Trwa ładowanie...

Poranna erekcja

Według lekarzy mężczyzna w ciągu nocy powinien mieć co najmniej trzy wzwody. Również poranna erekcja jest całkowicie normalnym zjawiskiem. Nie chodzi tu o erekcję wywołaną zjawiskiem o charakterze seksualnym, ale o erekcję zupełnie spontaniczną, wręcz mimowolną. Zanim zaczniemy wyjaśniać od czego zależy poranna erekcja, zajmijmy się wzwodem jako takim.

Zobacz film: "Erekcja [Bez tabu]"

spis treści

1. Mechanizm wzwodu

W rdzeniu kręgowym znajduje się ośrodek erekcji. To właśnie on wywoła sygnał do narządów płciowych. W organizmie zaczynają pojawiać się pewne zmiany. Przywspółczulny układ nerwowy staje się bardziej unerwiony niż współczulny. Wydziela się większa ilość tlenku azotu. Tętnice rozszerzają się coraz bardziej. W ciałach jamistych zostaje zwiększone ciśnienie. To powoduje, że krew napływa do ciał jamistych i już w nich zostaje. Odpływ krwi jest niemożliwy, gdyż żyły są zablokowane przez powiększone tętnice. Jeżeli członek dalej znajduje się w stanie wzwodu, następują skurcze mięśni krocza. Dochodzi do orgazmu i wytrysku nasienia.

2. Zaburzenia erekcji

Zaburzenia wytrysku często mają podłoże psychiczne. Wiążą się też z niskim poziomem testosteronu. Inną przyczyną mogą być problemy z działaniem układu nerwowego. Do najczęstszych zaburzeń należy przedwczesny wytrysk. Warto udać się z tym problemem do lekarza. Po rozpoznaniu dolegliwości i postawieniu diagnozy, lekarz wdroży odpowiednie leczenie. Zaburzona potencja uniemożliwia odbycie stosunku seksualny. Jeżeli nie dochodzi do wzwodu prącia, wówczas prawdopodobnie mężczyzna cierpi na impotencję.

3. Na czym polega poranna erekcja?

Rano poziom testosteronu u mężczyzn jest szczególnie wysoki. I to właśnie w połączeniu z odpowiednim stężeniem tlenku azotu jest główną przyczyną mimowolnej erekcji. Zdrowy i wolny od wszelkiego rodzaju zaburzeń mężczyzna powinien mieć poranną erekcję. Erekcja najczęściej występuje między 4:00 a 8:00 rano. Oczywiście nie jest to regułą. Każdy organizm jest inny. Dlatego czas wystąpienia porannego wzwodu jest zależny od indywidualnych uwarunkowań. Poranna erekcja powinna się pojawić o w miarę niezmiennej porze, niezależnie od tego o której godzinie mężczyzna chodzi spać. Zdarzają się dni, kiedy poranny wzwód nie występuje.

4. Czy należy się martwić brakiem porannej erekcji?

Nie, jeżeli zdarza się to sporadycznie. Jeżeli mężczyzna chce sprawdzić czy jego potencja jest niezaburzona, powinien przez kilka dni wstawać wcześniej. Utrzymujący się przez dłuższy czas brak porannego wzwodu jest niepokojący. Świadczy o niskim poziomie testosteronu i obciążeniu układu nerwowego. Oczywiście, nie jest to oznaką, że mężczyzna nie jest już zdolny do odbywania stosunków seksualnych. Warto jednak skonsultować się z lekarzem. To pomoże uniknąć poważniejszych konsekwencji w przyszłości.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.