Przejdź na WP

Proteinogram – charakterystyka, wskazania do badania, opis badania, normy, interpretacja wyników

Proteinogram to badanie elektroforetyczne, które ma na celu rozdzielenie białka surowicy na poszczególne frakcje. Proteinogram jest badaniem krwi, które zaleca się w przypadku nieprawidłowości wynikających ze stężenia białka całkowitego. Proteinogram wykonuje się, jeżeli zachodzą podejrzenia chorób, które związane są z nieprawidłową pracą wątroby. Kiedy należy przeprowadzić badanie? Jak wygląda przebieg badania i ile kosztuje jego wykonanie?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Proteinogram – charakterystyka

Dzięki przeprowadzeniu badania proteinogramowego możliwe jest dokładne określenie ilości frakcji białkowych w surowicy krwi. Wydzielone białka przemieszczają się w polu elektrycznym z różną szybkością. Możliwe jest oznaczenie składu i ilości procentowej poszczególnych białek. Z tego procesu można wydzielić pięć następujących białek:

 • albuminy 35-30 g/l, stanowią 56-65% białka całkowitego;
 • alfa1-globuliny 2-5%;
 • alfa2-globuliny 7-13%;
 • beta-globuliny 8-15%;
 • gamma-globuliny 11-22%.
5 najczęstszych pytań dotyczących wątroby. Eksperci odpowiadają
5 najczęstszych pytań dotyczących wątroby. Eksperci odpowiadają [6 zdjęć]

Wątroba jest jednym z najbardziej niezwykłych narządów w naszym ciele. Niezbędna do życia, niezastąpiona...

zobacz galerię

2. Proteinogram – wskazania do badania

Badanie proteinogramowe należy wykonać przy podejrzeniu:

Z wynikami badania proteinogramowego należy niezwłocznie zwrócić się do swojego lekarza prowadzącego. Dzięki badaniom lekarz ma możliwość podjęcia odpowiedniego leczenia pacjenta. Warto pamiętać o tym, iż specjalista zawsze zleci wykonanie większej liczby badań naraz, w celu dokładniejszej diagnozy i rozpoznania podejrzewanego schorzenia.

3. Proteinogram – przygotowanie do badania i opis badania

Badanie jest szybkie i bezbolesne, jednak przed jego wykonaniem pacjent musi zastosować się do kilku wytycznych. 12 godzin przed badaniem proteinogramowym pacjent powinien pozostać na czczo. Jak najwcześniej rano należy zgłosić się do punktu pobrań krwi. Specjalista pobiera próbkę z żyły łokciowej pacjenta, a następnie wysyła ją do dalszej analizy. Przed wykonaniem pobrania krwi pacjent powinien poinformować specjalistę o chorobach lub lekach, które w tym czasie przyjmuje.

4. Proteinogram – normy

Normy białek mogą być różne i zależne od metody obowiązującej w danym laboratorium. Jednak na każdym wyniku badań wypisane są granice i normy, dlatego pacjent otrzymuje klarowną informację. Jednak wartościami referencyjnymi dla białek w badaniu proteinogramu są ogólne przyjęte normy:

 • białko całkowite – 60-80 g/l;
 • albuminy –55-69%;
 • α1-globuliny –1,6-5,8%;
 • α2-globuliny –5,9-11%;
 • β-globuliny – 7,9-14%;
 • γ-globuliny – 11-18%.

Wzrost lub obniżenie stężenia danego białka w badaniu proteinogramowym może świadczyć o chorobach, lub stanach zapalnych. Jednak wynik musi ocenić specjalista.

Musisz to wiedzieć

5. Proteinogram – interpretacja wyników

Wyniki badania proteinogramu muszą być ocenione przez specjalistę, ponieważ bardzo łatwo popełnić błąd w ich ocenie. Wzrost białka całkowitego może świadczyć o odwodnieniu organizmu, szpiczaku mnogim, ale również o makroglobulinemii Waldenstroma. Spadek białka całkowitego może oznaczać uszkodzenie wątroby, niedożywienie albo zespół nerczycowy.

Obniżone stężenie albumin może być oznaką chorób nerek, wątroby, niedożywienia, nadczynności tarczycy, chorób nowotworowych oraz może świadczyć o zaburzeniach trawienia.

Wyższy poziom albumin najczęściej świadczy o odwodnieniu. Jeżeli chodzi o γ-globuliny, to ich podwyższenie świadczy o marskości wątroby, zapaleniu wątroby lub szpiczaku mnogim.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy