Trwa ładowanie...

Popularne leki przeciwbólowe a ryzyko problemów z sercem

Przeprowadzone niedawno badania dostarczyły nowych informacji na temat wpływu niesteroidowych leków przeciwzapalnych na ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Okazało się, że leki mające w swoim składzie naproksen lub niewielkie dawki ibuprofenu są najbezpieczniejsze.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

1. Badania nad wpływem leków przeciwbólowych na serce

Autorzy badania, Patricia McGettigan oraz David Henry, wykorzystali 30 badań kliniczno-kontrolnych oraz 21 badań kohortowych. Badania z randomizacją pozwoliły bowiem na wykrycie tylko niewielkiej liczby problemów z układem sercowo-naczyniowym. Naukowcy ustalili, że nowy niesteroidowy lek przeciwbólowy zawierający etorykoksyb wyraźnie zwiększa ryzyko wystąpienia kłopotów z sercem, w czym przypomina leki wycofane już ze sprzedaży ze względów bezpieczeństwa. Również starsze leki nie wypadły najlepiej w przeprowadzonych badaniach, czego przykładem jest lek z substancją czynną indometacyną, która przyczynia się do wzrostu zagrożenia problemami z sercem.

Dokonana analiza podkreśla znaczenie odpowiedniej oceny bezpieczeństwa leków na etapie badań klinicznych. Naukowcy spierają się, jakie są najlepsze metody syntezy i interpretacji potencjalnych skutków ubocznych leków. Sprzeczne opinie na ten temat nie powinny jednak odwracać uwagi od głównego celu, jakim jest uzyskanie wyższych standardów bezpieczeństwa leków przeznaczonych do sprzedaży.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.