnie. Była to uboga wieś z kilkudziesięcioma mieszkańcami, zajmującymi się przede wszystkim pasterstwem. Później, dzięki węgierskim właścicielom Zakopanego, rozwinął się tu przemysł hutniczy.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Kto wie, jak dzisiaj wyglądałaby ta okolica, gdyby nie dr Tytus Chałubiński, nazywany "Królem Tatr". Urodził się w Radomiu, studiował medycynę w Wilnie, Dorpacie i Würzburgu, a następnie zamieszkał w Warszawie. W Zakopanem spędzał najpierw wakacje, a później (latach 70. XX wieku) przeniósł się na stałe. Był propagatorem Podhala i odkrywcą klimatycznych walorów miejscowości - jako pierwszy zaczął leczyć gruźlicę za pomocą farmakologii skojarzonej z leczeniem klimatycznym.

Dzięki Chałubińskiemu Zakopane w 1886 roku zostało uznane kurortem klimatycznym, modnym wśród ówczesnej socjety i artystów. Gruźlica była powszechną chorobą, a jednym z popularniejszych sposobów na radzenie sobie z nią, był pobyt w górskim uzdrowisku. Chorzy mogli oddychać świeżym powietrzem i wygrzewać się w promieniach słońca.

2. Turystyczny kurort

Co jeszcze współczesne Zakopane zawdzięcza Tytusowi Chałubińskiemu? Na pewno modę na góralszczyznę oraz wędrówki tatrzańskimi szlakami, a pośrednio również swój obecny status. Każdego roku miasto przeżywa prawdziwe oblężenie, gdyż większość Polaków chce spędzić swój urlop pod Tatrami.

Do wyboru mają bogatą bazę noclegową. Szczególną popularnością cieszą się apartamenty w Zakopanem a także drewniane domki z widokiem na góry. Noclegi można zresztą łatwo zarezerwować, korzystając z portali takich jak Nocowanie.pl.

Obecnie Zakopane nie figuruje na oficjalnej liście polskich uzdrowisk. Jednak obowiązuje tu opłata klimatyczna (miejscowa), którą wnosi się w miejscowościach wyróżniających się korzystnymi warunkami klimatycznymi oraz pięknymi krajobrazami a także mających status obszaru ochrony uzdrowiskowej.

Kilkanaście lat temu Podhale stało się geotermalnym zagłębiem. Również w Zakopanem można doświadczyć właściwości, jakie niesie dla zdrowia woda z gorących źródeł. W lecie turyści chętnie korzystają z kąpieliska na Polanie Szymoszkowej, jest tu także całoroczny aquapark z zewnętrznym basenem z widokiem na Tatry.

Co warto zobaczyć w Zakopanem?

Zakopane jest miastem, które umiejętnie łączy teraźniejszość z przeszłością. Nadal można zobaczyć tu miejsca, pamiętające czasy, gdy było uzdrowiskiem. To przede wszystkim zabytkowe drewniane wille, zaprojektowane przez Stanisława Witkiewicza, prekursora stylu zakopiańskiego w architekturze. Do najpiękniejszych należy Dom pod Jedlami, Willa Atma oraz willa na Harendzie, w której mieści muzeum Jana Kasprowicza. Warto również zobaczyć urokliwą kaplicę na Jaszczurówce oraz klimatyczną nekropolię na Pęksowym Brzyzku.

We współczesnym Zakopanem na pewno warto wybrać się na Krupówki. To jeden z najsłynniejszych polskich deptaków, przy którym koncentruje się życie miasta. Wzdłuż ulicy rozlokowały się sklepy z pamiątkami oraz karczmy i restauracje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze