Odra nad Wisłą. Kolejne przypadki choroby, która bywa śmiertelna

W poznańskiej placówce leżą 13-miesięczna dziewczynka i 9-letni chłopiec. Profesor Magdalena Figlerowicz ze szpitala im. Jonschera przyznaje, że u dwójki dzieci, które przyjęto z gorączką, lekarze stwierdzili objawy charakterystyczne dla odry. – Problem jest taki, że nie zostały zaszczepione. Nie dlatego, że rodzice nie chcieli, ale że nie zdążyli – przyznaje lekarka.

Chorobę wywołuje już jedna cząsteczka wirusa, który jest bardzo żywotny. Jako że przenosi się drogą kropelkową, wystarczy czasem tylko wejść do pomieszczenia, w którym przebywała i np. kichnęła osoba chora. Nie dość tego: objawy pojawiają się stosunkowo późno, nawet po dwóch tygodniach od zakażenia, w postaci kaszlu, kataru, zapalenia spojówek i wysypki oraz wysokiej temperatury, przekraczającej 40 st. C. Ale groźne są też powikłania w postaci zapalenia płuc, ucha, a nawet mózgu. U osób starszych zdarzają się też powikłania neurologiczne. Występują one u 30 proc. przypadków osób chorych.

Zobacz film: "Pasożyty u ludzi. Jak zapobiegać?"

Brak szczepień to główna przyczyna szerzącej się choroby. W ubiegłym roku obowiązkowym szczepieniom nie poddało się 12,8 tys. osób, cztery razy więcej niż w 2009 r.

Tymczasem jak podkreśla prof. Ewa Bernatowska z Kliniki Immunologii w Centrum Zdrowia Dziecka, odra jest groźniejsza niż ospa czy różyczka, gdyż bywa śmiertelna. Umierają na nią 1–2 osoby na 1000 przypadków.

>>> Jak rozpoznać odrę? Objawy choroby

Przed wprowadzeniem obowiązkowych szczepień w Polsce na odrę umierało około 100 dzieci rocznie. – Dodatkowym kłopotem jest to, że jest jedną z najszybciej rozprzestrzeniających się chorób. Kiedy spada liczba zaszczepionych, konsekwencje są widoczne prawie natychmiast – wyjaśnia Jan Bondar, rzecznik głównego inspektora sanitarnego.

W 2014 r. na odrę zachorowało w Polsce 110 osób wobec zaledwie 13 cztery lata wcześniej. Do 15 lutego tego roku, jak wskazuje Jan Bondar, były już cztery przypadki. W ostatnich dwu tygodniach liczba ta mogła się podwoić: oprócz dwójki w Poznaniu dwa przypadki zdiagnozowano we Wrocławiu.

Z danych Państwowego Zakładu Higieny wynika, że odra uwalnia się z więzów, jakie nałożyły na nią masowe szczepienia, o czym świadczy zwiększająca się liczba hospitalizacji. Tylko w skali roku odsetek chorych na odrę trafiających do szpitala zwiększył się o 3 pkt proc., do ponad 69 proc. Jeszcze w 1999 r. odsetek hospitalizowanych wynosił 21 proc.

>>> Choroby zakaźne z Ukrainy do Polski? Ostrzeżenie

Eksperci uważają, że gdyby nie wybuch choroby w Niemczech, nie byłoby się czego obawiać, bowiem liczba zaszczepionych w Polsce i tak na tle innych państw europejskich jest bardzo wysoka – ok. 98 proc. populacji. A zaszczepieni nie chorują, więc nie przenoszą choroby dalej.

Jeśli natomiast choroba zostanie przywleczona z zagranicy, będzie bardzo groźna dla tych osób, które się nie zabezpieczyły. A problemem jest to, że w Niemczech nie ma obowiązkowych szczepień, dlatego tam odra tak szybko się rozprzestrzenia. Podobnie jest na Ukrainie, skąd do naszego kraju przyjeżdża coraz więcej osób. Podobnie w Bośni, Hercegowinie, we Francji, w Wielkiej Brytanii czy USA, gdzie problem odry pojawił się na początku roku – w styczniu zanotowano ponad 100 przypadków zachorowań.

Profesor Ewa Bernatowska uspokaja, tłumacząc, że szczepieniu może poddać się każdy – nawet dorosły. Choć przyznaje, że dla młodych kobiet oraz osób w podeszłym wieku reakcja na przyjęcie szczepionki może być dotkliwa. Działanie ochronne pojawia się już po 3–4 tygodniach od przyjęcia pierwszej dawki.

Profesor Magdalena Figlerowicz dodaje, że nawet po kontakcie z osobą chorą można prewencyjnie podać preparaty immunoglobuliny, czyli koncentrat ludzkich przeciwciał. Najlepiej w ciągu 6 dni po kontakcie z chorym na odrę, wtedy jest największa szansa na to, że uda się zapobiec zachorowaniu lub złagodzić przebieg choroby.

Dziennik.pl

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Odra - przebieg, leczenie, profilaktyka
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Czy to rak?

~HelpMe34 • ostatni post 6 godzin temu

1

Płuca serce

~Jakub 15 lat • ostatni post 8 godzin temu

4

Pomocni lekarze

Artykuły Odra - przebieg, leczenie, profilaktyka
Zdrowie

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

przyczyną ich śmierci są choroby związane z układem krążenia. To aż 47,8 procent przypadków. Z tego za niemal 12 proc. zgonów odpowiedzialna (...) - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednocześnie liczby...

Choroby i dolegliwości

Odrodzenie wirusów. Groźne choroby wracają

Odrodzenie wirusów. Groźne choroby wracają

. Tak też było w przypadku dzieci z Ukrainy. Dzisiaj ogniska choroby znajdują się w ogarniętej wojną Syrii, Izraelu i Chinach, a także Afganistanie, Pakistanie (...) osób zakażonych kokluszem wzrosła do 4684. Kolejne...

Odra - przebieg, leczenie i profilaktyka

Dziecko z odrą

Dziecko z odrą

Charakterystyczne dla odry zmiany na błonie śluzowej policzków.

Choroby i dolegliwości

Najdziwniejsze przypadki medyczne

Najdziwniejsze przypadki medyczne

przypadki medyczne, obok których nie można przejść obojętnie. Zespół Alicji w krainie czarów Objawami są halucynacje związane z zaburzeniami (...) przypadek 17-nastoletniej Haley Smith mieszkającej w stanie Alabama...

Choroby genetyczne - klasyfikacja

Choroby, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia

Choroby, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia

się. Choroba najczęściej wiązana jest z ciężkimi przypadkami depresji bądź schizofrenii. Chory uważa się za osobę nieistniejącą. Pamięć absolutna (...) się, że oboje mają geny choroby o nazwie Methemoglobinemi...

Objawy menopauzy - typowe symptomy, zmiany w organizmie, dolegliwości

5 najpowszechniejszych mitów na temat menopauzy

5 najpowszechniejszych mitów na temat menopauzy

, że mogą zacząć odczuwać objawy na kilka miesięcy przed faktycznym początkiem klimakterium. Bywają przypadki, że kobieta wciąż miesiączkuje, a (...) menopauzę Tak naprawdę częściej bywa zupełnie odwrotnie....