Trwa ładowanie...

Popularny antybiotyk wycofany. "Zagrożenia życia lub zdrowia"

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje ze sprzedaży antybiotyk stosowany w leczeniu ciężkich zakażeń bakteryjnych między innymi dróg oddechowych czy nerek. W leku wykryto wadę jakościową.

spis treści

1. Wada jakościowa

Chodzi o antybiotyk Tobramycin B. Braun. To lek zawierający substancję czynną tobramycynę, stosowany w leczeniu ciężkich zakażeń bakteryjnych m.in. płuc i dolnych dróg oddechowych, nerek, pęcherza moczowego i dróg moczowych. Wskazaniem są także zakażenia wewnątrz jamy brzusznej oraz skóry i tkanek miękkich.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Stosowanie antybiotyków"

Powodem wycofania była wada jakościowa
Powodem wycofania była wada jakościowa (Getty Images)

Szczegóły wycofania:

  • Tobramycin B. Braun (Tobramycinum), 3 mg/ml, roztwór do infuzji
  • numer serii: 22217413, data ważności: 30.04.2025
  • podmiot odpowiedzialny: B. Braun Melsungen AG, Carl-Braun-Strasse 1, 34212 Melsungen, Niemcy

Dlaczego GIF wycofał lek? "Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja od podmiotu odpowiedzialnego B. Braun Melsungen AG o przeprowadzeniu analizy prób przekazanych od klienta w Polsce. Wykazała ona wynik poza specyfikacją w parametrze barwa roztworu" - czytamy w uzasadnieniu do decyzji o wycofaniu wydanej przez inspekcję.

2. "Spowodowanie zagrożenia życia lub zdrowia"

To właśnie ta wada jakościowa była powodem wycofania, a decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

"Spowodowanie zagrożenia życia lub zdrowia choćby dla jednego, kilku czy jakiejkolwiek innej liczby pacjentów rodzi konieczność nadania niniejszej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności" - czytamy w uzasadnieniu.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Źródło: WP.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza