Trwa ładowanie...

Ograniczone działanie jeżówki w leczeniu przeziębienia

Wyciąg z jeżówki purpurowej uważany jest za skuteczny lek w leczeniu objawów przeziębienia. Wyniki badań amerykańskich naukowców potwierdzają prawdziwość tego przekonania, jednak wskazują, iż przyjmowanie leku na bazie jeżówki skraca czas choroby jedynie o pół dnia…

spis treści

1. Co to jest jeżówka purpurowa?

Jeżówka purpurowa (echinacea) to roślina dziko rosnąca w Ameryce Północnej. Suplementy diety na jej bazie występują zazwyczaj w formie kapsułek, natomiast jej wysuszone korzenie stosowane są do przygotowywania naparów, herbatek i ekstraktów.

Zobacz film: "Rozgrzewający zbiteń. Rosyjski napój na pasożyty"

2. Badanie zastosowania jeżówki w leczeniu przeziębienia

Działanie jeżówki sprawdzono na 700 osobach w wieku od 12 do 80 lat. Uczestnicy badania, którzy manifestowali wczesne objawy przeziębienia, podzieleni zostali na 4 grupy. Pierwsza nie otrzymywała żadnych leków, druga przyjmowała preparat na bazie jeżówki, a trzecia otrzymywała ten preparat lub placebo, z tym, że uczestnicy nie wiedzieli którą z tych dwóch rzeczy dostają. Okazało się, iż przyjmowanie jeżówki skracało średni czas choroby o 7-10 godzin, a objawy łagodzone były o około 10%.

3. Skutki stosowania jeżówki

Stosowanie preparatów zawierających wyciąg z jeżówki nie prowadzi do żadnych efektów ubocznych. Chociaż korzystny wpływ tej rośliny na proces leczenia przeziębienia nie jest aż tak duży, jak się zakładało, nie znaczy to, że należy z niej zrezygnować. Przyjmować ją powinny szczególnie osoby, które zauważyły u siebie jej korzystny wpływ.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza