Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

"Dylemat wagonika". Prosty test na to, czy jesteś psychopatą

Już w roku 1967 brytyjska filozofka Philippa Foot zaproponowała prosty eksperyment etyczny, który pomaga wykryć pierwsze zaburzenia psychiczne. Odważysz się go przeprowadzić na sobie?

Zobacz film: "Poznasz psychopatę patrząc mu w oczy"

1. Osobowość psychopatyczna

Rozpoznanie osobowości psychopatycznej jest jednym z najtrudniejszych zadań współczesnej psychologii. W rzeczywistości osoby z takimi zaburzeniami nie zachowują się tak, jak bohaterowie hollywoodzkich produkcji.

Często funkcjonują zupełnie normalnie. Mają kolegów w pracy, organizują przyjęcia urodzinowe, czasem zakładają rodziny. Jedyne co odróżnia ich od przeciętnego człowieka, to brak empatii i ograniczone zasady moralne.

Szacuje się, że nawet 3 proc. populacji może wykazywać cechy osobowości psychopatycznej.

Osoba z zaburzeniami psychopatyznymi ma problem z odróżnieniem co jest dobre, a co złe
Osoba z zaburzeniami psychopatyznymi ma problem z odróżnieniem co jest dobre, a co złe

2. Dylemat wagonika - na czym polega?

W połowie lat 60. XX wieku brytyjska filozofka Philippa Foot zaproponowała prosty test myślowy, który pomógłby wcześniej wykrywać problemy z zaburzoną moralnością. Swój test nazwała "dylematem wagonika".

Jest tak prosty, że każdy z nas może go wykonać w domu.

"Wagonik kolejki wyrwał się spod kontroli i pędzi w dół po torach. Na jego drodze znajduje się pięciu ludzi przywiązanych do torów przez szalonego filozofa. Ale możesz przestawić zwrotnicę i w ten sposób skierować wagonik na drugi tor, do którego przywiązany jest jeden człowiek. Co zrobisz?"

Rozpoznanie osobowości psychopatycznej jest jednym z najtrudniejszych zadań współczesnej psychologii
Rozpoznanie osobowości psychopatycznej jest jednym z najtrudniejszych zadań współczesnej psychologii

Nie zastanawiaj się zbyt długo nad odpowiedzią. Tak naprawdę najlepszym sygnałem jest pierwsza reakcja twojego organizmu. Następnie sprawdź odpowiedź poniżej.

Zaburzenia wymagają leczenia
Zaburzenia wymagają leczenia

3. Człowiek wydający wyrok

Tylko człowiek, który dochodzi do stwierdzenia, że nic nie jest w stanie zrobić w tej sytuacji (nie ma wpływu na zło, które się dokonuje) jest w pełni normalny.

W przypadku, w którym decydujemy się na przestawienie zwrotnicy, możemy przejawiać zachowania z granicy psychopatycznych. Oznacza to bowiem, że człowiek bierze udział w strasznym wydarzeniu i wybiera, kto umrze, a kto nie. Stawia się w roli sędziego. Podejmując działanie, decyduje się na wzięcie odpowiedzialności za skutki. To może oznaczać, że masz w sobie coś z psychopaty.

Należy pamiętać, że taki prosty test nie jest jednoznaczny z diagnozą i jeśli podejrzewamy u siebie problem, powinniśmy udać się do lekarza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy