Trwa ładowanie...

Stosuj pół łyżeczki dziennie. Ratunek dla stawów, jelit, wątroby

Avatar placeholder
Aleksandra Iwańczuk 01.06.2024 11:39
Przepis zielarki na bóle stawów wciąż aktualny. Wystarczą trzy składniki
Przepis zielarki na bóle stawów wciąż aktualny. Wystarczą trzy składniki (Getty Images / YouTube)

Chociaż nowoczesna medycyna oferuje szeroki zakres leków syntetycznych, wiele osób wciąż szuka naturalnych sposobów na ulgę w bólu i inne dolegliwości. Przykładem takiego podejścia jest przepis Eleny Feodorovny Zaitsevoy, słynnej zielarki, która słynęła ze swojej niekonwencjonalnej receptury na bóle stawów i problemy z układem trawiennym.

spis treści

1. Metoda zielarki na ból stawów

Ból stawów może mieć różne źródła. Najczęściej jest związany z chorobami, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów, artroza czy choroby zwyrodnieniowe. Niekiedy jest to efekt urazów, nadwagi lub powiązanych z nimi przeciążeń. Ból stawów może też towarzyszyć różnym chorobom zakaźnym.

Elena Feodorovna Zaitseva proponowała wykorzystanie trzech ziół - trawy pszenicznej, łopianu i mniszka lekarskiego, jako naturalnego sposobu na radzenie sobie z tymi dolegliwościami. Według niej, korzenie tych roślin mają silne działanie przeciwzapalne i mogą znacząco przyczynić się do złagodzenia bólu.

Zobacz film: "Wasze Zdrowie – odc.6. Zrozumieć męskość"

Zielarka zalecała przygotowanie wywaru przez wymieszanie równych części suszonych korzeni wymienionych ziół. Jedną łyżkę takiego suszu należy zalać dwiema łyżkami wody, zagotować i gotować na wolnym ogniu przez 10 minut.

Sugerowana dawka to pół łyżeczki przecedzonego wywaru, spożywanego raz dziennie na 10-15 minut przed posiłkiem przez miesiąc. Po 30-dniowym stosowaniu należy zrobić 5-dniową przerwę, po czym można kontynuować kurację. Kuracja pomoże nie tylko stawom, ale i jelitom i wątrobie.

2. Skuteczność ziołowych kuracji

Mimo że zielarka przypisywała swojej mieszance zdolność leczenia szerokiej gamy chorób, włącznie z nowotworami i cukrzycą, współczesna nauka nie potwierdza takich właściwości dla proponowanych przez nią składników.

Jednakże, zarówno mniszek lekarski, jak i łopian są znanymi ziołami stosowanymi w terapii reumatologicznej. Ich właściwości przeciwzapalne mogą rzeczywiście przynieść ulgę w bólach stawowych. Mniszek lekarski i trawa pszeniczna są również cenione za pozytywny wpływ na funkcjonowanie wątroby i jelit.

Przed rozpoczęciem stosowania jakiejkolwiek terapii ziołowej, zwłaszcza w przypadku poważnych schorzeń, zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Tylko specjalista może ocenić, czy dane zioło będzie odpowiednie dla stanu zdrowia pacjenta i czy nie zaszkodzi, biorąc pod uwagę jego aktualne leczenie i kondycję zdrowotną.

Ziołolecznictwo może być cennym uzupełnieniem tradycyjnych metod leczenia, oferującym naturalne i często bezpieczne rozwiązania. Jednak jak każda forma terapii, wymaga świadomego i odpowiedzialnego podejścia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze