Trwa ładowanie...

Powoduje nagły skok cukru we krwi. Ekspert: Krótka droga do cukrzycy

 Paula Jakubasik
23.04.2023 09:27
Jak zatrzymać cukrzycę?
Jak zatrzymać cukrzycę? (Getty Images)

Wielka Brytania walczy z kryzysem, liczba osób chorujących na cukrzycę wymyka się spod kontroli. Nowe dane ujawniły, że 4,3 miliona ludzi usłyszało diagnozę tej choroby (90 proc. walczy z cukrzycą typu 2, osiem proc. choruje na typ 1, a dwa proc. na pozostałe jej rodzaje). W Polsce to także ogromny problem - już ponad 3 mln osób walczy z cukrzycą. Jak uniknąć choroby i jej powikłań?

spis treści

1. 5 kroków, które mogą zmienić życie

Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii 4,3 miliona osób choruje na cukrzycę, natomiast pozostałe 850 000 osób o tym nie wie. Organizacja charytatywna The British Diabetic Association ostrzega, że bardzo wielu ludzi jest zagrożonych zachorowaniem na cukrzycę.

Jest to groźne schorzenie, które poza kontrolą może doprowadzić do amputacji, udaru mózgu czy zawału serca. Jak zadbać o swoje zdrowie?

2. Węglowodany złożone

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Na początek unikaj jedzenia węglowodanów prostych, takich jak słodycze, napoje gazowane, pszenny chleb i biały ryż.

Dietetyk dr Caitlin Hall jest zdania, że produkty tego typu wywołują skok poziomu cukru we krwi i wzmożone uwalnianie insuliny.

Osoby, które często jedzą słodycze i przetworzoną żywność z dużym prawdopodobieństwem doświadczają stanów zarówno wysokiego, jak i niskiego stężenia cukru we krwi.

W dłuższej perspektywie może to zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Zbyt wysoka glukoza dodatkowo grozi uszkodzeniem narządów i wystąpieniem powikłań, na przykład chorób serca.

3. Tłuszcze

Łyżka masła na grzance poprawia walory smakowe, ale nie jest to mądry wybór, jeśli nie chcesz zachorować na cukrzycę lub walczysz o utrzymanie tej chorobę w ryzach. Najlepiej unikać tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans, ponieważ mogą one przyczyniać się do rozwoju insulinooporności, a w efekcie cukrzycy typu 2.

Jednocześnie przyczyniają się do odkładania tłuszczu w narządach, takich jak wątroba i trzustka, co może zakłócać zdolność tych narządów do wytwarzania insuliny i reagowania na nią. Tłuszcze te znajdują się również w smażonych produktach spożywczych, wyrobach piekarniczych oraz wysokotłuszczowych produktach mlecznych.

4. Błonnik pokarmowy

Dr Hall twierdzi, że pożywienie bogate w błonnik może odgrywać dużą rolę w zmniejszaniu ryzyka cukrzycy typu 2. Składnik ten skutecznie zapobiega skokom poziomu cukru we krwi i utrzymuje uczucie sytości na dłużej.

Doskonałym źródłem błonnika jest owies, żyto, jęczmień, cykoria, cebula, szparagi, karczochy, fasola i pasternak.

5. Utrata masy ciała

Dietetyk dr Paul McArdle twierdzi, że utrata nawet 5 kg ma pozytywny wpływ na zdrowie, a spadek 15 kg może doprowadzić do remisji cukrzycy typu 2 u osób z otyłością.

Istnieją również dowody na to, że stosowanie diety śródziemnomorskiej zmniejsza ryzyko rozwoju tej choroby. Kluczem jest spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, przy jednoczesnym ograniczeniu spożycia przetworzonej żywności i czerwonego mięsa.

6. Aktywność fizyczna

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Quebecu wykazały, że ćwiczenia są pomocne w zapobieganiu i terapii cukrzycy typu 2, ponieważ poprawiają wrażliwość na insulinę.

Warto zamienić windę na schody, regularnie spacerować, jeździć na rowerze czy pływać, w zależności od tego, co sprawia nam przyjemność. Świetnym pomysłem jest również trening interwałowy, który obejmuje krótkie okresy intensywnej pracy, a następnie krótkie okresy odpoczynku.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze