Trwa ładowanie...

Przyczyny biegunki

Avatar placeholder
23.04.2019 14:08
Przyczyny biegunki
Przyczyny biegunki (123RF)

Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości układu pokarmowego. W większości przypadków objaw jest niegroźny - trwa kilka dni i mija po zastosowaniu leków dostępnych bez recepty. Niektórzy doświadczają jednak biegunki znacznie częściej. Najczęściej przyczyną ostrej biegunki są jednak bakterie, które znajdują się w wielu produktach spożywczych.

 

spis treści

1. Salmonella

Bakterie Salmonella mogą znajdować w drobiu, jajach, nieprzetworzonym mleku, mięsie i wodzie. Do zakażenia dochodzi w wyniku spożycia niedogotowanych produktów lub dań przyrządzanych w mało higienicznych warunkach. Bakterie żyją w przewodzie pokarmowym, ale w ciężkich przypadkach mogą dostać się do układu limfatycznego i krwiobiegu. Salmonella może wywoływać biegunkę u osób w każdym wieku, ale na poważną infekcję narażone są głównie dzieci i seniorzy.

Zobacz film: "Jak pozbyć się ostrej biegunki?"

Zatrucie pokarmowe wywołane bakteriami Salmonella objawia się nie tylko biegunką - chorzy skarżą się na bóle głowy, kurczowe bóle brzucha, nudności,  wymioty oraz gorączkę. W czasie infekcji zaleca się odpoczynek i przyjmowanie dużych ilości płynów, by nie doszło do odwodnienia organizmu.

2. E. coli

Escherichia coli to bakteria, którą najłatwiej zarazić się latem. Choroba rozwija się na skutek spożycia niedogotowanej wołowiny, zanieczyszczonej wody, niepasteryzowanego mleka lub warzyw zanieczyszczonych odchodami zwierzęcymi. Bakteria może przenosić się także poprzez kontakt z kałem zarażonych osób - dlatego często chorują dzieci, które niedokładnie myją dłonie.

Objawy zakażenia bakteriami E. coli pojawiają się zwykle po siedmiu dniach od kontaktu z drobnoustrojami. Pierwszy symptom to silne, kurczowe bóle brzucha. Po kilku godzinach pojawia się biegunka, która może powodować utratę płynów i elektrolitów, prowadząc tym samym do odwodnienia i niedoborów składników mineralnych. Wodnista biegunka utrzymuje się przez około 24 godziny. Następnie stolce stają się krwistoczerwone, a dolegliwości utrzymują się przez 2-5 dni.

 

3. Profilaktyka odwodnienia przy biegunce

Chociaż biegunka nie wydaje się poważnym objawem, może doprowadzić do niebezpiecznego odwodnienia. Nasilone dolegliwości sprawiają, że szybko tracimy płyny i dochodzi do niedoboru składników mineralnych. Odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Aby nie dopuścić do niedoboru płynów i elektrolitów w czasie biegunki, zaleca się stosowanie płynu nawadniającego. Jest to doustny preparat, który zawiera sód, potas i glukozę w proporcjach zapewniających optymalne wchłanianie. Nawadnia organizm efektywniej niż sama woda lub soki oraz minimalizuje ryzyko powikłań związanych z biegunką.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Przyczyny biegunki u dziecka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze