Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Konieczna

Pierwszy polski suplement diety z konopi siewnych jest już dostępny

 Katarzyna Krupka
Katarzyna Krupka 24.02.2016 11:05
Pierwszy polski suplement diety z konopi siewnych jest już dostępny
Pierwszy polski suplement diety z konopi siewnych jest już dostępny (Źródło: 123RF)

Do aptek na terenie całego kraju trafił właśnie pierwszy polski suplement diety z dodatkiem konopi siewnych. Preparat zawiera w swoim składzie kanabinoidy.

Jakie jeszcze suplementy powinieneś włączyć do diety?

1. Konopie siewne a konopie indyjskie

– Trzeba odróżnić konopie siewne (Cannabis sativa) od konopi indyjskich (określonych gatunków konopi innych niż włókniste), które są nielegalne i działają psychoaktywnie – mówiła podczas konferencji w Warszawie prof. Maria Władyka-Przybylak, dyrektor ds. naukowych w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, który był głównym organizatorem konferencji.

Inny ekspert – prof. Iwona Wawer z Krajowej Rady Suplementów i Odżywek – wyjaśnia, że w zależności od gatunku, konopie zawierają różne typy kanabinoidów – jest ich aż 80, ale tylko indyjskie zawierają THC, czyli tetrahydrokannabinol, który działa na ośrodkowy układ nerwowy, wykazując działanie psychoaktywne.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Te pierwsze były znane w Polsce od wieków i ponownie zaczynają być uprawiane na terenie kraju. Są bardzo mało wymagające, a uprawom – jak podkreślają hodowcy – sprzyjają dotacje z Unii Europejskiej. Suplementy diety zawierające kanabinoidy nie mają również nic wspólnego z medyczną marihuaną.

2. Sekret konopi siewnych

W krajach UE od 1996 r. dopuszczono do upraw jedynie te odmiany zwierające mniej niż 0,5 proc. THC. W konopiach siewnych występuje głównie kanabidiol CBD oraz kanabinol CBN, a nie THC. Niestety, pomyłki zdarzają się bardzo często.

Prof. Wawer wyjaśniła również, w czym tkwi sekret działania suplementu diety – konopie siewne zawierają cenny olej, który nawet w 80 proc. składa się z niezbędnych dla człowieka nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym szczególnie ważnych kwasów omega-6 i omega-3. – Z tego powodu konopie siewne były dawniej dodawane do diety, używała ich jeszcze moja babcia – dodała ceniona ekspertka.

Na konferencji pojawiły się również takie autorytety, jak prof. Stanisław J. Czuczwara, kierownik zakładu patofizjologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, oraz dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, kierująca międzynarodowym programem profilaktyki uzależnień w Fundacji im. Stefana Batorego.

Naukowcy podkreślali właściwości lecznicze konopi siewnych. Rośliny te uśmierzają bóle nowotworowe, łagodzą nudności i wymioty u chorych stosujących chemioterapię, a także zwiększają skuteczność leczenia uzależnień od alkoholu, leków czy narkotyków.

 

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze