Przepisy wegetariańskie

Wegetarianizm to sposób żywienia charakteryzujący się wyłączeniem z posiłków produktów pochodzenia zwierzęcego i ewentualnie jaj lub nabiału - z przyczyn moralnych, etycznych bądź zdrowotnych. Potrawy wegetariańskie składają się więc z warzyw, owoców, zbóż, kasz, jaj i produktów mlecznych, przez co zawierają wiele cennych dla zdrowia witamin i minerałów. Dieta wegetariańska jest bardzo zdrowa i lekka, dlatego dania wegetariańskie są dobre dla każdego, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Przepisy wegetariańskie ogranicza tylko jedna zasada - wyłączenie ze składników mięsa i jego pochodnych.


1. Wpływ wegetarianizmu na zdrowie

Naukowcy zajmujący się żywieniem są zdania, że dobrze zrównoważona dieta wegetariańska jest dietą zdrową i może być stosowana przez ludzi. Potwierdzają to badania przeprowadzone w USA i w Wielkiej Brytanii. Wegetarianie w porównaniu z resztą populacji charakteryzują się przede wszystkim niższą masą ciała. Ponadto rzadko zapadają na choroby układu sercowo-naczyniowego, jak: miażdzyca, nadciśnienie tętnicze, zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu.

Zobacz film: "Co warto wiedzieć o błonniku?"

Ze względu na wyeliminowanie z diety produktów pochodzenia zwierzęcego, wegetarianie narażeni są na niedobory pełnowartościowego białka, żelaza, cynku, witaminy B12 oraz D. Niedobór w diecie witaminy B12 oraz żelaza jest najczęstszą przyczyną anemii oraz niekorzystnie wpływa na organizm rozwijającego się dziecka. Z kolei niedobór witaminy D zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy u osób dorosłych, a krzywicy u dzieci.

Należy zatem tak komponować jadłospis, aby nie dopuścić do wystąpienia chorób.

2. Kuchnia wegetariańska

Zdrowa dieta wegetariańska jest bogata w produkty zbożowe, rośliny strączkowe, orzechy, warzywa i owoce, dostarcza więcej węglowodanów, kwasów omega-6, błonnika.

Wegetarianizm istnieje w kilku odmianach, są to:

  • semiwegetarianizm - dopuszcza spożywanie mięsa ryb oraz drobiu, a także jaja oraz mleko i jego przetwory,
  • laktoowowegetarianizm - oprócz produktów roślinnych dopuszcza spożywanie jaj oraz mleka i jego przetworów,
  • weganizm - dopuszcza spożywanie wyłącznie produktów pochodzenia roślinnego,
  • witarianizm - to spożywanie produktów pochodzenia roślinnego nieprzetwarzanych przemysłowo,
  • frutarianizm - dopuszcza spożywanie tylko owoców.

Dania wegetariańskie to nie tylko doskonałe w smaku połączenia warzyw w surówkach oraz sałatkach, to także element dotyczący sposobu przyrządzania potraw poprzez ich gotowanie, smażenie czy zapiekanie. Doskonały smak warzyw smażonych na patelni doskonale urozmaica konkretne dania. Potrawy wegetariańskie mogą być różnorodne i smaczne. Z pewnością wszysktich zachwyci smak zapiekanych warzyw z serem w papryce.

Kuchnia wegańska jest nieprzebraną wręcz skarbnicą prostych, szybkich, a zarazem wspaniałych dań.

Dieta wegetariańska powinna być odpowiednio zbilansowana. Wegetarianie przy odpowiednio zrównoważonej diecie nie powinni mieć niedoborów witaminy B12. Weganie natomiast muszą przestrzegać normy, aby ich zywność zawierała duże ilości B12 bądź suplementować tę witaminę.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!