Przeszedł na wegetarianizm. Jego ciało zmieniło się nie do poznania

Fritz Hortsmann jest miłośnikiem zdrowego stylu życia. Od kilku lat przechodzi spektakularną zmianę wyglądu. Teraz swoim sekretem dotyczącym metamorfozy dzieli się z innymi. Wszystko zaczęło się od przejścia na wegetarianizm.

Rezygnacja z mięsa

20-latek dbał o swój wygląd, odkąd pamięta. Regularnie trenował na siłowni. Jednak dopiero po zrezygnowaniu z mięsa, diametralnie się zmienił.

"Nieustannie słyszałem pytania: Czy nie brakuje ci białka? Przecież to właśnie ich organizm potrzebuje do budowy mięśni" - mówi Fritz. I dodaje, że większość osób była zaskoczona tym, że stał się wegetarianinem. "Najprawdopodobniej z powodu stereotypu osoby niejedzącej mięsa – bladej, szczupłej i osłabionej" – mówi.

Przed przejściem na wegetarianizm Fritz ważył ok. 70 kilogramów. Jak wyglądała jego dieta? Najczęściej sięgał po produkty wysokobiałkowe. Zapominał przy tym o codziennej porcji warzyw i owoców. Pomimo, że regularnie pracował nad wyrzeźbieniem sylwetki, nadal wyglądał jak chudy, niedojrzały chłopak.

To się zmieniło. Teraz jego waga wskazuje ok. 18 kilogramów więcej. Przytył? Nie, tyle ważą jego rozbudowane mięśnie. Tym samym Fritz obalił mit, który mówi o przymusie jedzenia mięsa podczas trenowania na siłowni.

Dieta przed metamorfozą

Wcześniej Fritz jadł duże ilości mięsa. Swoją dietę zmienił dopiero po przeczytaniu książki "Jak nie umrzeć?" autorstwa doktora Michaela Gregera. Przeanalizował, że jego sposób odżywiania nie jest odpowiedni dla młodego mężczyzny, który trenuje.

"Zdecydowałem, że chcę żyć dłużej i być szczęśliwy. Zobaczyłem też inne korzyści z niejedzenia mięsa, np. ratowanie zwierząt" - wymienia 20-latek.

Co teraz jada Fritz? Wszystkie produkty spożywcze pochodzenia roślinnego. Dba o to, by codziennie dostarczać organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

Jak przejść na wegetarianizm?

Coraz więcej osób ceni sobie właściwości diety wegetariańskiej. Rzeczywiście jest bardzo zdrowa. Zawiera niską zawartość tłuszczów, co pozwala zmniejszyć...

20-latek opowiedział swoją historię, by zainspirować innych. Jakie są jego rady? "Znajdź w sieci ludzi, którzy również przeszli na wegetarianizm. Przeczytaj wszystkie zalety, dowiedz się o suplementach i zamiennikach mięsa. Nie rezygnuj z jajek i nabiału. Na początku możesz też próbować nie jeść mięsa tylko kilka razy w tygodniu. Wszystko rób powoli" - wymienia.

Jak widać na zdjęciach, przejście na wegetarianizm zmieniło sylwetkę Fritza na lepsze. Spójrzcie tylko na jego wyrzeźbione ramiona!

Magdalena Bury

O autorze

Magdalena Bury

Zdobywczyni prestiżowego tytułu Dziennikarz Medyczny 2016 Roku w kategorii Publicystyka Internetowa. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Pedagogiki o sp. przedszkolnej i wczesnoszkolnej. W mediach od 2012 roku.

Magdalena Bury, 2 tygodnie temu

Źródła zewnętrzne

  • dailymail.co.uk

Wegetarianizm i weganizm

Komentarze (17)
~Enmerkar
~Enmerkar 1 tydzień temu

Brednie, proszę Państwa. Dieta wegetariańska nie jest szkodliwa (jeśli zawiera nabiał i ryby), ale nie ma żadnych zalet w porównaniu z mięsną, bo mit o tłuszczach nasyconych już obalono. Dla wegetarian pozostają niedogodności związane z tym, że pokarmy roślinne są trudno strawne, zawierają zbyt dużo błonnika, białko roślinne jest kiepsko przyswajalne, mało jest mikroelementów i witamin występujących tylko w produktach zwierzęcych, zbyt dużo jest hormonów roślinnych (fitoestrogeny), oraz związków chemicznych fermentujących w jelitach. Rada dla osób podobnych do tego wymoczka: nie czytajcie NIGDY tendencyjnych książeczek przypadkowych autorów. Czytajcie setki artykułów NAUKOWYCH.

Odpowiedz
~jan
~jan 1 tydzień temu

w mięsie jest dużo chemii, antybiotyków które są podawane zwierzetom żeby szybciej rosły i do sklepów trafiały - bo to biznes dla producentów ! a że ta chemia powoduje że puchniemy , później chorujemy na nowotwory to nikogo to już nie interesuje ! ?

Odpowiedz
~sss
~sss 1 tydzień temu

@~tłucioch: Ale brednie. Nie jesteśmy w stanie w ogóle poradzić sobie z mięsem w postaci nieprzetworzonej. Musimy użyć narzędzi i obrobić termicznie w przeciwieństwie do drapieżników, nie mówiąc o tym przez bez przyprawienia, posolenia w ogóle nam nie smakuje.

Odpowiedz
~tłucioch
~tłucioch 1 tydzień temu

Genetycznie przystosowani jesteśmy do spożywania mięsa czy się to komuś podoba czy nie - sprawdźcie kształt naszych zębów - tego się nie da oszukać. Nature można oszukiwać, tylko że patrząc na historię to się na dłuższą metę nie opłaca. Ale ze każdy jest kowalem swojego losu wybór należy do każdego z nas. Tylko proszę nie wciskajcie ludziom takiego kitu że mięso jest be i należy z niego zrezygnować.

Odpowiedz
~Janek
~Janek 1 tydzień temu

Temat mięsa a zwłaszcza wieprzowiny leży gdzieś w kącie. Wszelkie warzywa wrzuć do wody z aktywatora atara a nabiorą pełnej wartości energetycznej oraz pozbędą się toksyn - PAMIĘTAJ OPRYSKI. Każde mięso włóż do wody z aktywatora atara a nabierze prawidłowego smaku , wypłyną wszelkie toksyny i chemia pokarmowa karmionego zwierzaka. Osobiście nie polecam mięsa z "fabryk mięsa" ! To genetycznie modyfikowane jedzenie! Czytaj o własnej ochronie organizmu - temat niszowy aktywator wody atara. Ochrona przed rakiem i współczesnym skażeniem pokarmowym. Jan

Odpowiedz
~Jednaztakwielu...
~Jednaztakwielu... 1 tydzień temu

I. Zacznijmy od tego, że wegetarianie wcale nie ratują zwierząt. Ograniczenie spożycia mięsa, powoduje jedynie , że mniej się tych zwierząt hoduje. To nie jest tak, że jeśli urodzi się świnka, a ty odmówisz jej zjedzenia, to ona będzie żyła sobie długo i szczęśliwie- po prostu będzie się rodzić mniej świnek. II. Spożywanie jajek i nabiału przysparza zwierzętom hodowlanym jeszcze więcej cierpienia niż tym przeznaczonym tylko i wyłącznie na mięso. Krowy mleczne żyją dłużej niż ich mięsne odpowiedniki, ponieważ muszą dawać mleko. Widzieliście sprzęt jakiego się do tego używa? Wcale nie służy do masażu. Ponadto zwiększa się też ubój cieląt (TAK, małych krówek) bo przecież "kradną mleko"- to takie info dla fanów parówek cielęcych. Im więcej ludzie wcinają jogurtów, białych kaw i lodów tym więcej cieląt ginie i tym więcej i dłużej krowy są eksploatowane. A potem przerabia się takie wyżęte starowinki na MacHamburgery. Na temat jajek chyba nie trzeba wiele mówić: klatki, klatki, lata klatek. Zwróciliście kiedyś uwagę na np. złamaną kość w udku z kurczaka, które kupiliście np. w mięsnym, albo w jakimś fastfoodzie? To uświadomcie sobie, że to złamanie raczej nie powstało w trakcie obróbki mięsa. Chciałoby się powiedzieć, że w takim razie weganizm jest najlepszym rozwiązaniem. Zastanówmy się jeszcze raz: zmniejszenie zapotrzebowania na mięso, zwiększa zapotrzebowanie na takie produkty jak np. soja. Najwięksi producenci soi obok USA, to Brazylia, Argentyna, Chiny, Indie... państwa te w związku z tym poświęcają coraz więcej terenów pod grunty rolne- tak, mówię o wycince lasów (Amazonia, puszcze, dżungle, etc.), które szczególnie w tych krajach są domem dla tysięcy gatunków zwierząt, które są przepędzane, palone razem z drzewami lub giną przygniatane przez drzewa w trakcie wycinki. A jeśli przeżyją i próbują powrócić na te tereny, są dobijane- maczetami, bronią palną, kijami... tym co rolnicy mają akurat pod ręką. III. Teoretycznie, zmniejszenie zapotrzebowania na mięso zmniejszyłoby też zapotrzebowanie na produkcję paszy dla zwierząt. Tylko, że ludzie nie jedzą mniej- lukę z białka zwierzęcego wypełnić musieliby produktami roślinnymi. Reasumując: ani karnizm nie jest przyczyną, ani weganizm rozwiązaniem problemu. Problemem są tak naprawdę ludzie. I ludzka nieświadomość. I ludzka zachłanność. I ludzka zdolność do marnotrawienia. I ludzka krótka pamięć. Ludzi jest coraz więcej, a Ziemia robi się taka malutka...

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wegetarianizm i weganizm
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Wegetarianizm i weganizm
Wegetarianizm i weganizm

6 rzeczy, na które nie godzą się weganie

6 rzeczy, na które nie godzą się weganie

Weganizm Weganizm to popularny w dzisiejszych czasach styl życia, który polega na całkowitej eliminacji mięsa z codziennej diety. Poza tym weganie

Wegetarianizm i weganizm

Sławni wegetarianie i weganie

Sławni wegetarianie i weganie

zwyciężczyni Idola i laureatka nagrody Grammy przeszła na wegetarianizm w wieku lat 13. Przyznaje, że powodem rezygnacji z mięsa była miłość do zwierząt (...) produktów roślinnych daje jej na co dzień o wiele więcej energii. Forest...

Wegetarianizm i weganizm

Dieta wegetariańska (prezentacja edukacyjna)

Dieta wegetariańska (prezentacja edukacyjna)

, które wzmacniają organizm i zapobiegają nowotworom. Wady diety wegetariańskiej Dieta powinna być zbilansowana. Wegetarianizm może prowadzić do niedoboru

Wegetarianizm i weganizm

Wyrzuć garnki i patelnie, czyli na czym polega dieta raw

Wyrzuć garnki i patelnie, czyli na czym polega dieta raw

Lubisz surowe warzywa i owoce? Większość z nas chętnie po nie sięga, ale czy wyobrażasz sobie, że całkowicie porzucasz gotowanie, pieczenie, smażenie, grillowanie i jesz wyłącznie surowe produkty? Taki sposób odżywiania to dieta raw food, która w ostatnim...

Wegetarianizm i weganizm

Freeganizm - kontrowersyjny sposób na życie

Freeganizm - kontrowersyjny sposób na życie

Każdy z nas zapewne widział osobę z zapałem przeszukującą miejskie śmietniki. Pierwsze, co przychodzi nam wówczas do głowy, to współczucie - oto kolejny, biedny bezdomny. Okazuje się jednak, że jedzenia poszukują w takich miejscach nie tylko ludzie zmagający...

Wegetarianizm i weganizm

Przepisy wegetariańskie

Wegetarianizm to sposób żywienia charakteryzujący się wyłączeniem z posiłków produktów pochodzenia zwierzęcego i ewentualnie jaj lub nabiału (...) . Wpływ wegetarianizmu na zdrowie Naukowcy zajmujący się żywieniem...

Wegetarianizm i weganizm

Największe kłamstwa na temat diety wegańskiej

Największe kłamstwa na temat diety wegańskiej

Korzyści zdrowotne diety wegańskiej wynikają z rezygnacji z mięsa Warto wiedzieć, że weganie całkowicie rezygnują ze spożywania mięsa, produktów pochodzenia zwierzęcego oraz produktów o wysokim stopniu przetworzenia. Korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania...

Wegetarianizm i weganizm

Jak przejść na wegetarianizm?

Jak przejść na wegetarianizm?

całkowicie zrezygnować z mięsa, spróbuj przejść na tzw. połowiczny wegetarianizm - zrezygnuj z mięsa kilka razy w tygodniu, aby poprawić swoje zdrowie

Wegetarianizm i weganizm

Jedzenie dla biegających wegetarian

Jedzenie dla biegających wegetarian

Bieganie i wegetarianizm Bieganie to jedno z najlepszych ćwiczeń, które można wykonywać na łonie natury, a dieta wegetariańska to świetny

Wegetarianizm i weganizm

Co dzieje się w organizmie, gdy rezygnujesz z mięsa?

Co dzieje się w organizmie, gdy rezygnujesz z mięsa?

Ochrona przed nowotworami Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), jedna z instytucji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), opublikowała w październiku 2015 alarmujący raport dotyczący negatywnego wpływu spożywanego mięsa na nasze zdrowie. Według...