Trwa ładowanie...

Oparzenie oka

Oparzenie oka jest bardzo niebezpieczne dla naszego narządu wzroku. Oparzenia oczu mogą być powierzchowne lub głębokie. Do oparzenia oka może dojść w wyniku zadziałania wysokiej temperatury (oparzenie termiczne oka) lub żrących substancji chemicznych – kwasów lub zasad (oparzenie chemiczne oka). Ciężkie oparzenia oka wiążą się z martwicą tkanek, w wyniku czego może dojść do poważnego urazu narządu wzroku. Może wystąpić trwałe uszkodzenie wzroku. Takie urazy oka, jak oparzenie oka, wymagają jak najszybszej interwencji lekarskiej.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

1. Rodzaje i objawy oparzenia oka

Wyróżniamy termiczne oparzenia oka oraz chemiczne oparzenia oka. Oparzenie płynami o wysokiej temperaturze, np. wrzątkiem, powoduje ścinanie się białka tkankowego, co prowadzi do martwicy.Oparzenia chemiczne to oparzenie stężonymi kwasami lub zasadami, które mają właściwości żrące. Takie substancje mogą wywołać ograniczone lub rozlane uszkodzenie rogówki, spojówki, soczewki czy twardówki, a także zmiany na skórze powiek. W ciężkich przypadkach dochodzi do uszkodzenia głębszych części gałki ocznej. Ciężkość oparzenia oka zależna jest od rodzaju substancji działającej, jej stężenia, pH, a także długości czasu działania substancji na oko. Oparzenia kwasami najczęściej powodują powierzchowne urazy oka. W tych przypadkach nie dochodzi do uszkodzenia głębszych części oka, pojawia się natomiast przekrwienie spojówek oraz zmętnienie rogówki. Oparzenia zasadami są dużo cięższe. Powodują martwicę rozpływną i szybko rozprzestrzeniają się w głębsze części gałki ocznej, co może spowodować trwałe uszkodzenie wzroku. Pojawiają się guzki martwicze w spojówce, a rogówka staje się sucha i niewrażliwa na dotyk. Może dojść do przebicia rogówki i twardówki oraz wypłynięcia gałki ocznej. Zawsze przy oparzeniu oka pojawiają się blizny i zrosty powiek. Zauważalne objawy urazu okaw wyniku poparzenia to m.in.:

  • ból oka,
  • światłowstręt,
  • łzawienie,
  • kurcze powiek,
  • pogorszenie wzroku pojawiające się nagle.

Oparzeniom oka towarzyszy niepokój i strach.

2. Postępowanie przy oparzeniu oka

Pierwsza pomoc przy oparzeniu oka to przede wszystkim ustalenie, jaki rodzaj substancji spowodował poparzenie oka. W jak najkrótszym czasie od oparzenia powinny być wykonane czynności mające na celu usunięcie substancji z oka. Można je usunąć za pomocą chusteczki czy wacika. Jeżeli jest taka możliwość, substancję należy usunąć także z części tarczkowej spojówki, poprzez wywinięcie górnej powieki i oczyszczenie za pomocą patyczka z wacikiem. Następnie należy chore oko przemyć dużą ilością wodą, mlekiem lub innym płynem. Płukanie oka powinno być powtarzane kilkakrotnie przez kilkanaście minut. Przemywanie wodą wykonuje się w pozycji leżącej od wewnętrznego kąta oka do policzka. Aby zmniejszyć towarzyszący silny ból oka oraz strach, można podać poszkodowanemu leki przeciwbólowe oraz leki uspokajające. Na oko należy następnie założyć jałowy opatrunek osłaniający, w taki sposób, aby całe oko było zasłonięte, po czym natychmiast przewieźć chorego do szpitala, w celu wykonania dalszych czynności ratujących oko.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.