Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Rekonstrukcja piersi bez użycia implantów - przebieg, rekonwalescencja, efekty uboczne

Avatar placeholder
15.07.2021 12:42
Rekonstrukcja piersi bez użycia implantów
Rekonstrukcja piersi bez użycia implantów

Do rekonstrukcji piersi nie muszą być używane implanty. Kobieta może zdecydować się na użycie własnych tkanek. Są to zdrowe tkanki z wybranego miejsca przenoszone na miejsce piersi. Można tego dokonać za pomocą dwóch technik. Pierwsza z nich to procedura tunelowa. W tej technice fragment tkanki przenoszony jest wraz z jej naczyniami krwionośnymi. Druga to zabieg z wykorzystaniem płata wolnego – tkanka oddzielana jest od swoich naczyń krwionośnych i przy pomocy technik chirurgicznych łączona z naczyniami krwionośnymi klatki piersiowej.

spis treści
Rekonstrukcja piersi bez implantów
Rekonstrukcja piersi bez implantów

Kobieta po rekonstrukcji piersi bez użycia implantów.

zobacz galerię

1. Jak przeprowadza się rekonstrukcję piersi bez implantów?

Do zabiegu może być użyta tkanka i skóra z pleców i pośladków, ale najczęściej korzysta się z elementów brzucha. Mięśnie, skóra i tłuszcz są transplantowane w miejsce piersi i formowane na jej kształt. Użycie własnych tkanek i mięśni daje bardziej naturalny wygląd piersi. Przeniesienie mięśni z brzucha spłaszcza go. Zabieg z wykorzystaniem płata wolnego, jak każda operacja, niesie ze sobą pewne ryzyko komplikacji. Mogą wystąpić:

Zobacz film: "Czego pacjenci powinni spodziewać się po operacji?"
  • krwawienie;
  • infekcje;
  • słabe gojenie się rany.

Komplikacje te mogą być leczone w szpitalu. Ten typ zabiegu zostawia również bliznęna brzuchu, plecach lub pośladkach i wymaga dłuższego pobytu w szpitalu.

2. Rekonwalescencja po zabiegu rekonstrukcji piersi

Większość kobiet po 6 tygodniach wraca do swojej poprzedniej aktywności. Może minąć kilka tygodni, zanim nożna będzie wykonywać ćwiczenia obciążające. Po wyjściu ze szpitala może pojawić się ból, puchnięcie, zasinienie przez około 2-3 tygodnie. Konieczna może być aplikacja leków w miejscu nacięć i zmiana bandaży. W miejscu pobrania tkanek pacjentka może odczuwać drętwienie i ściągnięcie. Czasami w piersiach może się pojawić ból. Blizny powinny zblaknąć z czasem. Kształt piersi z miesiąca na miesiąc powinien się poprawiać. Zwykle po operacji wymagane jest odbycie 6-10 wizyt kontrolnych. Po odtworzeniu piersi nadal zaleca się ich samobadanie.

3. Efekty uboczne zabiegu rekonstrukcji piersi bez użycia implantów

Efekty uboczne zabiegu, które mogą wystąpić to:

  • infekcja w operowanym miejscu;
  • ból lub dyskomfort;
  • swędzenie;
  • mrowienie;
  • zbieranie płynów pod raną.

Jeśli pojawi się gorączka, wypływa z rany płyn, nastąpiła zmiana koloru piersi lub w miejscu pobrania tkanek, należy zgłosić się do lekarza. Rekonstrukcja piersi po amputacji w wyniku choroby nowotworowej jest refundowana z powszechnego ubezpieczania zdrowotnego.

Zabieg rekonstrukcji piersi bez użycia implantów jest bezpieczniejszy z tego względu, że wykorzystywane są tkanki własne pacjenta. Nie ma ryzyka, pomimo iż nowoczesne implanty silikonowe bądź inne wykonane są z najwyższej klasy materiałów hipoalergicznych, że dojdzie do reakcji alergicznej w naturalnych tkankach. Piersi szczególnie u kobiet po mastektomii są bardzo ważnym elementem, stanowiącym o dobrej kondycji psychicznej i fizycznej pacjentki. Przed dobraniem odpowiedniej techniki rekonstrukcji piersi należy skonsultować się z lekarzem i wybrać indywidualnie najlepszą metodę.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze