Trwa ładowanie...

Operacja cieśni nadgarstka – wskazania, przebieg, możliwe powikłania

 Katarzyna Kurek
07.08.2023 16:24
Operacja cieśni nadgarstka pozwala na odbarczeniu nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka
Operacja cieśni nadgarstka pozwala na odbarczeniu nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka (Adobe Stock)

Operacja cieśni nadgarstka jest najskuteczniejszą metodą leczenia zaawansowanych objawów wynikających z długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego. Zabieg pozwala na całkowite wyleczenie – usuwa przyczynę zmian i pozwala odzyskać pełną sprawność. Jak przebiega operacja? W jaki sposób należy się do niej przygotować? Jak długo boli ręka po operacji cieśni nadgarstka?

spis treści

1. Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Zespołem cieśni nadgarstka określa się zestaw objawów związanych z uciskiem na nerw pośrodkowy w kanale nadgarstka. Schorzenie należy do neuropatii uciskowych – jest to najczęstsza neuropatia uciskowa kończyny górnej.

Do charakterystycznych objawów zespołu cieśni nadgarstka zalicza się uczucie drętwienia, cierpnięcia dłoni i palców. Niekiedy ból promieniuje do łokcia lub na całą rękę. Z czasem pojawiają się także zaburzenia czucia w dłoniach, przez co chorzy mają problem z wykonywaniem precyzyjnych ruchów, czy też z utrzymaniem w ręce przedmiotów.

2. Wskazania do operacji cieśni nadgarstka

Zobacz film: "Zespół cieśni nadgarstka"

Operacja cieśni nadgarstka (zespołu kanału nadgarstka) jest obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia, usuwa bowiem bezpośrednią przyczynę problemu – ucisk mechaniczny. Jednak o tym, czy istnieją przesłanki do jej przeprowadzenia, zawsze decyduje lekarz. Wskazaniem do zabiegu może być:

  • nieskuteczne leczenie zachowawcze i rehabilitacyjne zespołu cieśni nadgarstka,
  • znaczne osłabienie siły mięśniowej ręki,
  • osłabienie chwytu, brak precyzji przy operowaniu dłonią,
  • zaawansowane zaburzenie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, potwierdzone badaniami EMG i ENG,
  • częste wypadanie przedmiotów z ręki.

Przeprowadzenie operacji w odpowiednim czasie zwiększa efektywność zabiegu. W początkowym stadium choroby zabieg może nie być konieczny. Jednak jeśli leczenie nie zostanie podjęte, degeneracja nerwu może postępować.

Przeciwwskazaniem do operacji cieśni nadgarstka

Przeciwwskazania do operacji cieśni nadgarstka związane są głównie z ogólnym stanem chorego. Przeszkodą w przeprowadzeniu zabiegu może być zaburzenie krzepliwości krwi, czy nadciśnienie tętnicze. W niektórych przypadkach przeciwwskazaniami są zaburzenia rytmu serca, czy choroba niedokrwienna serca.

3. Operacji cieśni nadgarstka: przygotowanie i przebieg

W ramach przygotowania do zabiegu lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu niezbędnych badań diagnostycznych, które wykluczą ewentualne przeciwwskazania. Poza tym operacja nie wymaga szczególnego przygotowania. Jeśli jest inaczej, informuję o tym lekarz. Na sam zabieg należy zgłosić się kilkanaście minut przed umówioną godziną z wymaganymi dokumentami i wynikami badań.

Operacja zespołu cieśni nadgarstka polega na odbarczeniu nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Jest przeprowadzana najczęściej w znieczuleniu miejscowym. W trakcie zabiegu następuje niewielkie nacięcie w okolicy nadgarstka, a następnie wykonywane jest pełne uwolnienie nerwu z ucisku. Potem rana jest zamykana szwami.

Czas zabiegu, w zależności od wybranej metody, to średnio 30-60 minut. Po zabiegu rękę owija się w opatrunek. Czas rekonwalescencji po operacji cieśni nadgarstka jest bardzo różny. Najczęściej powrót do pełnej sprawności zajmuje ok. 1-3 miesięcy. W szybszym powrocie do zdrowia pomóc mogą specjalne ćwiczenia palców.

4. Skutki uboczne po operacji cieśni nadgarstka

Tkliwość w miejscu nacięcia skóry, lekki ból, czy obrzęk po operacji cieśni nadgarstka są naturalnymi konsekwencjami zabiegu. Utrzymują się zwykle w pierwszym okresie po operacji. Z czasem ustępują samoistnie.

Z kolei do niepożądanych powikłań po operacji cieśni nadgarstka zaliczyć można:

  • przeciągający się ból w miejscu nacięcia skóry,
  • infekcja, zakażenie rany,
  • uszkodzenia naczyń i nerwów operowanej kończyny (bardzo rzadko).

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze