Trwa ładowanie...

Ponad 40 proc. Polaków ma problemy z układem krążenia. "Wysokie ciśnienie już nie jest cichym zabójcą, daje widoczne objawy"

 Karolina Rozmus
26.04.2022 19:42
Pomiar ciśnienia krwi to najczęściej wykonywane przez Polaków badanie profilaktyczne
Pomiar ciśnienia krwi to najczęściej wykonywane przez Polaków badanie profilaktyczne (Getty Images)

Wysokie ciśnienie krwi, niska tolerancja wysiłku czy uczucie kołatania serca są dolegliwościami, na które uskarża się ponad 40 proc. ankietowanych Polaków. To wyniki Testu Zdrowia "Pomyśl o sobie - sprawdzamy zdrowie Polaków w pandemii", przeprowadzonego przez WP abcZdrowie wspólnie z HomeDoctor pod patronatem merytorycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

spis treści

1. Jak pandemia wpłynęła na ciśnienie tętnicze krwi Polaków?

Podczas ankiety zapytano uczestników o 15 różnych dolegliwości. Okazało się, że wysokie ciśnienie krwi (powyżej 140/90 mm Hz) i/lub łatwe męczenie się, uczucie kołatania serca, utrzymujące się zaczerwienienie twarzy, mogących wskazywać na poważne dolegliwości zdrowotne ze strony układu sercowo-naczyniowego odnotowało w ciągu ostatniego roku 43,6 proc. ankietowanych.

Zobacz film: "5 naturalnych sposobów na nadciśnienie"

Nadciśnienie tętnicze to problem, który może dotykać 15 mln Polaków. Eksperci od lat alarmują, że choroby układu sercowo-naczyniowego to główny zabójca w naszym społeczeństwie. Co więcej, na przestrzeni pół roku w okresie 2020/2021, czyli w czasie trwania pandemii, zarejestrowano aż 140 529 tzw. nadmiarowych zgonów. Aż 17 proc. z nich dotyczyło pacjentów kardiologicznych.

Tymczasem szacuje się, że nawet 80 proc. chorób układu krążenia można zapobiec przez modyfikację czynników ryzyka.

- My sami możemy spowodować, że serce będzie zdrowe, a jego wiek będzie taki sam albo niższy niż wiek naszego organizmu. Kardiolodzy używają określenia "wiek serca". Często sportowcy czy osoby, które żyją zdrowo, mają serce "młodsze", niż pokazuje to ich metryka – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Maciej Banach kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, nawiązując do nieodzownej dla zdrowego serca aktywności fizycznej.

Wśród innych czynników znajduje się dieta, unikanie używek, a także diagnostyka, w tym innych chorób przewlekłych.

2. Czy Polacy mierzą ciśnienie krwi?

Dobrowolne wykonywanie badań profilaktycznych deklaruje zaledwie 30 proc. Polaków. Tymczasem okresowe wykonywanie badań może ujawnić na wczesnym etapie nieprawidłowości układu sercowo-naczyniowego. To jednak nie wszystko.

- Sami na co dzień możemy dokonywać pomiarów ciśnienia krwi. Pamiętajmy, że wysokie ciśnienie już nie jest "cichym zabójcą", my wiemy po latach edukacji, że złe samopoczucie, bóle głowy, ogólne rozbicie, kołatanie serca czy zaczerwienienie twarzy - to sygnały mogące sygnalizować ten problem – podkreśla prof. Banach.

Jak to jest z Polakami i pomiarem ciśnienia?

82,7 proc. ankietowanych zadeklarowało, że pomiaru ciśnienia krwi dokonało w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Tym samym jest to najczęściej wykonywane badanie przez Polaków.

- Jestem zdania, że to bardzo ważne badanie. Nawet gdy wykonane przy okazji, incydentalnie wskaże jakieś nieprawidłowości, to według mnie jest to sygnał do wizyty u lekarza i ostrzeżenie, by nie czekać, aż "samo przejdzie" – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie lek. Joanna Pietroń, internistka z Centrum Medycznego Damiana i dodaje: - Miewam pacjentów z nadciśnieniem, którzy zostali skierowani do mnie przez lekarza medycyny pracy.

Sięganie przez Polaków po aparat do mierzenia ciśnienia zapewne ma związek z łatwą dostępnością. Ciśnieniomierz można kupić w każdym sklepie AGD/RTV, nierzadko również w popularnych marketach i dyskontach. Mimo to co dziesiąty ankietowany dokonał pomiaru ciśnienia krwi ponad trzy lata temu albo nigdy.

- Nie czekajmy, aż dolegliwości miną, kupmy ciśnieniomierz, dokonajmy kilku pomiarów, upewnijmy się co do nich i w razie wątpliwości idźmy do lekarza pierwszego kontaktu, niech on się temu przyjrzy. Jeśli problem istnieje, to trzeba natychmiast zacząć leczenie – apeluje lek. Pietroń i podkreśla: - Leków na rynku jest wiele, mamy naprawdę dobre metody leczenia nadciśnienia. Jedyna trudność polega na tym, by pójść do lekarza, by samodzielnie podjąć taką inicjatywę.

Ekspertka przyznaje, że miewała pacjentów, którzy trafiali do jej gabinetu, dlatego że lekarz nie chciał podpisać dokumentów potrzebnych do pracy.

- Nadciśnienie w wielu przypadkach ma związek z czynnikami związanymi ze stylem życia czy dietą, jak nadwaga czy otyłość, ale pamiętajmy też, że wraz z biegiem lat tętnice twardnieją i to nadciśnienie bywa nieuniknione w naszym życiu – ostrzega internistka.

Co dziesiąty Polak bagatelizujący pomiary ciśnienia krwi to wciąż zbyt wiele. Nie dziwi też fakt, że z badania EKG korzystało w czasie pandemii jeszcze mniejszy odsetek obywateli Polski. W badanej grupie 37,1 proc. osób deklarowało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy wykonano u nich badanie EKG, a 15,5 proc. miało wykonane badanie EKG w ciągu ostatnich 12-24 miesięcy. Ponad co dziesiąty Polak deklarował, że nigdy nie miał wykonanego badania EKG.

Tymczasem zdaniem internistki regularne badanie oraz leczenie nadciśnienia to inwestycja.

- Inwestycja w to, żeby za 20-30 lat nie mieć zawału czy udaru i żyć w dobrej jakości życia – podsumowuje lek. Pietroń.

Eksperci nie mają wątpliwości, że pandemia może zebrać żniwo w związku z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Choć internistka zwraca uwagę na to, że generalnie nasze społeczeństwo się starzeje, to zarazem nie ma wątpliwości, że na rozwój chorób wpływa wciąż zbyt duża liczba osób palących tytoń i unikających aktywność fizycznej. Z kolei kardiolog przypomina, że w Polsce co druga osoba ma nadwagę lub otyłość, a te nadprogramowe kilogramy to kolejny istotny czynnik rozwoju nadciśnienia tętniczego i szeregu chorób kardiologicznych.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze