Trwa ładowanie...

Posiadanie wielu partnerów seksualnych w trakcie życia może zwiększać ryzyko raka nawet o 90 proc.

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili kolejne badania dotyczące seksu. Okazało się, że starsze kobiety, które miały przynajmniej dziesięciu partnerów seksualnych w życiu, były znacznie bardziej narażone na wystąpienie choroby nowotworowej. W porównaniu z tymi, które miały tylko jednego partnera w sypialni, ryzyko było większe nawet o 91 proc.

Zobacz film: "6 faktów o seksie, o których nie miałeś pojęcia"

1. Seks a rak

Naukowcy z Anglia Ruskin University w Cambridge porównali ryzyko zachorowania na nowotwory u kobiet i mężczyzn. Okazało się, że panowie, którzy mieli więcej partnerek seksualnych, również muszą się liczyć z większym ryzykiem wystąpienia chorób nowotworowych. U mężczyzn ryzyko jest mniejsze, wynosi bowiem 69 proc.

Ilość partnerów seksualnych może mieć poważny wplyw na zdrowie (iStock)
Ilość partnerów seksualnych może mieć poważny wplyw na zdrowie (iStock)

Zobacz też Seks po pięćdziesiątce

Lekarze podejrzewają, że może mieć to związek z wirusami, które są jedną z potencjalnych przyczyn powstawania nowotworów szyi, prostaty i jamy ustnej. Im więcej partnerów seksualnych, tym ryzyko zarażenia się wirusem statystycznie rośnie.

2. Zachorowania na raka w Polsce

Zespół, który prowadził badania, przytoczył dane, według których każdego roku na Wyspach Brytyjskich 363 tysiące osób dowiaduje się, że cierpi na chorobę nowotworową. Dla porównania, w Polsce co roku 163 tysiące osób słyszy tę diagnozę. Mężczyźni najczęściej chorują na nowotwory płuc, prostaty i okrężnicy, u kobiet najczęściej wykrywa się zmiany w piersi, płucach i trzonie macicy.

U kobiety rosło również ryzyko zachorowania na cukrzycę (iStock)
U kobiety rosło również ryzyko zachorowania na cukrzycę (iStock)

Zobacz też Szczepionka przeciwko HPV - jak się zaszczepić?

Prócz powiązania z nowotworami, naukowcy odkryli również zależność między ilością partnerów a chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca i choroby serca. Kobiety, które miały więcej partnerów miały 60 proc. większe szanse na zachorowanie na cukrzycę lub choroby wieńcowe.

3. Przyczyny nowotworów

Środowisko naukowe w Wielkiej Brytanii podchodzi jednak z dystansem do rewelacji przedstawionych przez naukowców z Anglia Ruskin University. Specjaliści z Cancer Research UK – brytyjskiej organizacji charytatywnej, której celem jest wspieranie badań nad chorobami nowotworowymi – wyrazili swoje wątpliwości dotyczące metodologii badań.

Nie tylko przygodny seks bez zabezpieczeń zwiększa ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych (iStock)
Nie tylko przygodny seks bez zabezpieczeń zwiększa ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych (iStock)

Zobacz też Seks - niespodziewane korzyści

"To bardzo interesujące dane, ale niestety nie wzięły w pełni pod uwagę dwóch kluczowych czynników ryzyka w przypadku nowotworów – palenia papierosów i wagi. Nie mamy pewności również, które rodzaje nowotworów były powodowane przez większą ilość partnerów. Ilość przeanalizowanych pacjentów była po prostu zbyt mała" - napisała w oświadczeniu Natasha Paton z Cancer Research UK.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.