Trwa ładowanie...

Pakiet onkologiczny – czy nowe rozwiązania sprawdzą się w praktyce?

 Sylwia Stachura
Sylwia Stachura 20.12.2018 11:59
Pakiet onkologiczny – czy nowe rozwiązania sprawdzą się w praktyce?
Pakiet onkologiczny – czy nowe rozwiązania sprawdzą się w praktyce? (Zdjęcie lekarza / Shutterstock)

Szybsze wykrycie, krótsze leczenie, dłuższe życie – pod takim hasłem Ministerstwo Zdrowia promuje wejście w życie pakietu onkologicznego. Od 1 stycznia 2015 roku pacjenci z podejrzeniem nowotworu będą poddani tzw. szybkiej terapii onkologicznej. Na czym będą polegały zmiany?

spis treści

1. Co to jest pakiet onkologiczny?

Pakiet onkologiczny to zbiór aktów prawnych, które wprowadzają do polskiego systemu opieki zdrowotnej tzw. szybką terapię onkologiczną. Dzięki niemu nowotwory mają być wykrywane we wczesnym stadium, skrócą się kolejki do specjalistów, pacjenci będą poddani kompleksowemu leczeniu oraz zmniejszy się śmiertelność wśród chorujących na raka. Ministerstwo Zdrowia chce w ten sposób nie tylko pomóc pacjentom z nowotworami, ale również zmniejszyć koszty leczenia onkologicznego.

Co się dzieje w medycynie?

Pakiet onkologiczny był tematem numer 1 na początku 2015 roku. Dowiedz się, jakie wydarzenia ze sfery zdrowia wzbudziły największy rozgłos w ostatnim czasie

2. Jak będzie wyglądało leczenie nowotworów po wejściu w życie pakietu onkologicznego?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Od 1 stycznia 2015 roku każdy, kto zaobserwuje u siebie niepokojące zmiany lub symptomy, które mogą być objawem nowotworu, musi w pierwszej kolejności zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego. Doktor przeprowadzi wywiad, a w razie potrzeby skieruje na specjalistyczne badania. Jeśli lekarz podstawowej opieki medycznej będzie podejrzewał, że ma do czynienia z nowotworem, wystawi pacjentowi kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego. Chory, który ją otrzyma, powinien zgłosić się do lekarza specjalisty. Rewolucyjny ma być okres oczekiwania na diagnozę – czas od momentu zapisania pacjenta na listę oczekujących na wizytę u onkologa do postawienia diagnozy ma nie przekraczać 9 tygodni. Na wizytę u specjalisty będziemy czekać maksymalnie 2 tygodnie, a następnie będzie czas na wykonanie badań niezbędnych do potwierdzenia, czy mamy do czynienia z nowotworem.

Jeśli podejrzenie raka się potwierdzi, pacjent trafi do szpitala. W ciągu dwóch tygodni od zgłoszenia się do placówki, zbierze się tzw. konsylium. To zespół składający się z lekarzy różnych dyscyplin, którego zadaniem jest wyznaczenie planu leczenia. Na podstawie wyników badań, konsylium zdecyduje o sposobie leczenia. Wybierze również koordynatora leczenia, który będzie monitorował przebieg terapii, dbał o kompletność karty diagnostyki i leczenia onkologicznego, a także wspierał pacjenta poprzez udzielanie informacji i pomoc w porozumiewaniu się z lekarzami. Koordynator ma być obecny przy pacjencie na wszystkich etapach leczenia.

Po zakończeniu terapii pod okiem lekarza specjalisty, jeśli stan zdrowia się nie pogarsza, pacjent trafia z powrotem pod opiekę lekarza rodzinnego. Ma on na bieżąco sprawdzać, czy stan pacjenta nie ulega pogorszeniu, a nowotwór nie wraca.

Wykrycie raka we wczesnym stadium choroby daje większe szanse na całkowite wyleczenie i powrót do normalnego życia. Pakiet onkologiczny ma zapewnić szybszą diagnozę i bardziej kompleksową opiekę nad chorymi na raka. Zniknąć mają kolejki, a dzięki wczesnemu wykrywaniu zmniejszą się koszty opieki zdrowotnej. Teoria brzmi obiecująco, jednak lekarze mają wątpliwości, czy ten system sprawdzi się w naszych warunkach. Dowiemy się już 1 stycznia 2015 roku, kiedy pakiet onkologiczny wejdzie w życie, a pacjenci zaczną być leczeni w nowym systemie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze