Trwa ładowanie...

Przeciwgrzybicze właściwości olejku lawendowego

Journal of Medical Microbiology opublikował wyniki badań wskazujących, iż lawendowy olejek eteryczny może okazać się pomocny w leczeniu infekcji opornych na leki przeciwgrzybicze. Wykazuje on właściwości przeciwgrzybicze w walce z odmianami grzybów odpowiedzialnych za infekcje skóry i paznokci.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Co to są dermatofity?

Dermatofity wywołują infekcje skóry, włosów i paznokci, gdyż wykorzystują wchodzącą w skład tych tkanek keratynę, którą przetwarzają na składniki pokarmowe. Dermatofity są odpowiedzialne za rozwój takich przypadłości jak grzybica stóp czy liszaj. Różne grzyby z rodzaju drożdżakowców współegzystują z ludźmi bez wywoływania żadnych objawów, jednak w niektórych przypadkach mogą stać się przyczyną dolegliwości zdrowotnych. Drożdżaki najgroźniejsze są u ludzi z obniżoną odpornością, u których mogą dostać się do krwiobiegu i powodować grzybicę ustrojową.

2. Lawendowy olejek eteryczny a grzyby

Portugalscy naukowcy przetestowali właściwości olejku eterycznego pozyskiwanego z lawendy w walce z różnymi rodzajami chorobotwórczych grzybów. Dla wielu z nich, w tym dla dermatofitów i drożdżaków, okazał się on zabójczy. Działanie olejku polega przede wszystkim na niszczeniu błony komórkowej grzybów. Dokładne określenie jego właściwości wymaga dalszych badań. Naukowcy podkreślają jednak, iż istnieją szanse na wykorzystanie leczniczych właściwości olejku lawendowego w walce z infekcjami opornymi na leki przeciwgrzybicze.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza