Trwa ładowanie...

Przeciwgrzybicze właściwości olejku lawendowego

Avatar placeholder
13.07.2015 15:15
Przeciwgrzybicze właściwości olejku lawendowego
Przeciwgrzybicze właściwości olejku lawendowego

Journal of Medical Microbiology opublikował wyniki badań wskazujących, iż lawendowy olejek eteryczny może okazać się pomocny w leczeniu infekcji opornych na leki przeciwgrzybicze. Wykazuje on właściwości przeciwgrzybicze w walce z odmianami grzybów odpowiedzialnych za infekcje skóry i paznokci.

spis treści

1. Co to są dermatofity?

Dermatofity wywołują infekcje skóry, włosów i paznokci, gdyż wykorzystują wchodzącą w skład tych tkanek keratynę, którą przetwarzają na składniki pokarmowe. Dermatofity są odpowiedzialne za rozwój takich przypadłości jak grzybica stóp czy liszaj. Różne grzyby z rodzaju drożdżakowców współegzystują z ludźmi bez wywoływania żadnych objawów, jednak w niektórych przypadkach mogą stać się przyczyną dolegliwości zdrowotnych. Drożdżaki najgroźniejsze są u ludzi z obniżoną odpornością, u których mogą dostać się do krwiobiegu i powodować grzybicę ustrojową.

2. Lawendowy olejek eteryczny a grzyby

Portugalscy naukowcy przetestowali właściwości olejku eterycznego pozyskiwanego z lawendy w walce z różnymi rodzajami chorobotwórczych grzybów. Dla wielu z nich, w tym dla dermatofitów i drożdżaków, okazał się on zabójczy. Działanie olejku polega przede wszystkim na niszczeniu błony komórkowej grzybów. Dokładne określenie jego właściwości wymaga dalszych badań. Naukowcy podkreślają jednak, iż istnieją szanse na wykorzystanie leczniczych właściwości olejku lawendowego w walce z infekcjami opornymi na leki przeciwgrzybicze.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze