Ovitrelle - wskazania, przeciwwskazania, zastosowanie, skutki uboczne
Ovitrelle to lek w formie zastrzyku, przeznaczony dla kobiet ze zdiagnozowaną niepłodnością oraz u pacjentek w trakcie leczenia bezpłodności. Mechanizm działania Ovitrelle polega na stymulacji narządów rozrodczych do prawidłowego funkcjonowania. Co warto wiedzieć o Ovitrelle?
1. Co to jest Ovitrelle?
Ovitrelle to zastrzyk, wykorzystywany w ginekologii, substancją czynną jest choriogonadotropina alfa. Składniki są pozyskiwane za pomocą rekombinacji DNA, preparat przypomina sekwencję gonadotropiny kosmówkowej hCG.
Działanie Ovitrelle polega na stymulacji procesu mejozy w komórce jajowej, a także wywołania pęknięcia pęcherzyka Graafa. W związku z tym dochodzi do owulacji, aktywowania ciałka żółtego oraz wzrostu progesteronu i estradiolu. Ovitrelle odpowiada wyrzutowi lutropiny LH, który doprowadza do zainicjowania cyklu owulacyjnego.
2. Wskazania do zastosowania Ovitrelle
Ovitrelle jest przeznaczony dla pacjentek w trakcie indukcji jajeczkowania mnogiego, przede wszystkim w trakcie zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro. Ponadto, jest stosowany u kobiet, w których proces jajeczkowania występuje rzadko i nieregularnie.
Lek Ovitrelle połączony z innymi preparatami pomaga w uwolnieniu komórki jajowej z jajnika u kobiet, które nie są w stanie wytwarzać komórek jajowych lub produkują ich zbyt mało.
3. Przeciwwskazania do zastosowania Ovitrelle
- uczulenie lub nadwrażliwość na działanie choriogonadotropiny alfa lub innych składników,
- nowotwór podwzgórza,
- nowotwór przysadki,
- nowotwór jajników,
- nowotwór macicy,
- nowotwór piersi,
- nowotwór sutków,
- powiększone jajniki,
- nieprawidłowo rozwinięte narządy płciowe,
- torbiel jajnika (niezwiązana z PCOS),
- krwotoki z pochwy nieznanej przyczyny,
- ciąża pozamaciczna w ciągu ostatnich 3 miesięcy,
- zaburzenia zakrzepowo-zatorowe,
- ciąża,
- okres karmienia piersią.
Ovitrelle nie wchodzi w interakcje z innymi lekami, może być przyjmowany równocześnie z pozostałymi preparatami. Przed zastosowaniem Ovitrelle konieczne jest wykonanie badań, które wskążą przyczynę niepłodności i wykluczą przeciwwskazania.
Bardzo ważne jest określenie aktywności tarczycy, hormonów nadnerczy, a także sprawdzenie czy nie występuje rak przysadki, podwzgórza ani hiperprolaktynemia.
4. Sposób przyjmowania Ovitrelle
Stosowanie Ovitrelle wymaga stałej opieki specjalisty. Lek występuje w formie proszku, który po połączeniu z odpowiednią substancją zamienia się w formę płynną. Wówczas jest podawany w postaci zastrzyków podskórnych w dolną część brzucha (poniżej pępka).
Dawka jest przygotowywana bezpośrednio przed podaniem. Na rynku dostępny jest również gotowy roztwór Ovitrelle w strzykawce. Kobietom zaleca się, by w dniu wykonania zastrzyku, a także następnego dnia odbyły stosunek seksualny.
5. Skutki uboczne Ovitrelle
Ovitrelle to lek stosunkowo bezpieczny, ale u niektórych pacjentów pojawiają się działania niepożądane, takie jak:
- ból w miejscu wkłucia,
- zmęczenie,
- zawroty głowy,
- nudności,
- wymioty,
- bóle brzucha,
- biegunka,
- przyrost masy ciała,
- zespół hiperstymulacji jajników,
- depresja,
- drażliwość,
- niepokój,
- ból piersi,
- reakcje anafilaktyczne,
- zaburzenia zakrzepowo-zatorowe,
- reakcje skórne,
- wystąpienie ciąży pozamacicznej,
- skręt jajnika.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.