Trwa ładowanie...

Pobieranie krwi – jak się do tego przygotować?

 Agnieszka Gotówka
06.04.2021 19:13
Pobranie krwi jest badaniem prostym i tanim.
Pobranie krwi jest badaniem prostym i tanim. (123RF)

Podstawowe badania krwi warto przeprowadzać regularnie. Sprawdza się wówczas morfologię, poziom cholesterolu i cukru oraz OB. Jak przygotować się do samego badania? Czy w każdym przypadku badanie krwi musi być na czczo?

spis treści

1. Co może zafałszować wyniki badań krwi?

Na badanie krwi najczęściej zgłaszamy się rano, tuż przed śniadaniem. Na nic się to jednak zda, jeśli poprzedniego dnia zjedliśmy tłustą kolację, sporą ilość słodkich produktów lub piliśmy alkohol. Ma to szczególne znaczenie w przypadku badania krwi oceniającego poziom glukozy, cholesterolu, trójglicerydów czy leukocytów. Od ostatniego posiłku do naszej wizyty w laboratorium powinno upłynąć co najmniej 8 godzin.

A dlaczego oddawanie krwi odbywa się rano? Powód jest prosty – w organizmie zachodzą fizjologiczne zmiany, które podporządkowane są dobowemu rytmowi. Zagadnieniem tym zajmuje się chronofarmakologia. I tak na przykład stężenie żelaza jest najwyższe po południu, najniższe – tuż po przebudzeniu. Niezależnie od pory dnia można wykonywać testy alergiczne z krwi.

Zobacz film: "Analiza żywej kropli krwi – pseudomedyczne oszustwo"

Zanim wykonamy podstawowe badania krwi warto również przez kilka dni powstrzymywać się od picia alkoholu oraz zażywania dostępnych bez recepty preparatów witaminowych. Suplementy, ze względu na swój skład, mogą zafałszować wynik. Powstrzymać się też należy od picia naparów ziołowych, bo wiele z nich działa jak syntetyczne leki i może wpływać na aktywność enzymów, gospodarkę hormonalną oraz stężenie pierwiastków w organizmie.

2. Jak wygląda pobieranie krwi?

Zanim pielęgniarka wykona wkłucie, zakłada opaskę uciskową (stazę). Dezynfekuje też miejsce pobrania krwi. Krew do analizy pobiera się w większości przypadków z żyły w zgięciu łokciowym. Jeśli jest to niemożliwe, wkłucie wykonuje się w żyle na grzbiecie dłoni lub stopy. Igła połączona jest ze specjalnym pojemnikiem, do którego zbiera się krew. Wszystko trwa kilka minut. Po pobraniu próbka krwi trafia do laboratorium, gdzie wyspecjalizowany personel dokonuje jej analizy. Ocenia się skład i budowę poszczególnych krwinek (morfologia krwi). Do tego celu stosuje się też specjalne analizatory, która dokonuje komputerowej oceny składu próbki krwi.

5 chorób, na które może narażać cię grupa krwi
5 chorób, na które może narażać cię grupa krwi [5 zdjęć]

Styl życia oraz dietę można zawsze zmienić na zdrowsze. Grupy krwi natomiast nikt z nas sobie nie wybiera,

zobacz galerię

Wyniki badania krwi w laboratoriach prywatnych można najczęściej odebrać jeszcze tego samego dnia. Jeśli analiza była wykonywana w ramach państwowej służby zdrowia, jej wynik najczęściej zostaje przekazany do przychodni, a odebranie go wymaga kontaktu z lekarzem. Specjalista od razu interpretuje go i w razie potrzeby kieruje na dodatkowe badania.

3. Pobieranie krwi – jak często?

Są parametry, np. oznaczenie grupy krwi, które wystarczy wykonać raz w życiu. Są i takie, choćby płytki krwi, morfologia krwi obwodowej czy poziom cukru we krwi, które warto kontrolować regularnie, co najmniej raz w roku.

Na pobieranie krwi warto też zgłosić się, jeśli przez długi czas przyjmujesz silne leki, np. sterydy lub niesteroidowe leki przeciwzapalne. Przy częstym stosowaniu mogą obciążać wątrobę. Warto też wykonać badania, gdy ma się poczucie nieustannego zmęczenia czy apatii.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze