Odra nad Wisłą. Kolejne przypadki choroby, która bywa śmiertelna

W poznańskiej placówce leżą 13-miesięczna dziewczynka i 9-letni chłopiec. Profesor Magdalena Figlerowicz ze szpitala im. Jonschera przyznaje, że u dwójki dzieci, które przyjęto z gorączką, lekarze stwierdzili objawy charakterystyczne dla odry. – Problem jest taki, że nie zostały zaszczepione. Nie dlatego, że rodzice nie chcieli, ale że nie zdążyli – przyznaje lekarka.

Chorobę wywołuje już jedna cząsteczka wirusa, który jest bardzo żywotny. Jako że przenosi się drogą kropelkową, wystarczy czasem tylko wejść do pomieszczenia, w którym przebywała i np. kichnęła osoba chora. Nie dość tego: objawy pojawiają się stosunkowo późno, nawet po dwóch tygodniach od zakażenia, w postaci kaszlu, kataru, zapalenia spojówek i wysypki oraz wysokiej temperatury, przekraczającej 40 st. C. Ale groźne są też powikłania w postaci zapalenia płuc, ucha, a nawet mózgu. U osób starszych zdarzają się też powikłania neurologiczne. Występują one u 30 proc. przypadków osób chorych.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Brak szczepień to główna przyczyna szerzącej się choroby. W ubiegłym roku obowiązkowym szczepieniom nie poddało się 12,8 tys. osób, cztery razy więcej niż w 2009 r.

Tymczasem jak podkreśla prof. Ewa Bernatowska z Kliniki Immunologii w Centrum Zdrowia Dziecka, odra jest groźniejsza niż ospa czy różyczka, gdyż bywa śmiertelna. Umierają na nią 1–2 osoby na 1000 przypadków.

>>> Jak rozpoznać odrę? Objawy choroby

Przed wprowadzeniem obowiązkowych szczepień w Polsce na odrę umierało około 100 dzieci rocznie. – Dodatkowym kłopotem jest to, że jest jedną z najszybciej rozprzestrzeniających się chorób. Kiedy spada liczba zaszczepionych, konsekwencje są widoczne prawie natychmiast – wyjaśnia Jan Bondar, rzecznik głównego inspektora sanitarnego.

W 2014 r. na odrę zachorowało w Polsce 110 osób wobec zaledwie 13 cztery lata wcześniej. Do 15 lutego tego roku, jak wskazuje Jan Bondar, były już cztery przypadki. W ostatnich dwu tygodniach liczba ta mogła się podwoić: oprócz dwójki w Poznaniu dwa przypadki zdiagnozowano we Wrocławiu.

Z danych Państwowego Zakładu Higieny wynika, że odra uwalnia się z więzów, jakie nałożyły na nią masowe szczepienia, o czym świadczy zwiększająca się liczba hospitalizacji. Tylko w skali roku odsetek chorych na odrę trafiających do szpitala zwiększył się o 3 pkt proc., do ponad 69 proc. Jeszcze w 1999 r. odsetek hospitalizowanych wynosił 21 proc.

>>> Choroby zakaźne z Ukrainy do Polski? Ostrzeżenie

Eksperci uważają, że gdyby nie wybuch choroby w Niemczech, nie byłoby się czego obawiać, bowiem liczba zaszczepionych w Polsce i tak na tle innych państw europejskich jest bardzo wysoka – ok. 98 proc. populacji. A zaszczepieni nie chorują, więc nie przenoszą choroby dalej.

Jeśli natomiast choroba zostanie przywleczona z zagranicy, będzie bardzo groźna dla tych osób, które się nie zabezpieczyły. A problemem jest to, że w Niemczech nie ma obowiązkowych szczepień, dlatego tam odra tak szybko się rozprzestrzenia. Podobnie jest na Ukrainie, skąd do naszego kraju przyjeżdża coraz więcej osób. Podobnie w Bośni, Hercegowinie, we Francji, w Wielkiej Brytanii czy USA, gdzie problem odry pojawił się na początku roku – w styczniu zanotowano ponad 100 przypadków zachorowań.

Profesor Ewa Bernatowska uspokaja, tłumacząc, że szczepieniu może poddać się każdy – nawet dorosły. Choć przyznaje, że dla młodych kobiet oraz osób w podeszłym wieku reakcja na przyjęcie szczepionki może być dotkliwa. Działanie ochronne pojawia się już po 3–4 tygodniach od przyjęcia pierwszej dawki.

Profesor Magdalena Figlerowicz dodaje, że nawet po kontakcie z osobą chorą można prewencyjnie podać preparaty immunoglobuliny, czyli koncentrat ludzkich przeciwciał. Najlepiej w ciągu 6 dni po kontakcie z chorym na odrę, wtedy jest największa szansa na to, że uda się zapobiec zachorowaniu lub złagodzić przebieg choroby.

Dziennik.pl

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Odra - objawy, przebieg, leczenie, powikłania
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Odra - objawy, przebieg, leczenie, powikłania
Choroby i dolegliwości

Odrodzenie wirusów. Groźne choroby wracają

Odrodzenie wirusów. Groźne choroby wracają

. Tak też było w przypadku dzieci z Ukrainy. Dzisiaj ogniska choroby znajdują się w ogarniętej wojną Syrii, Izraelu i Chinach, a także Afganistanie, Pakistanie (...) osób zakażonych kokluszem wzrosła do 4684. Kolejne...

Odra - objawy, przebieg, leczenie, powikłania

Dziecko z odrą

Dziecko z odrą

Charakterystyczne dla odry zmiany na błonie śluzowej policzków.

Choroby genetyczne - klasyfikacja

Choroby, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia

Choroby, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia

się. Choroba najczęściej wiązana jest z ciężkimi przypadkami depresji bądź schizofrenii. Chory uważa się za osobę nieistniejącą. Pamięć absolutna (...) się, że oboje mają geny choroby o nazwie Methemoglobinemi...

Zdrowie

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

przyczyną ich śmierci są choroby związane z układem krążenia. To aż 47,8 procent przypadków. Z tego za niemal 12 proc. zgonów odpowiedzialna (...) - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednocześnie liczby...

Profilaktyka grypy

7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy

7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy

(podobnie jak w przypadku wirusa HIV czy bakterii powodujących zatrucie pokarmowe). Jest to choroba autoimmunologiczna, która stopniowo wpływa na siłę (...) . Sprawdź, jakie mogą być powikłania po przeziębieniu i grypie....

Warzywa - dzienna dawka, właściwości odżywcze, kaloryczność

Kłębian kątowaty, warzywo dla cukrzyków

Kłębian kątowaty, warzywo dla cukrzyków

nad Wisłą. Przypomina popularnego u nas buraka lub kalarepę. Mowa o jicamie, w Polsce nazywanej również kłębianem kątowatym. Kłębian, hikama, jicama

Zatrucia cyjankami

Śmiertelna dawka cyjanku

Śmiertelna dawka cyjanku

Cyjanki są silnie toksyczne. Działanie polegające na blokadzie procesu oddychania na poziomie komórkowym może zakończyć się śmiercią.

Choroby i dolegliwości

Najdziwniejsze przypadki medyczne

Najdziwniejsze przypadki medyczne

przypadki medyczne, obok których nie można przejść obojętnie. Zespół Alicji w krainie czarów Objawami są halucynacje związane z zaburzeniami (...) przypadek 17-nastoletniej Haley Smith mieszkającej w stanie Alabama...

Choroby i dolegliwości

5 zaskakujących przypadków medycznych w serialu "Dr House"

5 zaskakujących przypadków medycznych  w serialu "Dr House"

diagnozę. Ciekawość widzów przykuwają również niezwykłe przypadki medyczne. Mimo trudności, arogancki dr House potrafi wyleczyć nawet najbardziej (...) beznadziejne przypadki. **Oto kilka najciekawszych chorób, z...