Olej z czarnuszki - właściwości, zastosowanie, dawkowanie, cena
Olej z czarnuszki to cenne źródło witamin, antyoksydantów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. W jego składzie znajdziemy takie składniki mineralne jak wapń, selen, magnez, żelazo czy cynk. Regularne stosowanie oleju z czarnuszki wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu immunologicznego. Dodatkowo, olej z czarnuszki wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?
1. Charakterystyka i właściwości zdrowotne oleju z czarnuszki
Olej z czarnuszki to produkt wyjątkowy. Już w czasach starożytnych wykorzystywano go do celów leczniczych. W jego składzie znajdują się cenne witaminy, minerały, a także nienasycone kwasy tłuszczowe. Olej z czarnuszki zawiera między innymi: witaminę A, witaminę E, witaminę F, witaminę B1, witaminę PP, witaminę B6, biotynę, cynk, selen, magnez, wapń, żelazo, sód, potas, sterole roślinne, fosfolipidy, kwasy: linolowy omega-6, oleinowy omega-9, a także alfa-linolenowy omega-3. Olej z czarnuszki to również cenne bogactwo flawonoidów, saponin, tymochinonu, limonenu, karwakrolu i karwonu. W jego składzie znajdziemy również nigellinę, nigellaminę, nigellidynę, a także nigellicynę.
Produkt charakteryzuje się nieco gorzkim, intensywnym smakiem i korzennym zapachem, a także ciemnobrązowym lub miodowym odcieniem. Stosowanie oleju z czarnuszki usprawnia pracę układu odpornościowego. Warto sięgnąć po niego w przebiegu chorób alergicznych takich jak: atopowe zapalenie skóry, alergiczny nieżyt nosa, czy reumatoidalne zapalenie stawów.
Olej z czarnuszki wykazuje właściwości:
- przeciwzapalne,
- przeciwalergiczne – badania specjalistów wykazały, że stosowanie produktu przez okres dwóch tygodni wpływa pozytywnie na zdrowie człowieka, a także redukuje nieżyt nosa, świąd, a także uporczywe kichanie.
- nawilżające - zmiękcza i nawilża skórę, dlatego polecany jest osobom z problemami skórnymi np. atopowym zapaleniem skóry,
- antydepresyjne i uspokajające – działanie oleju z czarnuszki zostało porównane do adaptogenu, który redukuje nadmiar stesu, napięcie, a także stany lękowe i depresyjne. Badania naukowców potwierdzają, że olejek z czarnuszki wpływa pozytywnie na samopoczucie.
Olej na bazie czarnuszki wykazuje potencjalne działanie antykancerogenne. Zarówno badania laboratoryjne, jak i badania na zwierzętach potwierdziły, że olej z czarnuszki skutecznie redukuje ilość komórek nowotworowych, a także hamuje ich rozwój. Stosowanie oleju czarnuszkowego może zapobiec rozwojowi raka wątroby, raka płuc, włókniakomięsaka, raka jelita grubego, raka piersi czy białaczki.
2. Zastosowanie oleju z czarnuszki
Zastosowanie oleju z czarnuszki jest dosyć szerokie. Olej ten przeznaczony jest zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Produkt doskonale sprawdzi się u osób, które borykają z nadmiernym wypadaniem włosów. Olej z czarnuszki wykazuje działanie wzmacniające, regenerujące, przeciwłojotokowe, a także przeciwłupieżowe.
Osobom, które mają problem z wypadaniem włosów zaleca się stosowanie następującej kuracji: niewielką ilość oleju z czarnuszki należy dokładnie wmasować w skórę głowy, a następnie owinąć włosy ręcznikiem i odczekać trzydzieści minut. Po tym czasie należy dokładnie umyć włosy za pomocą delikatnego szamponu. Stosowanie oleju z czarnuszki zalecane jest również osobom, które mają problem z:
- atopowym zapaleniem skóry,
- trądzikiem,
- liszajem,
- łupieżem,
- problemami skórnymi takimi jak trądzik.
Pacjenci, którzy stosujący aromaterapię, wykorzystują olejek z czarnuszki jako środek łagodzący oraz antydepresyjny. Środek ten redukuje nadmiar stresu i pozwala wyeliminować problemy związane z zaburzeniami snu.
Stosowanie oleju z czarnuszki zewnętrznie może złagodzić objawy dolegliwości żołądkowych, m.in. niestrawności, nieżytu żołądka, grypy żołądkowej, wrzodów żołądka oraz dwunastnicy, a także refluksu.
3. Dawkowanie oleju z czarnuszki
Dopuszczalna dzienna dawka oleju z czarnuszki w przypadku osób dorosłych nie powinna przekraczać 15 mililitrów (jest to ilość, która mieści się w jednej łyżce stołowej). Produkt może być podawany również dzieciom. W takiej sytuacji olej z czarnuszki warto wymieszać z miodem lub sokiem owocowym, co poprawi nieco walory smakowe produktu. W przypadku dzieci powyżej dwunastego miesiąca życia, dzienna dawka oleju z czarnuszki nie powinna przekraczać 1/4 łyżeczki. Dzieciom, które ukończyły drugi i trzeci rok życia należy podawać w ciągu doby maksymalnie pół łyżeczki oleju z czarnuszki. Dopuszczalna dzienna dawka oleju z czarnuszki w przypadku dzieci powyżej piątego roku życia to około 5-7 mililitrów (1 łyżeczka).
Olej z czarnuszki możemy stosować na czczo, przed, w trakcie lub po posiłku, w zależności od swoich preferencji.
4. Ile kosztuje olej z czarnuszki?
Olej z czarnuszki dostępny jest zarówno w formie płynnej, jak i w kapsułkach. Znajdziemy go na aukcjach internetowych, w sklepach zielarskich, w aptekach stacjonarnych i internetowych, czy drogeriach kosmetycznych. Za jedną butelkę oleju z czarnuszki musimy zapłacić około 15-30 złotych, z kolei za kapsułki z olejem z czarnuszki zapłacimy około 30-50 złotych.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.