Trwa ładowanie...

Rak jądra – objawy, przyczyny

Jądra są umieszczone w mosznowym worku. Jedno jądro waży około 10, 5 – 14 gramów. Miąższ jąder zawiera około 200 zrazików, które wytwarzają plemniki. Czym są plemniki? Są to komórki rozrodcze, które w najądrzach dojrzewają do tego, aby przez nasieniowód i cewkę moczową wydostać się na zewnątrz. Plemnik po połączeniu się z już dojrzałą komórką jajową tworzy zygotę, co jest początkiem życia ludzkiego. Dlatego profilaktyka w przypadku wszelkich dolegliwości i chorób jąder jest bardzo istotna. Dla przykładu rak jądra objawy mogą być dość szybko zdiagnozowane, ponieważ są łatwe do zauważenia.

Zobacz film: "Nadekspresja HER2"

spis treści

1. Objawy raka jądra

Jakie ma typowe objawy rak jądra? Najczęstszym objawem raka jądra jest powiększenie jądra, które początkowo nie jest bolesne. Może się również pojawić lekkie zaczerwienienie moszny. Może się również pojawić masa, której nie da się oddzielić od jądra i jest to objaw, który wskazuje na nowotwór, a nie dla przykładu na stan zapalny najądrza. Rak jądra objawy, które są charakterystyczne dla choroby to również dyskomfort w mosznie, poczucie ciężaru, który wynika z gromadzenia się płynu w mosznie. Bardzo często dochodzi do sytuacji, że rak jądra objawy w początkowym stadium są bagatelizowane, ponieważ mężczyzna może się wstydzić wizyty u onkologa. Choroba daje szybko przerzuty i pojawiają się inne objawy dla przykładu ból podbrzusza, powiększone węzły chłonne, duszność, kaszel, bóle kości. Objawy, jakie się pojawiają są związane bezpośrednio z miejscem, narządem, który został objęty chorobą.

Rak jądra może przez dłuższy czas nie dawać konkretnych objawów
Rak jądra może przez dłuższy czas nie dawać konkretnych objawów

Rak jądra objawy, jakie mogą się jeszcze pojawić zwłaszcza w zaawansowanym stadium mogą nasilić męskie cechy dla przykładu widoczny wzrost masy mięśniowej, zwiększone owłosienie skóry. Według statystyk, u niewielkiego procentu mężczyzn może się także uaktywnić zwiększenie gruczołów piersiowych jest to tzw. ginekomastia.

To też warto wiedzieć

2. Przyczyny rak jąder

Tak jak w przypadku innych nowotworów tak rak jądra objawy i ich przyczyny nie są łatwe do przewidzenia, nie wiadomo także, co sprzyja rozwojowi schorzenia. Według onkologów najbardziej prawdopodobną przyczyną może być dziedziczenie. Do innych przyczyny, które mogą wpływać na pojawienie się raka należy: operacja chirurgiczna przepukliny pachwinowej, niezstąpienie jądra do moszny, stale powracające stany zapalne wywołane przez wirusy czy bakterie dostające się do krwioobiegu dla przykładu zapalenie jąder.

9 zaskakujących rzeczy, które mogą powodować niepłodność
9 zaskakujących rzeczy, które mogą powodować niepłodność [9 zdjęć]

Dyskusja na temat konsekwencji trzymania przez mężczyzn laptopa na udach toczy się nieprzerwanie od dłuższego...

zobacz galerię

Według opinii, niektórych specjalistów rak jądra objawy częściej pojawiają się u mężczyzn, którzy urodzili się z np. zagrożonej ciąży, kiedy kobieta zachodząc w ciążę została zarażona wirusem HIV.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.