Późne macierzyństwo – wady i zalety ciąży po czterdziestce

Coraz więcej pań decyduje się na późne macierzyństwo. Ta swoista moda nie dotyczy już tylko wielkiego formatu gwiazd – zaczynają skłaniać się ku niej także zwykłe kobiety. Jakie ryzyko wiąże się z ciążą po czterdziestce? Jak się do niej przygotować?

Dojrzała decyzja

Świadome odwlekanie momentu zajścia w ciążę ma co najmniej kilka przyczyn. Decyzję o powiększeniu rodziny poprzedza zazwyczaj wspinaczka po szczeblach kariery – panie bardzo często chcą najpierw spełnić się zawodowo. Wiąże się z tym chęć uzyskania materialnej stabilizacji, która już od dawna nie spoczywa jedynie na barkach mężczyzny. Świadomość finansowego zabezpieczenia daje, zdaniem kobiet, możliwość snucia dalekosiężnych planów bez obawy o to, że dziecku czegoś zabraknie.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Kobiety po 40. czują się przy tym o wiele bardziej doświadczone, gotowe na wejście w całkowicie nową dla siebie rolę – nie tylko psychicznie, ale i fizycznie. W dzisiejszym świecie kultu piękna i młodości panie jak najdłużej chcą się cieszyć urodą i witalnością, czemu – zdaniem niektórych – ciąża nie do końca sprzyja. Zmiana myślenia kobiet pociąga za sobą zmiany społecznego nastawienia do dojrzałych ciężarnych, które jeszcze kilka lat temu miałyby już zapewne dorosłe dzieci lub byłyby babciami. Dziś widok dojrzałej kobiety z brzuszkiem dziwi coraz rzadziej.

Wszystkie te czynniki znajdują odzwierciedlenie w statystykach – wedle danych GUS nawet 70 proc. Polek więcej decyduje się na późniejsze macierzyństwo, niż miało to miejsce przed dekadą. Dotyczy to pań pomiędzy 35. a 39. rokiem życia. Natomiast liczba ciężarnych kobiet w wieku 40–45 lat zwiększyła się o 11 proc.

Przezorne oczekiwanie

Przygotowanie do ciąży (prezentacja edukacyjna)

Zrozumieć cykl miesięczny Pierwsza faza rozpoczyna się pierwszego dnia miesiączki. Twoje ciało uwalnia hormony, które stymulują dojrzewanie pęcherzyków...

Wzrasta liczba pań, które odkładając decyzję o macierzyństwie na później, decydują się na zamrożenie komórek jajowych. Zdaniem specjalistów najlepiej zrobić to jeszcze przed trzydziestymi urodzinami – daje to możliwość  skutecznego zapłodnienia nawet 90 proc. jajeczek. Natomiast w przypadku, kiedy są one deponowane przez kobiety starsze, możliwość powodzenia spada nawet o połowę. Kiedy komórki zostaną pobrane od pacjentki, z ich wnętrza jest usuwana woda, co chroni ich ścianki przed uszkodzeniem przez kryształki. Do zamrożenia jest wykorzystywany ciekły azot, a temperatura ich przechowywania spada do -200 stopni Celsjusza.  Szacuje się, że prawdopoddobieństwo zapłodnienia takiej komórki wynosi około 3–5 proc. Szansa na sukces wzrasta, kiedy zamiast mrożenia samych jajeczek zdecydujemy się na zamrożenie zapłodnionych komórek jajowych – ich możliwości reprodukcyjne są o wiele większe.

Zabieg ten ma swoją cenę. Za pobranie komórek i ich przechowywanie polska pacjentka musi zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Szacuje się, że koszty te są niższe niż cena ewentualnego leczenia bądź zastosowania metody in vitro.

Kobiety, które nie zdecydowały się na zamrożenie jajeczek, mogą wykorzystać komórki jajowe pochodzące od innej kobiety, nawet o wiele młodszej. Jak podkreślają specjaliści, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w takiej sytuacji znacznie wzrasta, a dziecko w mniejszym stopniu jest narażone na wystąpienie wad genetycznych.

Trudne wyzwanie?

Organizm czterdziestolatki zasadniczo różni się od ciała dwudziestoletniej dziewczyny. Staje się on mniej wydolny i choćby z tego powodu późna ciąża staje się większym wyzwaniem. Serce kobiety spodziewającej się dziecka pracuje na zwiększonych obrotach, co odbija się na kondycji, która w przypadku dojrzałych pań i tak nie jest już taka jak przed laty. Co więcej, przyszłe mamy po czterdziestce niejednokrotnie zmagają się z chorobami o charakterze przewlekłym – wraz z wiekiem zwiększa się u nich ryzyko nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy, a późna ciąża potęguje to niebezpieczeństwo.

Znacznie wzrasta także ryzyko pojawienia się hemoroidów, nieprzyjemnego uczucia parcia na pęcherz, a nawet wypadnięcia macicy i pochwy – skóra w okolicach miejsc intymnych nie jest już tak jędrna i elastyczna jak wtedy, kiedy były młodsze. Jednak komplikacji tego typu można uniknąć. Należy pamiętać o regularnej aktywności fizycznej, a zwłaszcza o wykonywaniu ćwiczeń angażujących mięśnie Kegla.

Wielokrotnie większe jest również ryzyko poronienia. Może się to wiązać ze zmianami w strukturze komórek jajowych u dojrzałych matek, utratą odpowiedniej grubości śluzówki macicy czy ograniczonym dopływem krwi do macicy uniemożliwiającym utrzymanie ciąży. Pojawia się niebezpieczeństwo wystąpienia łożyska przodującego bądź jego przedwczesnego odklejenia się od ściany macicy. Ciężarne kobiety po czterdziestce są narażone także na  przedwczesny poród lub wystąpienie krwawień w okresie okołoporodowym. O wiele częściej w ich przypadku zdarza się, że płód jest nieprawidłowo ułożony, a poród nie może odbyć się siłami natury, dlatego jest konieczny zabieg cesarskiego cięcia.

Ryzyko wystąpienia wad u dziecka

Dzieci dojrzałych matek trzykrotnie częściej niż w przypadku młodszych ciężarnych mają niską masę urodzeniową. Warto wziąć pod uwagę to, że u starszych matek istnieje większe prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej, przez co zagrożenie komplikacjami wzrasta. Dlatego niezwykle istotne są badania prenatalne, dzięki którym jest możliwe wczesne wykrycie i często wyleczenie ukrytej wady. Nawet jeśli nie będzie to możliwe, to rodzice mają możliwość psychicznego przygotowania się na przyjście na świat chorego lub niepełnosprawnego malucha.

W trakcie badań tego typu ocenia się m.in. przezierność karkową. Badanie to dostarcza zazwyczaj najwięcej informacji – po określeniu długości ciemieniowo-siedzeniowej pomaga ono ustalić, czy u płodu rozwijają się wady genetyczne, np. zespół Downa. Ponadto jest sprawdzana obecność kości nosowej, przepływ krwi przez przewód żylny, zastawka trójdzielna i czynność serca rozwijającego się malucha.

Należy zaznaczyć, że w niespełna 90 proc. przypadków dzieci przychodzą na świat zdrowe. Nie ma reguły mówiącej o tym, że wspomniane komplikacje występują jedynie u kobiet, które przekroczyły 40. rok życia. Należy mieć świadomość tego, że mogą one wystąpić także w przypadku dziecka urodzonego przez o wiele młodszą matkę.

A co z wiekiem ojca?

To, ile lat ma ojciec nie ma większego wpływu na przebieg ciąży i zdrowie malucha. Organizm zdrowego mężczyzny właściwie cały czas produkuje pełnowartościowe plemniki, które mogą zapłodnić komórkę jajową. Okres ich dojrzewania wynosi 100 dni, a więc plemnik odpowiedzialny za powstanie zygoty powstaje ze sporym wyprzedzeniem. W przypadku kobiety sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Jej organizm jest w stanie wyprodukować określoną liczbę komórek jajowych i niewiele możemy na to poradzić. Kształtują się one jeszcze w okresie płodowym, a w czasie  dojrzewania organizmu dochodzi do ich selekcji. W przypadku kobiet po 40. roku życia proces ich rozwoju wymaga czasami hormonalnego wsparcia.

Odpowiednie przygotowania

Starania o dziecko po 40. roku życia, tak jak w każdym innym przypadku, powinny zostać poprzedzone odpowiednimi przygotowaniami. Jeśli istnieje taka konieczność, to należy skonsultować z lekarzem możliwość rezygnacji z przyjmowanych leków lub ich zmiany na inne. Warto także skorzystać z pomocy dietetyka, który pomoże ułożyć zdrową dietę, co jest wskazane zwłaszcza w przypadku kobiet zmagających się z otyłością. Ginekolodzy kładą również nacisk na wypoczynek, dlatego warto rozważyć zwolnienie lekarskie.

Na trzy miesiące przed planowaną ciążą warto zacząć przyjmować kwas foliowy, który wspomaga odpowiedni rozwój układu nerwowego dziecka i zapobiega powstaniu wad rozwojowych, np. bezmózgowia czy rozszczepu kręgosłupa. Konieczne są oczywiście regularne wizyty u ginekologa, który podczas badań może wykryć ewentualne wady płodu i skorygować niektóre z nich jeszcze w łonie matki.

Macierzyństwo po 40. roku życia wymaga ogromnej siły i odwagi, dlatego decyzja ta powinna zostać odpowiednio przemyślana. Proces wychowywania dziecka przez dojrzałą kobietę może okazać się trudny, jednak cud narodzin ma taką samą wartość niezależnie od metryki matki.

Późna ciąża nie przestaje budzić kontrowersji. Wątek ten podjęli także nasi użytkownicy. Weź udział w dyskusji.

Komentarze (22)
~Nuri
~Nuri ponad rok temu

@~Drareg: chociażby zwiększone ryzyko wad płodu - np. udowodniono, że w grupie młoda matka + stary ojciec rodzi się więcej dzieci z syndromem Downa niż w grupie młoda matka + młody ojciec. Także plemniki wraz z wiekiem mają gorszą kondycję (są mniej ruchliwe, jest ich mniej w ejakulacie)

Odpowiedz
~Był sobie człowiek
~Był sobie człowiek ponad rok temu

I pod takim pretekstem promuje się biznes In Vitro. Zauważcie że tam nie ma rady aby kobieta pomyślała o wcześniejszym macierzyństwie ale informacja o zamrożeniu jajeczek i o tym że plemniki mężczyzny zawsze są zdolne do zapłodnienia. Świat robi biznes na alkoholu, narkotykach , dopalaczach, prostytucji, handlu narządami, zabijaniu dzieci nienarodzonych. To im mało . Teraz chcą produkować dzieci . Aaaaaa!!!! jeszcze została atanazja. Czy ten potworny, nieludzki świat biznesu interesuje choć trochę, człowiek ? Kasa,kasa kasa, to jest to właśnie to co ich kręci. Dla tej kasy zrobią wszystko. Czy w takim świecie będziemy bezpieczni? Idziesz do szpitala , a ty nagle lekarz niby to przez pomyłkę zamiast kamieni w woreczku żółciowym wycina ci nerkę. No co tam. Nic się nie stało. To tylko pomyłka. Po co nam lekarze którzy mają sumienie? Tacy się nie mylą. A świat, ten okrutny , pazerny, bezlitosny, bezwartościowy świat potrzebuje do rozkręcania tych biznesów, ludzi bez sumienia, nie wierzących, bez serca. No i patologii. Tyle na ten temat.

Odpowiedz
~Marek
~Marek ponad rok temu

Babciom zachciewa się mieć dzieci na starość. Potem dużo z nich z wadami przez całe życie choruje. Wstyd i żenada, powinni tego stanowcza zabronić a skandalem jest że się pozwala na takie deprawacja z in-vitro z naszych pieniedzy.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Decyzja o rodzicielstwie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Decyzja o rodzicielstwie
Decyzja o rodzicielstwie

Najlepszy moment na zajście w ciążę (WIDEO)

Najlepszy moment na zajście w ciążę (WIDEO) Odtwórz wideo

. Często nazywano ją określeniem „stara pierwiastka". Dziś wydaje się, że decyzję o dziecku przekłada w czasie coraz więcej osób. Jednak zegar biologiczny (...) , kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa Warszawskiego Uniwersytetu...

Decyzja o rodzicielstwie

Rodzice z niemowlakiem

Rodzice z niemowlakiem

Rodzicielstwo wiąże się z odpowiedzialnością, jednak odwlekanie w czasie decyzji o potomstwie nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem.

Decyzja o rodzicielstwie

W jaki sposób przedłużyć płodność?

W jaki sposób przedłużyć płodność?

Jak zachować płodność? Wiele kobiet w ciągu młodzieńczych lat swojego życia stara się zrobić wszystko, aby nie zajść w ciążę. Niestety w momencie, gdy przychodzi na to właściwy czas, pojawiają się trudności z poczęciem dziecka. Warto znać metody, które...

Decyzja o rodzicielstwie

Mity dotyczące płodności obalone!

Mity dotyczące płodności obalone!

W dzisiejszych czasach płodność u kobiet jest wydłużona w czasie Nasz wiek biologiczny znacząco się wydłużył w obecnych czasach. Co więcej, kobiety znają różnorodne sposoby na zachowanie młodości na długie lata i wyglądają zdecydowanie lepiej niż ich...

Decyzja o rodzicielstwie

Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny to jego zdolność do zapłodnienia kobiety. Mimo iż problem niepłodności męskiej jest stosunkowo rzadko poruszany, statystyki wykazują, że problemy mężczyzn z poczęciem dziecka są niemal tak częste, jak trudności kobiet z zajściem w ciążę....

Decyzja o rodzicielstwie

Płodność kobiety

Płodność kobiety

Płodność kobiety to jej zdolność do poczęcia dziecka. Jeśli kobieta przez rok często uprawia seks bez zabezpieczenia i nie zachodzi w ciążę, jest to oznaką problemów z płodnością. Do ich wystąpienia przyczyniają się liczne czynniki, między innymi problemy...

Decyzja o rodzicielstwie

Zamrażanie komórek jajowych szansą na macierzyństwo

Zamrażanie komórek jajowych szansą na macierzyństwo

. Czy w tym wieku mają jeszcze szansę na urodzenie maleństwa? Późna decyzja o dziecku Według statystyk, po 32. roku życia kobieta ma 80% szans na zajście (...) w ciążę, jednak im jest starsza, tym te szanse maleją. Pomimo tego, coraz...

Decyzja o rodzicielstwie

Kiedy najlepiej zajść w ciążę?

Kiedy najlepiej zajść w ciążę?

odkładają jednak tę decyzję, koncentrując się na swoim życiu zawodowym. Niestety, im kobieta starsza, tym większe prawdopodobieństwo, że dziecko

Decyzja o rodzicielstwie

Jak dochodzi do zapłodnienia - czynniki, etapy

Jak dochodzi do zapłodnienia - czynniki, etapy

Kobieta w przeciwieństwie do mężczyzny jest płodna tylko w określonym czasie, przez kilka dni w miesiącu. Aby doszło do zapłodnienia, plemnik oraz komórka jajowa muszą się spotkać w odpowiednim miejscu i czasie. Jeżeli chcesz zajść w ciąże, stosunek powinien...