Trwa ładowanie...

Popularne leki przeciwbólowe a ryzyko problemów z sercem

Przeprowadzone niedawno badania dostarczyły nowych informacji na temat wpływu niesteroidowych leków przeciwzapalnych na ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Okazało się, że leki mające w swoim składzie naproksen lub niewielkie dawki ibuprofenu są najbezpieczniejsze.

1. Badania nad wpływem leków przeciwbólowych na serce

Autorzy badania, Patricia McGettigan oraz David Henry, wykorzystali 30 badań kliniczno-kontrolnych oraz 21 badań kohortowych. Badania z randomizacją pozwoliły bowiem na wykrycie tylko niewielkiej liczby problemów z układem sercowo-naczyniowym. Naukowcy ustalili, że nowy niesteroidowy lek przeciwbólowy zawierający etorykoksyb wyraźnie zwiększa ryzyko wystąpienia kłopotów z sercem, w czym przypomina leki wycofane już ze sprzedaży ze względów bezpieczeństwa. Również starsze leki nie wypadły najlepiej w przeprowadzonych badaniach, czego przykładem jest lek z substancją czynną indometacyną, która przyczynia się do wzrostu zagrożenia problemami z sercem.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Dokonana analiza podkreśla znaczenie odpowiedniej oceny bezpieczeństwa leków na etapie badań klinicznych. Naukowcy spierają się, jakie są najlepsze metody syntezy i interpretacji potencjalnych skutków ubocznych leków. Sprzeczne opinie na ten temat nie powinny jednak odwracać uwagi od głównego celu, jakim jest uzyskanie wyższych standardów bezpieczeństwa leków przeznaczonych do sprzedaży.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Popularne leki przeciwbólowe a ryzyko problemów z sercem
Popularne leki przeciwbólowe a ryzyko problemów z sercem
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza