Trwa ładowanie...

Palatolalia - co to jest, przebieg, objawy, leczenie

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
27.12.2022 16:07
Palatolalia to zaburzenie mowy charakteryzujące się specyficzym poszumem nosowym.
Palatolalia to zaburzenie mowy charakteryzujące się specyficzym poszumem nosowym. (Adobe Stock)

Palatolalia to zaburzenie mowy charakteryzujące się specyficzym poszumem nosowym. Występuje u pacjentów z rozszczepem podniebienia, ale również rozszczepem wargi i wyrostka zębodołowego. Na czym polega palatolalia i jak można sobie z nią radzić? Jak wygląda leczenie?

spis treści

1. Co to jest palatolalia?

Palatolalia to zaburzenie mowy, z którym stykają się na co dzień logopedzi. Mowa dziecka dotkniętego tego rodzaju zaburzeniem odznacza się specyficznym poszumem nosowym.

Terminem palatolalii nazywa się sprzężone zaburzenia mowy, zarówno dyslalię złożoną jak i rynolalię (nosowanie). Zaburzenia te występują u maluchów dotkniętych rozszczepem podniebienia lub rozszczepem wargi o wyrostka zębodołowego.

2. Jak przebiega palatolia i czym się objawia?

Zobacz film: "Pułapki języka polskiego"

Najbardziej charakterystycznym objawem występujących u pacjentów z palatolią jest rynolalia otwarta, zwana także nosowaniem otwartym. Jest to zaburzenie rezonansu w mowie, polegające na tym, że wszelkie samogłoski ustne oraz spółgłoski ustne odznaczają się nadmiernie nosowym charakterem, co jest spowodowane brakiem oddzielenia jamy ustnej od jamy nosowej w trakcie wypowiadania komunikatów.

U pacjentów z tym zaburzeniem nie dochodzi do zamknięcia przejścia między jamą nosową, jamą ustną oraz nosogardzielą. W przebiegu palatolalii zaobserwować można także współwystępujące wady wymowy takie jak:

  • rotacyzm, zwany reraniem (niezwykle powszechna wada wymowy polegająca na niewłaściwym wymawianiu głoski R),
  • sygmatyzm (wada polegająca na nieprawidłowej realizacji głosek dentalizowanych, jednego, dwu lub wszystkich trzech szeregów; przykład to głoski S, Z, C, DZ, Ś, Ź, Ć, SZ, Ż, DŻ, DŹ),
  • kappacyzm (wada polegająca na nieprawidłowej artykulacji wymową głosek tylnojęzykowych zwartych takich jak K, KI)
  • gammacyzm (wada wymowy, polegająca na niewłaściwej artykulacji głoski G),
  • mowa bezdźwięczna (pacjenci dotknięci tą wadą mają problem z realizacją dźwięczności i nie wymawiają głosek dźwięcznych; wyjątkiem są samogłoski oraz spółgłoski sonorne takie jak R, L, M, N, LI, J, Ń),
  • niepoprawne wymawianie głosek wargowo-zębowych takich jak W i F,
  • niepoprawne wymawianie głosek wargowych takich jak P i B,
  • niepoprawne wymawianie głosek przedniojęzykowo-zębowych (przykładem mogą być literki T,D,N czy L).

Maluchy, u których występuje zaburzenie zwane palatolią nie tylko mają problem z porozumiewaniem się z innymi osobami. Zaobserwować można u nich również:

  • zaburzenie dotyczące mimiki twarzy,
  • zaburzenie dotyczące takich czynności jak ssanie czy połykanie (połączona jama ustna z jamą nosową sprawia wiele problemów w trakcie karmienia, ponieważ pokarm wydostaje się przez nos),
  • zaburzenie oddychania (mali pacjenci z roszczepem podniebienia nauczone są oddychania za pomocą ust, co sprawia, że błona śluzówka może szybko wysychać).

3. Leczenie

U dzieci z roszczepem podniebienia wykonuje się zabiegi chirurgiczne, polegające przede wszystkim na zszyciu rozszczepu podniebienia. Po wykonaniu zabiegu chirurgicznego niezbędna jest kontrola ortodontyczna i ewentualne leczenie rehabilitacyjne.

Poza operacjami dziecko wymaga opieki logopedy, który przeprowadza z młodym pacjentem mnóstwo ćwiczeń ukierunkowanych na poprawę sposobu artykułowania komunikatów. Bardzo ważne są ćwiczenia prawidłowego toru oddechowego. Specjaliści zalecają zwykle wykonywanie ćwiczeń, które polegają na dmuchaniu, sapaniu czy ziewaniu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze