Rak jądra – objawy, przyczyny

Jądra są umieszczone w mosznowym worku. Jedno jądro waży około 10, 5 – 14 gramów. Miąższ jąder zawiera około 200 zrazików, które wytwarzają plemniki. Czym są plemniki? Są to komórki rozrodcze, które w najądrzach dojrzewają do tego, aby przez nasieniowód i cewkę moczową wydostać się na zewnątrz. Plemnik po połączeniu się z już dojrzałą komórką jajową tworzy zygotę, co jest początkiem życia ludzkiego. Dlatego profilaktyka w przypadku wszelkich dolegliwości i chorób jąder jest bardzo istotna. Dla przykładu rak jądra objawy mogą być dość szybko zdiagnozowane, ponieważ są łatwe do zauważenia.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Rak jądra – objawy

Jakie ma typowe objawy rak jądra? Najczęstszym objawem raka jądra jest powiększenie jądra, które początkowo nie jest bolesne. Może się również pojawić lekkie zaczerwienienie moszny. Może się również pojawić masa, której nie da się oddzielić od jądra i jest to objaw, który wskazuje na nowotwór, a nie dla przykładu na stan zapalny najądrza. Rak jądra objawy, które są charakterystyczne dla choroby to również dyskomfort w mosznie, poczucie ciężaru, który wynika z gromadzenia się płynu w mosznie. Bardzo często dochodzi do sytuacji, że rak jądra objawy w początkowym stadium są bagatelizowane, ponieważ mężczyzna może się wstydzić wizyty u onkologa. Choroba daje szybko przerzuty i pojawiają się inne objawy dla przykładu ból podbrzusza, powiększone węzły chłonne, duszność, kaszel, bóle kości. Objawy, jakie się pojawiają są związane bezpośrednio z miejscem, narządem, który został objęty chorobą.

Rak jądra objawy, jakie mogą się jeszcze pojawić zwłaszcza w zaawansowanym stadium mogą nasilić męskie cechy dla przykładu widoczny wzrost masy mięśniowej, zwiększone owłosienie skóry. Według statystyk, u niewielkiego procentu mężczyzn może się także uaktywnić zwiększenie gruczołów piersiowych jest to tzw. ginekomastia.

Rak jądra – przyczyny

Tak jak w przypadku innych nowotworów tak rak jądra objawy i ich przyczyny nie są łatwe do przewidzenia, nie wiadomo także, co sprzyja rozwojowi schorzenia. Według onkologów najbardziej prawdopodobną przyczyną może być dziedziczenie. Do innych przyczyny, które mogą wpływać na pojawienie się raka należy: operacja chirurgiczna przepukliny pachwinowej, niezstąpienie jądra do moszny, stale powracające stany zapalne wywołane przez wirusy czy bakterie dostające się do krwioobiegu dla przykładu zapalenie jąder.

9 zaskakujących rzeczy, które mogą powodować niepłodność

Dyskusja na temat konsekwencji trzymania przez mężczyzn laptopa na udach toczy się nieprzerwanie od dłuższego czasu. Nie wszyscy zgadzają się z twierdzeniem,...

Według opinii, niektórych specjalistów rak jądra objawy częściej pojawiają się u mężczyzn, którzy urodzili się z np. zagrożonej ciąży, kiedy kobieta zachodząc w ciążę została zarażona wirusem HIV.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rak jądra - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Rak jądra - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Rak jądra - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Guz jądra

Guz jądra

Guz o rozmiarach 7,4 x 5,5 cm. Według krajowego rejestru nowotworów zgony z powodu raka jądra stanowią 14,9% przypadków.

Rak jądra - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Czym jest rak jądra? (WIDEO)

Czym jest rak jądra? (WIDEO) Odtwórz wideo

Rak jądra jest jednym z najłatwiejszych do wykrycia nowotworów. Występuje także dość rzadko - obejmuje zaledwie 1 proc. nowotworów u mężczyzn. Rak (...) , kiedy rak jest w bardzo zaawansowanym...

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Racjonalne żywienie vs. rak żołądka (WIDEO)

Racjonalne żywienie vs. rak żołądka (WIDEO) Odtwórz wideo

, że jeśli chodzi o częstość pojawiania się to rak żołądka zajmuje 6 miejsce wśród mężczyzn i 9 miejsce wśród kobiet. Jeżeli chodzi o przyczynę zgonów (...) Rak żołądka jest chorobą, która może pojawić...

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka, rodzaje, leczenie

Rak płuc - zdjęcia

Rak płuc - zdjęcia

Na przekroju widać nowotwór płuca (biały fragment). Ciemniejsze miejsca świadczą o stosowaniu wyrobów tytoniowych.

Rak pęcherza moczowego - przyczyny, objawy, leczenie, przerzuty

Obraz histologiczny raka pęcherza moczowego

Obraz histologiczny raka pęcherza moczowego

Rak pęcherza moczowego jest najczęstszą przypadłością starszych osób (zwłaszcza w wieku 70-80 lat). Dużo rzadziej występuje u kobiet.

Rak trzustki - przyczyny, objawy, zapalenie trzustki, leczenie

Rak trzustki - zdjęcia

Rak trzustki - zdjęcia

Rak trzustki jest zdecydowanie rzadziej spotykany u kobiet. Bardziej narażeni na niego są natomiast przedstawiciele rasy czarnej.

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Gruczolakorak żołądka

Gruczolakorak żołądka

Na zdjęciu widoczny duży guz o wywiniętych brzegach, z licznymi owrzodzeniami.

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Nadekspresja HER2 (WIDEO)

Nadekspresja HER2 (WIDEO) Odtwórz wideo

receptorami. Służą one do przekazywania informacji między tym, co się dzieje na zewnątrz komórki, a jądrem komórkowym znajdującym się w komórce (...) biologiczny przekazuje on sygnał do jądra komórkowego, gdzie znajduje...